IMA LI NAŠE ROBE NA SEVERU KOSMETA: Svi traže srpsku pavlaku
Nešto je manje od dva meseca od kada je kosovska vlada odlučila da stopira uvoz srpske robe na Kosovo, u prodavnicama u severnom delu Mitrovice manje je osnovnih životnih namirnica, posebno brašna, šećera i mlečnih proizvoda, u odnosu na ranije.
A ukoliko ih i ima, oni nisu dopremljeni iz Srbije. Trgovci su primorani da se sa srpskih preorijentišu na druge proizvođače ili da srpske proizvode nabavljaju iz drugih država, kako bi snabdevali građane. Međutim, ponekada nedostaju i oni, ili ih trgovine dobijaju u ograničenim količinama. U privatnim apotekama za sada ima onih lekova koji se najviše potražuju.
Predsednici Privrednih komora Srbije i Kosova Marko Čadež i Ljuljzim Rafuna naglašavali su da ekonomija i biznis treba da budu van politike, te da “zaustavljanje poslovnih aktivnosti nije rešenje“. I pojedini međunarodni zvaničnici pozivali su kosovsku vladu da povuče odluku zbog koje je sve započelo. Uprkos tome, kao i za nijansu mekšim političkim izjavama, Priština svoju odluku o zabrani uvoza robe iz Srbije još uvek, makar zvanično – nije povukla, iako su kosovski mediji naglašavali da pisane odluke za zabranu nikad nije bilo, a posledice su na Severu Kosova počele da se osećaju već u prvim nedeljama od kada je ona donesena.
Sada na policama u trgovinskim radnjama i marketima u severnom delu Mitrovice slabije ima pojedinih proizvoda iz Srbije, ali ih još uvek ima. Ono što povremeno nedostaje jesu mlečni proizvodi, brašno, kao i šećer, a najveći strah među građanima počeo je da se širi kada su u pitanju lekovi, kojih u privatnim apotekama još uvek ima.
Ima dana kada rafovi deluju puni robe, kakva je situacija bila sredinom ove nedelje. Međutim, ona brzo nestane s obzirom na neredovnost snabdevanja robom iz Srbije.
„Dobavljači kažu da na sve načine pokušavaju da pronađu mlečne proizvode. Nabavljali su ih nekako do sada, ali malo. Dva ili tri paketa jogurta ili mleka koje ja dobijam povremeno, u ovom urbanom delu grada, su ništa. Pa to ode za dva dana“, kaže menadžerka jedne prodavnice u severnom delu Kosovske Mitrovice. Olakšavajuće je makar to što, kako je rekla ista sagovornica, cene nisu skakale.
„Nisu dobavljači menjali, odnosno povećavali cene. To što ima ostalo je isto“, potvrdila je.
Kaže da su njeni redovni potrošači zabrinuti da će srpski proizvodi potpuno nestati, jer su na njih navikli, a to su Srbi, Albanci i Bošnjaci koji u ovom delu grada žive. Ipak, navikli su i na to da se svaka kriza na severu Kosova prenese i na trgovinu.
Kada je reč o apotekama, u privatnim nismo primetili nedostatke, izuzev onih medikamenata koji su i ranije bili u deficitu.
„Za sada imamo ono što se traži, ne nedostaje skoro ništa, osim onih lekova koji su mesecima u deficitu. I građani zabrinuto dolaze i pitaju, ali umire se kad vide da je situacija, makar za sada, sasvim u redu“, kazala nam je jedna apotekarka.
KosSev