Građevina na dobrim temeljima, ljulja se restitucija, porezi
Srbija je u prethodnih 12 meseci ostvarila najveći napredak u građevinarstvu, zaštiti korisnika finansijskih usluga, transportu i duvanskoj industriji.
Najmanji napredak je u pogledu Zakona o privrednim društvima, oporezivanju dobiti pravnih lica, restituciji i standardima kvaliteta u proizvodnji mleka.
To su zaključci iz "Bele knjige" Saveta stranih investitora (FIC) za 2017. godinu.
Kao ključna poboljšanja u oblasti građevinskog zemljišta i izgradnje, FIC ističe efikasnost u sprovođenju postupka konverzije, rekordan broj izdatih građevinskih dozvola, zahvaljujući uvođenju objedinjene procedure i e-platforme, kao i stalnu spremnost za dijalog sa privatnim sektorom.
Vlastima se preporučuje da ubuduće posvete posebnu pažnju tome da restitucija automatski ne prekida konverziju, osim kada je reč o javnim ili državnim preduzećima, da se ukinu nedoslednosti u obračunu naknade za konverziju koje sprečavaju buduće investicije i da se usvoje neophodna podzakonska akta.
Napredak u oblasti transporta, po oceni FIC-a, duguje se u velikoj meri poboljšanju saobraćajne infrastrukture, kako u smislu ulaganja u novu infrastrukturu ili njenu modernizaciju, tako i u pogledu tekućeg održavanja postojeće, dok je manji napredak ostvaren kod usklađivanja sa evropskim standardima.
Ključni ciljevi u budućem periodu treba da budu nastavak unapređenja kapaciteta i kvaliteta transportne infrastrukture i usluga, ubrzanje restrukturiranja javnih preduzeća u sektoru transporta (sa fokusom na železnički saobraćaj i uvođenje upravljanja zasnovanog na rezultatima), kao i poboljšanje kvaliteta Republičke uprave za puteve.
Pored toga, treba snažnije podsticati javno-privatna partnerstva i učešće privatnog sektora u izgradnji glavnih drumskih saobraćajnica i železničkih pruga u Srbiji, treba uspostaviti delotvorni sistem naplate putarine kako bi se vratio putnički i teretni tranzitni saobraćaj, a potrebno je podsticati i korišćenje vozila na električni pogon efikasnom registracijom, podsticajnim programima za kupovinu električnih vozila i ubrzanom gradnjom stanica za punjenje ovih vozila.
Uprkos obimnim propisima i efektima ekonomske krize, duvanska industrija, po oceni FIC-a, konstantno predstavlja jedan od najjačih i najvitalnijih sektora srpske privrede. Što se tiče oblasti gde "tapkamo u mestu", FIC u prvi plan ističe restituciju, gde su, kako navodi, nedoslednosti i nejasnoće u Zakonu o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju dovele do različitih postupanja Agencije za restituciju, što u nekim slučajevima utiče i na stečena prava stranih investitora.
Preporučuju da država sprovodi transparentne procedure restitucije i obezbedi da stečena prava stranih investitora budu zaštićena, a smatraju i da bi strani državljani trebalo da imaju jednaka prava na vraćanje imovine kao i državljani Srbije.
Prijave mesečno
Strani investitori nisu zadovoljni ni poboljšanjima Zakona o porezu na dobit pravnih lica, i očekuju njegove izmene u smislu da se uvede mogućnost podnošenja poreske prijave na mesečnom ili tromesečnom nivou (umesto za svaku transakciju posebno).
Takođe smatraju da treba dodatno pojasniti metod utvrđivanja i priznavanja rashoda amortizacije za prvu grupu osnovnih sredstava, jer je on doveo do brojnih dilema i spornih tumačenja u praksi, i da treba priznati troškove reklame za poreske svrhe.
Potrebna ortačka društva
Strani investitori pozdravljaju tekuće aktivnosti na izmeni Zakona o privrednim društvima, za čije su se unapređenje zalagali, navodeći da one trebalo da omoguće ortačka društva sa ograničenom odgovornošću, preciznije uređivanje povećanja kapitala konverzijom potraživanja, i usklađivanje tog akta sa Zakonom o obligacionim odnosima u delu koji se odnosi na ograničenja ovlašćenja zastupnika društva.
D. Mlađenović