Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ДА ЛИ СТВАРНО МОЖЕТЕ ДА КОРИСТИТЕ ВЕШТАЧКУ ИНТЕЛИГЕНЦИЈУ У РАДУ Генијалац или глорификована регистар каса?

23.05.2024. 17:49 17:51
Пише:
Фото: pixyabay.com

Творци вештачке интелигенције свих фела – и ChatGPT, и Midjourney и Цопилота и других, не престају да причају о томе како ће вештачка интелигенција завладати светом и преузети многе послове. Неки од њих већ су најавили одлазак из ИТ света, јер ови програми, засновани на дугим лингвистичким ланцима (LLC) за кратко време могу да вам напишу код за одређени део програма, уреде сајт, напишу сценарио за филм, препричају лектиру на нивоу дечака петог разреда, одаберу најпопуларнији рецепт, опишу како се правилно поставља паркет – листа је буквално бескрајна.

Ипак, да ли је све тако како нам се чини?

На српском делу Reddit форума, где се окупљају програмери, ових дана води се жучна расправа о стварним могућностима вештачке интелигенције. Један од њих задао је Chatu обичну рачунску операцију – и добио два одговора. Да, Chat још увек брљави, јер не уме да сагледа целину, већ посматра делове, и то линеарно, како се појављују на линији задатог. Дакле, треба ли да се опустимо?

- Мислио сам да ће ми Chat ГПТ узети посао, а у ствари ми служи као мини-практикант – рекао је Данијел Милошевић, идејни творац и власник фирме „Меанинг”, демотиватор на LinkedInu. - Доживљавао сам професију као сув текст и било је клијената који су ми рекли да им више нисам потребан. И почео сам да размишљам о промени каријере, али су се клијенти после три-четири месеца вратили. И сад имам више посла него прошле године. Зашто? АИ је репродуктивна машина, не креатор. Суштина посла је да знаш да тражиш од машине то што желиш да добијеш као одговор. ГПТ уме само да прекомбинује „коцкице”. Људи у мојој бранши дефинишу шта ми од тих коцки правимо.

С њим се слажу и програмери, који истичу да је најважнија ствар у комуникацији с вештачком интелигенцијом – знати поставити права питања.

- Морао сам да му поставим задатак дуг пет пуних редова да бих добио делић кода. Стално ме је „погрешно разумео”, тачније, нисам успевао да поставим задатак тако да нема двосмислености – пожалио се један програмер на Redditu.


За паре може више

Постоји ипак нешто што можете да радите за своје клијенте у потпуности користећи вештачку интелигенцију, под једним условом:

- Поставио сам ChatGPT тако да буквално може да ми склопи цео сајт онако како ја хоћу – каже Миодраг Лазић из „2фронтпаге”. – Међутим, да бих то урадио, било ми је потребно прилично времена и покушаја, јер мораш да тачно знаш шта да захтеваш од њега. Ту фразе и пренесене речи не долазе у обзир, он је буквални буквалиста. И, да се разумемо, то је само костур, остало све зависи и од стручности, маште и дизајнерског ока девелопера, али и од захтева клијента. И, на крају, ова опција се плаћа.


А то су брзо схватили и професори, па више није тешко препознати домаћи рад који је писала вештачка интелигенција.

- Истраживање иде аутоматизовано, а припрема контента је истраживачки рад, и свако озбиљно истраживање захтева људско ангажовање - рекао је др Ђорђе Кривокапић, професор на Правном факултету и суоснивач „Шер фондације”. – Морамо знати изворе, ауторе, морамо знати где проналазимо најсвежије и релевантне информације. Али, када њих прикупимо у један документ, онда обрада тог садржаја, први драфт, који је заправо највећи посао који један аутор има, може да ради само човек. Пронаћи шта је битно може само „ручно”, а онда после можемо да користимо вештачку интелигенцију да нам брзо сабере све што смо урадили.

Укрштање података АИ добро ради, тестирали смо, али опет морамо да радимо верификације. АИ је само пречица за неке операције које смо prеthodno морали да радимо.

Ивана Радоичић

Пише:
Пошаљите коментар