Tema "Dnevnika" : Gas i toplane po starom, a struja i drvo skuplji
Jesen je kalendarski je počela, a vremenske prilike poslednjih nekoliko dana najavile su početak grejne sezone, do koje je ostalo još dvadesetak dana. Noću su se temperature spuštale blizu 12 stepeni Celzijusa pa su mnogi zbog hladnog vremena počeli da zagrevaju stanove.
Kako sada stvari stoje, troškovi za zagrevanje domaćinstava neće se značajno promeniti, ali je izvesno da će viši ceh za grejanje tokom grejne sezone koja sledi imati oni koji se greju na struju i ogrevno drvo.
Hladne noći su one koji za zagrevanje stanova koriste električnu energiju ovih dana primorale na to da upključe klima-uređaje ili termoakumulacione peći. To će ih do kraja meseca koštati isto kao i tokom prošle grejne sezone, ali već do narednog meseca korišćenje struje za grejanje biće skuplje. Doduše, poskupljenje struje nije veliko jer će od 1. oktobra kilovat biti skuplji dva odsto, ali se račun zbog toga, ipak, uvećava, a koliko – zavisi od potrošnje, kao i od vremena kada se struja troši. Tako je sada za potrošnju 1.000 kilovata mesečno, i isti broj skupih i jeftinih kilovata, račun, bez takse za javni servis, oko 7.200 dinara, a uz najavljeno poskupljenje biće oko 150 dinara viši. Uz potrošnju 700 jeftinih kilovata, a 300 skupljih račun će, umesto sadašnjih oko 5.700 dinara, biti viši oko 100 dinara, dok je u obrnutoj srazmeri račun sada čak 8.700 dinara, a uz poskupljenje će biti još oko 200 dinara viši. Ukoliko potrošnja pređe u najskuplju, crvenu zonu, što znači više od 1.600 kilovata, račun se značajno uvećava. Tako je za potrošnju 1.700 kilovata, i isti broj skupljih i jeftinih, još ovog meseca potrebno oko 13.000 dinara, a od oktobra će trebati oko 300 dinara više. Uz potrošnju 600 skupih, a 1.100 jefitnih kilovata, račun će umesto oko 10.000 dinara biti viši oko 200 dinara, dok će umesto sadašnjih oko 15.000 dinara, uz 1.100 skupih i 600 jeftinih kilovata, račun biti oko 350 dinara veći.
Domaćinstva koja se greju preko daljinskih sitema, toplana, bar za sada ne treba da brinu o povećanju cene, jer najava o poskupljenju nema, a sasvim sigurno ne treba da brinu da li će grejanje startovati na vreme. Naime, ministar energetike Aleksandar Antić rekao je da je sve spremno za grejnu sezonu, da su sve toplane završile remonte, kao i da s energentima nema nikakvih problema. Po njegovim rečima, tople probe će krenuti vrlo brzo, a u slučaju da temperatura padne ispod 12 stepeni, toplane će početi grejanje i pre 15. oktobra.
Grejanje značajna stavka u budžetu
Troškovi za grejanje su značajna stavka u kućnom buyetu pa je potrebno napraviti preraspodelu novca kako bi se te obaveze mogle redovno plaćati. Bez obzira na to koji se energent koristi, mesečno je za zagrevanje domaćinstva potrebno od oko 5.000 dinara pa naviše, što zavisi od vrste energenta, izolacije domaćinstva, kvaliteta peći, spoljnih temepratura, vremena kada se grejna tela pale...
Oni koji svoja domaćinstva zagrevaju na tvrdo gorivo – ugalj i drva, na stovarištima se suočavaju s nestašicom drveta. Tog ogreva gotovo da nema, a i kad stigne, nestane istog trenutka jer je već plaćeno pa se odmah isporučuje. To ne znači, naravno, da se ogrevno drvo ne može naći – ali znači da je skuplje nego lane. I dok je tada za prostorni metar tvrdog drveta bilo dovoljno oko 5.000 dinara, sada se ista količina prodaje za najmanje 6.000 dinara, i to uglavnom bez prevoza i sečenja, što je dodatni trošak. Za sada uglja ima dovoljno, a cena zavisi od vrste i kvaliteta pa je tona sirovog lignita „kolubara” 9.000 dinara, dok je ugalj „sušeni vreoci” 14.000 dinara.
Početak grejne sezone će i za one koji koriste prirodni gas biti isti kao i kraj prošlogodišnje jer se cene prirodnog gasa nisu menjale. Kubik je, u proseku, oko 40 dinara, te za potrošnju oko 300 kubnih metara, koliko se troši tokom prave zime, mesečno treba izdvojiti oko 12.000 dinara. Za sada se može reći da, čak i ako bi bilo promene cene, pre 1. novembra ne bi trebalo očekivati promenu jer je potrebno da prođe 30 dana da bi eventualno nove cene počele da važe. Ipak, treba reći da je cena tog energenta na početku ove godine povećana oko deset odsto, ali samo za distributere, ali nije preneta na potrošače.
D. Mlađenović