Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Inflacija i cene energenata najveći izazovi i rizici

05.01.2022. 12:02 12:07
Piše:

Najveći rizici s kojima će se srpska ekonomija suočiti ove godine su rast kamatnih stopa, inflacije i cena energenata, što bi moglo da ugrozi projektovanu stopu rasta BDP-a od 4,5 odsto, navodi se u analizi “Kvartalnog monitora”.

Lane su u našoj privredi uočena dva osnovna trenda - relativno snažan oporavak privrede, ali i relativno snažno ubrzanje inflacije, ocenili su autori najnovijeg broja ove stručne publikacije, koju izdaju Ekonomski fakuktet u Beogradu i Fondacija za razvoj ekonomske nauke.

Dodaje se da to karakteriše i druge privrede u svetu, jedino što su oba trenda u Srbiji intenzivnija. U toku prošle godine nastavljen je relativno visok rast zaposlenosti po stopi od 2,8 odsto, ali je zbog ubrzavanja inflacije došlo do smanjivanja realne vrednosti zarada.

Uočeno je da je Srbija ostvarila relativno veliki priliv stranog kapitala, kako u vidu direktnih stranih investicija, tako i u obliku zaduživanja u inostranstvu, tako da je priliv tog kapitala doprineo ostvarivanju solidnog oporavka privrede u toku godine.


Rast BDP-a

„Može se smatrati da procenjena stopa rasta od 4,5 odsto, iza koje stoje MMF, Evropska komisija i Vlada Srbije, izgleda prilično dobro, ali postoje rizici da ona bude manja”, upozorava se u najnovijem izdanju “Kvartalnog monitora”.

Dodaje se da, ako bi se ostvarila ova procena rasta, ove godine bi mogao da se očekuje rast zaposlenosti od dva do tri odsto, ali i relativno skroman rast zarada, pre svega zbog inflacije koja će biti oko pet do šest procenata, u zavisnosti od kretanja na svetskom tržištu i politike centralne banke.


Upozorava se da spoljnotrgovinski deficit raste, što je vidljivije kada se posmatraju kvartalni i mesečni podaci jer su na nju uticali neočekivano dobri rezultati u prvom kvartalu ove godine, koji su posledica kratkoročnih dobrih odnosa izvoznih i uvoznih cena koje je Srbija imala u tom periodu.

Autori analize ocenjuju da je vrlo teško proceniti rezultate privrede za ovu godinu jer nije sigurno kakve će se ekonomske poltike sprovoditi u svetu. Precizira se da, pre svega, postoji velika neizvesnost u vezi s politikama centralnih banaka, odnosno kada i koliko će povećavati kamatne stope tokom 2022. jer već sada ima najava nekih da će rasta kamata biti. Evropska centralna banka još nije dala takvu najavu, ali centralna banka Englske je već povećala kamate, kao i mnoge banke u centralnoj Evropi.

“Kvartalni monitor” podseća da postoje veliki geopolitički rizici koji su doveli do rasta cena energenata i ocenjuje da će, ako oni u većem delu naredne godine ostanu na visokom nivou, to negativno uticati na kretanje BDP-a svih zemalja koje u velikoj meri zavise od uvoza energenata, a Srbija je jedna od njih. Dodaje se da će taj uticaj na privredu biti negativan, samo je pitanje koliko.

Autori publikacije navode da će cena gasa za našu zemlju, nakon isteka šestomesečnog perioda dogovorenog sa Rusijom, izvesno biti viša nego prethodnih godina i da će opterećivati privredu naredne godine.

Navedeno je da i dalje postoje specifični problemi u javnom sektoru koji opterećuju privredu Srbije. Navedeni su primeri EPS-a, zatim određeni problemi sa visokim rastom duga Telekoma, ali i Srbijagasa. Zaključeno je da već sada deo gasa koji se uvozi po tržišnim cenama opterećuje poslovanje Srbijagasa, a ako se to produži u dužem periodu i ako dođe do povećanja cene gasa nakon sledećih pregovora s Rusijom onda će se Srbijagas naći pred odlukom da poveća svima cenu ili da ostvaruje gubitke, koje će na kraju država morati da preuzme na sebe.

Ocenjuje se kako je moguće da će svi ti problemi negativno uticati na oporavak srpske privrede i javnih finasija, a koliki će taj uticaj biti, zavisiće od kretanja u svetu, ali i od politike vlade koja će biti vođena.

   D. Mlađenović

Autor:
Pošaljite komentar