Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

DA LI STVARNO MOŽETE DA KORISTITE VEŠTAČKU INTELIGENCIJU U RADU Genijalac ili glorifikovana registar kasa?

23.05.2024. 17:49 17:51
Piše:
Foto: pixyabay.com

Tvorci veštačke inteligencije svih fela – i ChatGPT, i Midjourney i Copilota i drugih, ne prestaju da pričaju o tome kako će veštačka inteligencija zavladati svetom i preuzeti mnoge poslove. Neki od njih već su najavili odlazak iz IT sveta, jer ovi programi, zasnovani na dugim lingvističkim lancima (LLC) za kratko vreme mogu da vam napišu kod za određeni deo programa, urede sajt, napišu scenario za film, prepričaju lektiru na nivou dečaka petog razreda, odaberu najpopularniji recept, opišu kako se pravilno postavlja parket – lista je bukvalno beskrajna.

Ipak, da li je sve tako kako nam se čini?

Na srpskom delu Reddit foruma, gde se okupljaju programeri, ovih dana vodi se žučna rasprava o stvarnim mogućnostima veštačke inteligencije. Jedan od njih zadao je Chatu običnu računsku operaciju – i dobio dva odgovora. Da, Chat još uvek brljavi, jer ne ume da sagleda celinu, već posmatra delove, i to linearno, kako se pojavljuju na liniji zadatog. Dakle, treba li da se opustimo?

- Mislio sam da će mi Chat GPT uzeti posao, a u stvari mi služi kao mini-praktikant – rekao je Danijel Milošević, idejni tvorac i vlasnik firme „Meaning”, demotivator na LinkedInu. - Doživljavao sam profesiju kao suv tekst i bilo je klijenata koji su mi rekli da im više nisam potreban. I počeo sam da razmišljam o promeni karijere, ali su se klijenti posle tri-četiri meseca vratili. I sad imam više posla nego prošle godine. Zašto? AI je reproduktivna mašina, ne kreator. Suština posla je da znaš da tražiš od mašine to što želiš da dobiješ kao odgovor. GPT ume samo da prekombinuje „kockice”. Ljudi u mojoj branši definišu šta mi od tih kocki pravimo.

S njim se slažu i programeri, koji ističu da je najvažnija stvar u komunikaciji s veštačkom inteligencijom – znati postaviti prava pitanja.

- Morao sam da mu postavim zadatak dug pet punih redova da bih dobio delić koda. Stalno me je „pogrešno razumeo”, tačnije, nisam uspevao da postavim zadatak tako da nema dvosmislenosti – požalio se jedan programer na Redditu.


Za pare može više

Postoji ipak nešto što možete da radite za svoje klijente u potpunosti koristeći veštačku inteligenciju, pod jednim uslovom:

- Postavio sam ChatGPT tako da bukvalno može da mi sklopi ceo sajt onako kako ja hoću – kaže Miodrag Lazić iz „2frontpage”. – Međutim, da bih to uradio, bilo mi je potrebno prilično vremena i pokušaja, jer moraš da tačno znaš šta da zahtevaš od njega. Tu fraze i prenesene reči ne dolaze u obzir, on je bukvalni bukvalista. I, da se razumemo, to je samo kostur, ostalo sve zavisi i od stručnosti, mašte i dizajnerskog oka developera, ali i od zahteva klijenta. I, na kraju, ova opcija se plaća.


A to su brzo shvatili i profesori, pa više nije teško prepoznati domaći rad koji je pisala veštačka inteligencija.

- Istraživanje ide automatizovano, a priprema kontenta je istraživački rad, i svako ozbiljno istraživanje zahteva ljudsko angažovanje - rekao je dr Đorđe Krivokapić, profesor na Pravnom fakultetu i suosnivač „Šer fondacije”. – Moramo znati izvore, autore, moramo znati gde pronalazimo najsvežije i relevantne informacije. Ali, kada njih prikupimo u jedan dokument, onda obrada tog sadržaja, prvi draft, koji je zapravo najveći posao koji jedan autor ima, može da radi samo čovek. Pronaći šta je bitno može samo „ručno”, a onda posle možemo da koristimo veštačku inteligenciju da nam brzo sabere sve što smo uradili.

Ukrštanje podataka AI dobro radi, testirali smo, ali opet moramo da radimo verifikacije. AI je samo prečica za neke operacije koje smo prethodno morali da radimo.

Ivana Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar