Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Državna pomoć teška 710 miliona evra

08.12.2015. 19:18 13:33
Piše:

Javna preduzeća su i dalje rak-rana srpske privrede i sve dok se i „poslednji kostur”, kako ih nazivaju iz međunarodnih finansijskih organizacija, ne izvadi iz ormana, teško da će veo tajne

o njihovom poslovanju biti skinut i javnost obaveštavana o njihovom poslovanju i parama koje im država svake godine kroz subvencije daje. Poverenik za zaštitu informacija od javnog značaja Rodoljub Šabić objašnjava da je najteže dobiti podatke o poslovanju javnih preduzeća, ističući da su, zato što nisu htela da dostave tražene informacije, do sada čak 300 puta kažnjena. Dodaje da su najčešće kažnjavani „Telekom”, „Srbijagas”, „Železnice Srbije” i EPS, s ukupno 20 miliona dinara.

No, bez obzira na to što se samo nazire kakvu će poslovnu godinu javna preduzeća imati 2015, s obzirom na to da je prošle većina njih iskazala ogromne gubitke, države ne odustaje od subvencija za njih ni dogodine. Tako je predlogom budžeta za 2016. godinu predviđeno da subvencije od 8,4 milijardi dinara dobiju „Er Srbija”, „Fijat” i strani ulagači, zatim „Resavica” 4,4 milijarde, javni servisi RTS i RTV četiri milijarde dinara. Planiraju se i subvencije od dve milijarde za ponovnu upotrebu i iskorišćavanje otpada, 1,6 milijarda za zaštitu energetski zaštićenih potrošača, 400 miliona dinara za investicije u audio-vizuelna dela. Dogodine će ponovo biti vaučera za turističku ponudu Srbije u vrednosti od 230 miliona dinara, kao i 120 miliona dinara subvencija za receptivnu turističko-ugostiteljsku ponudu.

Među onima kojima dogodine sleduju direktne subvencije nema mnogih javnih preduzeća, ali to ne znači da im država neće pomagati. Naime, država na sebe preuzima indirektne obaveze, odnosno kredite koje pojedina javna preduzeća imaju, a koja svojim poslovnim rezultatima ne mogu da vrate. Tako će država u 2016. godini na sebe preuzeti rate za kredite „Železnica Srbije” i „Puteva Srbije”, „Galenike”, „Srbijagasa”, „Železare Smederevo”, „Er Srbije”...

Budžetske subvencije u 2016. godini povećane su svim sektorima, osim kulturi. Naime, ove godine državne subvencije privredi bile su 13,6 milijardi dinara, a dogodine će biti 14,5. Poljoprivreda, kojoj je ove godine bilo namenjeno 27,9 milijardi dinara subvencija, u 2016. godini dobiće 28,1 milijardi. Međutim, ostao je ovogodišnji dug od preko osam milijardi evra, tako da je realno smanjenje a ne povećanje takozvane paorske kase. „Železnice” će, umesto 11,8 milijardi, dogodine dobiti 17,5. „Putevi” će dobiti čak tri milijarde dinara više jer su ove godine imali na raspolaganju 6,9 milijardi dinara a u 2016. će dobiti 9,6. Turizam je ove godine imao 0,99 milijardi, a u 2016. će dobiti 1,5 milijardu dinara subvencija. Kultura, koja je 2015. godine imala 10,1 milijardi subvencija, u 2016. dobija više nego upola manje, odnosno samo četiri milijarde dinara. Ukupuno je ove godine bilo 80,6 milijardi dinara subvencija, a budžetom za 2016. one se planiraju u visini od 86 milijardi dinara.

Odluka da dogodine subvencije budu čak šest milijardi dinara veće nego ove, mada se država opredelila za štednju i ukidanje svega što opterećuje budžet, po oceni ekonomiste Aleksandra Stevanovića samo je dokaz da država još uvek nije sposobna da uredi srpsku ekonomiju tako da javna preduzeća i svi ostali sektori posluju bez njene pomoći i novca iz državne kase.

LJ. Malešević

 

Poljoprivrednicima svega 3.000 dinara po hektaru?

Član Fiskalnog saveta Vladimir Vučković izjavio je  da će, na osnovu analize Predloga budžeta za 2016, subvencije za poljoprivrednike u narednoj godini biti prepolovljene i iznosiće manje od 3.000 dinara po hektaru.

– Za poljoprivredne proizvođače planirano je oko osam milijardi dinara manje od izvršenja u ovoj godini – rekao je Vučković na prezentaciji ocena Fiskalnog saveta o Predlogu zakona o budžetu za 2016. godinu. – Jasno je da se planira smanjenje subvencija po hektaru.

Uredbom koja sledi tokom godine, navodi on, trebalo bi propisati taj manji iznos subvencije po hektaru.

– Da li će tokom godine Vlada da izdrži pritiske poljoprivrednika i da li će ostati čvrsta, to ćemo videti – rekao je Vučković. On je podsetio na to da je subvencija države po hektaru u ovoj godini oko 6.000 dinara, da je toliko iznosila i u 2014, ali u narednoj godini će to biti i manje od 3.000.

Piše:
Pošaljite komentar