Drva i uglja na stovarištima ima na kašičicu
Energetska kriza, koja potresa celu Evropu, neizvesnost da li će biti dovoljno energenata, već duže od godinu dana utiče na cenu nafte, gasa, struje, drva, uglja...
Energenata nema dovoljno i to je i razlog što će grejna sezona koja predstoji ove godine po mnogo čemu biti drugačija od prethodnih. Cene svih energenata više su nego prošle godine, a rast se još uvek nije zaustavio. Upozorenja da se energenti štede i racionalno troše upućena su u svim zemljama u Evropi jer je sitacija takva da nije presudna cena energenata već to da li će ih biti.
Oni koji se greju na čvrsta goriva - ugalj i drva, već sad su suočeni s problemom gde naći ogrev. Naime, na stovarištima ogreva nema ili ga ima na kašičicu, a cene su, u odnosu na prošlu godinu, odnosno grejnu sezonu, više gotovo za polovinu. Zainteresovanih kupaca ima, ali ne i robe, a kako kaže vlasnik stovarišta ogreva “Maj gor” Raco Spasenić, ogrev se u ovo doba godine tek sporadično kupovao, odnosno tada su se kupci više raspitivali o cenama ogreva kako bi napravili računicu za zimu.
- Nabavka ogreva sada se odvija veoma otežno, pristižu određene količine drveta, ali je to veoma malo, a ugalj je veoma teško nabaviti - kaže Spasenić. - Cena prostornog metra drveta je 12.000 dinara sa sečenjem i bez prevoza, a tona uglja je oko 18.000 dinara, koliko je koštao polukameni “pljevlja”, kojeg više nema na stovarištu. Cena uglja “banovići” bila je 19.000 dinara, ali se očekuje da će, uz novu isporuku, biti skuplji.
Na ovom stovarištu ima peleta čija je cena, u zavisnosti od vrste drveta, 42 i 46 dinara po kilogramu, odnosno za tonu je potrebno 42.000 i 46.000 dinara, dok je cena briketa 34 dinara za kilogram.
- Cene ogreva su, u odnosu na prošlu godinu, porasle i više od 40 odsto. Tona kamenog uglja bila je oko 13.000 dinara, za drva je trebalo oko 8.000 dinara. Cena peleta je na početku prošle grejne sezone bila 24 dinara po kilogramu, a na kraju 34 dinara - kaže Raco Spasenić.
Osim na stovarištima, ogrev se može kupiti i preko oglasa, a cene su šarolike i veoma često su stvar dogovora. U ponudi su i tvrdo i meko ogrevno drvo, negde se podrazumeva prevoz u lokalu, a negde ne, ima drva u cepanicama, ali i neisečenog, na yakove... a cene se kreću od oko oko 5.000 dinara, pa i više od 11.000 dinara. Drvo se prodaje i u yakovima, a cena je 380 dinara za 10 kilograma, a ima i drva za potpalu za koje je potrebno izdvojiti 8.000 dinara. Cena uglja koji se prodaje preko oglasa je od oko 11.500 do oko 15.000 dinara.
Po njegovim rečima, interesovanje je daleko veće nego prošle godine i to za sve vrste ogreva, kupci zovu iz svih krajeva zemlje, ali ogreva nema dovoljno za sve koji bi da ga kupe. On ukazuje i da se, zbog stalnog rasta cena i neizvesnosti da li će ogreva biti, ogrev ne prodaje, kao ranijih godina, na rate.
- Za sada se ne zna kada će biti novih isporuka uglja, Kolubara ne radi, nabavka uglja iz Bosne i Herecegovine odvija se otežano. Ovakva situacija - velika potražnja, otežana nabavka ogreva i nedostatak robe, do sada se nije dešavala. Praktično, potražnja za ogrevom ne jenjava još od februare i sve je veća, a ponuda nije odgovarajuća. To ugrožava naše poslovanje i biće jako teško opstati na tržištu. Kupaca ima i sada cena ogreva nije presudna za kupovinu, ali ga nema dovoljno, promet je sve manji pa je neophodno da nadležni nešto preduzmu kako bi nam pomogli da prevaziđemo ovu sitauciju - kaže Spasenić.
D. Mlađenović