Institutom kolektivnih tužbi zaštiti male investitore i potrošače
U Srbiji su dužnici zaštićeniji od poverilaca, zakoni se donose "na kilo", a država arbitrira u kreditnim i ugovornim odnosima privatnih subjekata.
Takav ambijent ne pogoduje privrednom poslovanju ni privrednom pravu, rečeno je na 25. susretima pravnika u privredi Srbije koji su završeni u Vrnjačkoj Banji.
Nedovoljna zaštita pozicije poverioca u odnosu na dužnika, nedovoljna zaštita svojine i ugovora, olako zaključivanje bilateralnih ugovora sa drugim državama o zaštiti stranih investicija, partijska feudalizacija javnog sektora, slabost institucija koje primenjuju pravo i brza amortizacija propisa - samo su neke od prepreka - zabluda koje moraju biti otklonjene, istakli su pravnici u svojim porukama.
Neophodno je uvođenje instituta kolektivnih tužbi radi efikasnije zaštite malih investitora i potrošača, a poslovne špekulacije i malverzacije ''prekonoćnih'' investitora mogu se otkloniti tako što će društva sa ograničenom odgovornošću imati ozbiljniji osnovni kapital. Zaštita poverilaca u stečaju može se postići boljom saradnjom kompanijskog i stečajnog prava i uspostavljanjem veće odgovornosti stečajnih upravnika, navodi se, između ostalog, u Porukama koje je na susretima u Vrnjačkoj Banji saopštio prof. dr Mirko Vasiljević, predsednik Udruženja pravnika u privredi Srbije.
Na ovom tradicionalom mestu okupljanja pravnika u privredi na temu Pravo i privredno poslovanje, bilo je prisutno oko 400 učesnika pravničke struke iz privrede, pravosuđa, uprave i drugih organizacija. Podneto je 105 referata među kojima su bili i stručnjaci iz Nemačke, Makedonije, Crne Gore, BiH i Republike Srpske.
Pravnici u privredi su istakli da će i donošenje Građanskog zakonika Srbije biti snažan iskorak iz dugogodišnjeg zakonodavnog haosa i konfuzije.
V.Savić