KOLIKO IMAŠ GODINA I PLAMENA U PRSTIMA Prosečni programer ima natprosečnu platu, prosečno obrazovanje i sve manje uči
Izveštaj Stackowerflow iz 2023. godine pravo je blago informacija za naučnike, medije i statističare, a evo samo jednog pogleda na celu industriju.
Na pitanje koliko je star prosečni programer developer, odgovor je prilično lak: najviše njih (43 posto) ima između 18 i 24 godine, što znači da se regrutuju iz srednje škole. Međutim, kažu istraživači, ovo su developerski embrioni, pošto više od polovine ispitanika u ovom uzrastu tek uči da kodira (55 posto). Učenika u ovoj oblasti, mlađih od 18 godina ima skoro 18 posto (17,96), a kako idemo ka starijim uzrasnim grupama, tako opada procenat onih koji se hvataju u koštac sa nulama, jedinicama i programskim jezicima.
Ta brojka drastično opada već na sledećoj kategoriji, od 25 do 34 godine, gde ih je samo 16,33 posto. Drugim rečima, to je vreme kad se formira porodica i već su negde odlučili u kojoj oblasti će da rade.
Isto važi i za uzrast od 35-44, kojih ima samo 6,11 posto, a od onda govorimo u minimalcima: 45-54 učenika je tek 2,28 posto, 55-64 0,97, a 65 i starijih zanemarljivih 0,24 posto, što je nivo statističke greške.
Zašto je tako, jasno je: kad dođete u neke godine, stekli se životne navike, prijatelje, saradnike, kolege, ostvarili neko ime u oblasti u kojoj radite i često nemate ni vremena ni volje da odbacite staru košuljicu i krenete u nešto potpuno novo.
Kakva je situacija sa profesionalcima, na višim developerskim pozicijama?
Razlike su ovde drastičnije: mlađih od 18 ima 0,63 posto, što je i razumljivo, jer se još uvek bave učenjem i poznavanja prirode i društva, a developersku karijeru mogu da ostvare samo ako napuste redovno školovanje, što je, srećom, retko.
Onih od 18 do 24 ima 16,36 posto, što je skoro tri puta manje od učeničke kategorije istog uzrasta. Najveća postignuća ima grupa 25-34, što je logično jer uspeh dolazi posle godina učenja i rada, i to su prave IT perjanice tehnološkog napretka.
Kako godine prolaze, tako entuzijazam popušta: uzrasna grupa 35-44 sa 25,74 posto pripada grupi profesionalnih developera, još manje njih je u grupi 45-54 (9,65), u grupi 55-64 ih je 3,64 posto, a 65 i starij samo 0,88 posto.
Posle 35. godine mnogi profesionalci teže da odu korak dalje. U IT svetu to znači ili da osnivaju sopstvene firme ili se uzdižu na lestvici upravljanja u većim kompanijama. Mnogi promene pristup pa se okrenu deljenju znanja, predavanjima i TED tokovima, a što idemo prema starijima, broj onih koji platu zarađuju kao developeri se smanjuje – tome treba dodati i one početnike s početka priče koji završavaju obuke i pune ove procente. To pokazuju i podaci, po kojima izvršni direktori i vlasnici IT firmi imaju više od 17 godina developerskog iskustva.
Retke zverke
Opšti developeri, bek-end, front-end i desktop ap developeri čine većinu developerske radne snage.
Na drugoj strani krive su akademski istraživači, studenti, developeri za mobilne telefone, data inženjeri, blokčejn developeri, hardver inženjeri. I da, većina ima bečelor diplome (44,16 posto).
Onih s osnovnom školom je samo 2,14 posto, onih sa doktoratom bednih 4,36 posto.
Strah od AI revolucije pogodio je i IT sektor, jer se predviđa da će uskoro junior developere zameniti veštačka inteligencija. Hoće, ali ne u potpunosti, pošto je za napredak tehnologije i društva potreban ljudski faktor koji će da ekperimentiše i donosi nove ideje, a ne AI majstori beskrajnog ponavljanja zadatog. Ipak, skoro trećina je odgovorila da ne koristi AI niti planira da ga koristi u budućnosti (29,4 posto), što je stvar koja zabrinjava, a nešto manje od polovine je koristi redovno (43,78 posto).
Psiholozi kažu da se većina ljudi plaši da neće uspeti da uhvati sve tehnološke promene. I neće. Iz tog razloga važno je zadržati se u nekoj oblasti koja vam je poznata i postati ekspert, a ako to nije kodiranje, ne uzdišite. Ima toliko poslova vezanih za nadiruću veštačku inteligenciju, da ćete neminovno vrlo skoro naučiti da je koristite pa da i sarađujete s njom.
Pošto se stvari sa AI menjaju filmskom brzinom, s nestrpljenjem čekamo Stackflow izveštaj za 2024. godinu.
I. Radoičić