Fiksna telefonija nestaje za deset godina?
Generalni direktor „Telekoma Srbija” Predrag Ćulibrk rekao je da ta kompanija, i pored odluke da ne bude privatizovana, ima snage da bude još bolja. On je dodao da
je u 2015. godini pokrenut investicioni plan vredan 120 miliona evra. Ćulibrk je kazao da će taj investicioni program omogućiti nacionalnom telekomunikacionom operateru da nastavi tržišnu bitku s konkurencijom i da u narednim godinama u najmanju ruku održi vrednost kompanije.
Direktor je ocenio da bi bilo pogrešno sada ponuditi paket akcija „Telekoma” na Beogradskoj berzi.
– Prateći pregovore s EU i poboljšanu poziciju Srbije, mislim da u perspektivi treba strpljivo pripremiti plan za izlazak možda na neku svetsku berzu ako već odlučimo da idemo u tom pravcu – Varšavsku, Bečku, pa zašto da ne i na Londonsku – rekao je Ćulibrk. – To bi bio dobar test i za realnu vrednost kompanije.
Po njegovim rečima, jedan od problema za „Telekom” biće fiksna telefonija, iz koje dolazi oko 40 odsto prihoda kompanije.
– Mnogi globalni stručnjaci ne veruju da će za deset godina ta vrsta usluga postojati. Zato u svojoj strategiji daljeg razvoja moramo uvažavati sve te izazove – rekao je direktor „Telekoma”.
Kako je kazao, „Telekom” je povećao broj IPTV korisnika 25 odsto i završiće godinu s oko 400.000 korisnika te usluge.
– Broj korisnika interneta, odnosno ADSL-a smo podigli pet procenata, pretplatnika mobilne telefonije je čak 100.000 više, a u postpejd je prešlo 150.000 ljudi. Imamo novih 200.000 pretplatnika s „boks paketima”, a uporedo smo završili veliki skladišni data-centar, opremljen prostor za smeštaj IT strukture – naveo je direktor „Telekoma”.
Ćulibrk je kazao da u „Telekomu” radi oko 8.400 ljudi, dok je hiljadu angažovano na lizing.
– Viška ima. Koliko? To je teško reći jer smanjenje broja zaposlenih mora da se obavi tako da korisnici ne primete ni minimalan pad kvaliteta u pružanju usluga – rekao je direktor Telekoma.
E. Dn.
„Lazar” bi dobio 0,3 odsto
„Telekom Srbija” saopštio je da bi, u slučaju da je ta kompanija prodata, privatizacioni savetnik, francuska kompanija „Lazar freres” SAS, dobio proviziju od 0,3 procenta a ne tri odsto, kako su preneli pojedini mediji.
„Povodom netačnih navoda pojedinih medija, kompanija ’Telekom Srbija’ obaveštava javnost da je prilikom angažmana konsultantske firme ‘Lazar freres’ SAS kao privatizacionog savetnika, sklopljen sporazum na osnovu kojeg se toj francuskoj kompaniji za pružanje konsultantskih usluga u procesu privatizacije isplaćuje iznos od 638.000 evra, kao i varijabilni deo u slučaju izvršene privatizacije od 0,319 odsto od iznosa procenjene vrednosti kompanije ’Telekom Srbija’, umesto netačno navedena tri odsto”, navodi se u saopštenju.