Gas nećemo kupovati gde moramo, već gde je jeftiniji
Grejna sezona bliži se kraju, a građani koji se greju na prirodni gas kubik tog energenta su tokom cele zime plaćali isto, ali su računi ipak niži nego lane. Naime, 2014. godine cena kubika
bila je viša, čak i do 60 dinara, u proseku, u grejnu sezonu 2014/2015. startovalo se s oko 55 dinara kubik, a potom je krenulo pojeftinjenje. Smanjenju računa ove godine pogodovala je i relativno blaga zima jer je potrošnja bila manja. Ipak, postavlja se pitanje da li bi kubik mogao biti jeftiniji nego sada, s obzirom na stanje na tržištu energenata.
Naime, ovih dana se moglo čuti da će pojedini distributeri kupovati prirodni gas od nekog drugog snabdevača, a ne JP „Srbijagas“, jer nude povoljnije cene kubnog metra gasa. Iz JP „Srbijagas“ su, reagujući, ukazali na to da je gas u odnosu na prošlu godinu jeftiniji i do 30 odsto i da su cene u skladu s metodologijom za određivanje cene prirodnog gasa u domenu javnog snabdevanja, koju je odobrila Agencija za energetiku Republike Srbije, kao i u skladu s metodologijama za određivanje cene prirodnog gasa na slobodnom tržištu, koje je odobrio Nadzorni odbor JP„Srbijagas“.
Za kvalifikovane kupce, koji nemaju pravo na javno snabdevanje, a snabdevač im je JP „Srbijagas“, cena je niža oko 30 odsto: u januaru prošle godine kubik je bio 48,16 dinara, a u decembru 37,2. Cena gasa za snabdevanje javnih snabdevača, odnosno distributera, koji ga kupuju od JP „Srbijagas“ je od januara 2015. godine, kada je kubik koštao 43,64 dinara, pala na 33,89 u decembru, odnosno niža je 28 odsto.
I dok je za te dve kategorije potrošača cena snižena veoma sličan procenat, za individualne potrošače koje snabdeva JP „Srbijagas“, od januara do decembra 2015. godine kubik je jeftiniji oko 15 odsto, odnosno upola manje. Iz tog preduzeća ukazuju na to da je cena gasa za domaćinstva u januaru prošle godine bila 44,16 dinara, a u decembru 38,46, da su u martu povećani transportni troškovi i cene distributivne mrežarine, što je odobrio AERS.
Treba reći da cena gasa zavisi od kretanja cene nafte / derivata nafte, ali se izračunava na osnovu odgvorajuće formule, a zavisi i od kursa dolara. Od 2014. godine do sada cena nafte je s oko 110 dolara barel pala na oko 36, koliko je bila , pa je i pojeftinjenje gasa bilo očekivano, ali je, kao i kad je u pitanju cena goriva, ono manje od sniženja cene nafte.
Po rečima predsednika Udruženja za zaštitu potrošača Radomira Ćirilovića, „Srbijagas” već gotovo godinu dana gas kupuje 25 odsto povoljnije, a minimalno spušta cenu.
– Kubik bi morao da bude jeftiniji nego sada jer je JP „Srbijagas” početkom 2015. godine 1.000 kubnih metara plaćao 340 dolara, a krajem te godine ista količina koštala je 170 dolara – kaže Ćirilović. – To je upola manje pa je zato sigurno da prostora za sniženje cene gasa ima, i pored rasta kursa dolara. U drugim zemaljama Evrope cene gasa su značajno niže, pa je u Nemačkoj cena više puta snižavana, a samo poslednje sniženje bilo je oko 21 procenat.
Zbog toga, ukazao je Ćirilović, u JP „Srbijagas”, koje je bilo monopolista i distributeri su morali samo od njega da kupuju gas, moraju da počnu drugačije da razmišljaju.
– Sada se otvorila mogućnost da se gas kupi i od nekih drugih firmi, koje su spremne da spuste cene kada je to moguće. Zakon o energetici je omugućio da potrošači biraju distributera i dobavljača i razumljivo je da će izabrati najpovoljnijeg. Insistiraćemo na tome da distributeri poštuju pravo potrošača i nađu najpovoljnijeg ponuđača, iako smo svesni toga da će to biti veoma teško – kaže Ćirilović.
D. Mlađenović
Poslednje sniženje u oktobru prošle godine
Poslednji put cena kubnog metra gasa promenjena je u oktobru 2015. godine, kada je, zbog kvartalnog kretanja cene derivata nafte i kursa dolara, pojeftinio u proseku 9,3 odsto. Tada je cena kubika snižena oko pet dinara i za individualne potrošače koštao je oko 46 dinara u proseku, uz uračunate sve troškove – porez na dodatu vrednost, korekcioni faktor, distributivnu razliku.