Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Dobar je potez prebacivanje proizvodnje u Srbiju

10.09.2016. 18:31 09:06
Piše:

Mi smo proizvodnju iz Švedske prebacili u Slovaniju, a iz Slovenije u Srbiju što je dobro za zapošljavanje u vašoj zemlji. To nije običan i lak proces kada ti zatvaraš

neku fabriku i otvaraš neku novu, jer treba da vidiš logistiku, materijale, ljude, mogućnosti, ali mi smo se odlučlili za Srbiju, izjavio je u intervjuu "Dnevniku" predsednik  i generalni direktor Gorenje grupe Franjo Bobinac na berlinskom Sajmu IFA. Na ovoj najvećoj međunarodnoj prezentaciji kućnih aparata zahvaljujući investicijama Gorenja u Srbiji svet je video i najsavremeniju tehniku koju su proizveli i radnici u fabričkim pogonima u Srbiji. Kako ukazuje Bobinac ova kompanija je u rastu i u prvoj polovini godine, ako se isključe kursne razlike, beleži rast od osam posto, a najviše u jugoistočnoj i centralnoj Evropi, Nemačkoj, Australiji i Americi.

Stalno se govori o poslovnoj klimi u Srbiji za privlašenje stranih investicija. Za sve ovo vreme koliko ste prisutni u našoj zemlji, koliko se ona poboljšala i koliko je Gorenje, kao strani investitor zadovoljan?



– Što se poslovne klime tiče; ja sam izuzetno zadovoljan što imamo proizviodnju u Srbiji. Nije bilo lako tada kada smo razmišljali, da li i gde, izvan Slovenije da krećemo u Rusiju, Ukrajinu, neke druge zemlje Zapadnog Balkana. A onda ne slučajno, veća analizama došli smo u Srbiju. Neki me pitaju zašto Valjevo, zašto Zaječar, zašto Stara Pazova, a razlozi su različiti, ali smo se dobro osećali gde god smo išli, pa i u ove gradove. I ono što je izvesno, tamo gde Gorenje dođe, tamo i ostaje. Kroz ovo vreme poslovanja u vašoj zemlji, svima kažem, i u Sloveniji, da Srbija ima dobru politiku što se tiče stranih investicija.A sama poslovna klima nije danas nigde idealna, ali mislim da je to proces  da svakoga dana u svakom pogledu sve više zajednički napredujemo. 



Dokle su stigli razgovori sa "Panasonikom" o preuzimanju većinskog paketa i kako bi se to odrazilo na farbrike i zaposlene u našoj zemlji?



– Ta kompanija želi da poveća deo svog vlasništva u našoj kompaniji, videćemo na koliko. Inače s Panasonikom zajedno radimo neke tri godine i udvostručujemo promet s njima, a to je partner koji je došao i rekao da bi želeo da zajedno s Gorenjem raste u Evropi.  Ta kompanija na našem kontinentu nema sopstvenu proizvodnju velikih kućnih aparata, a ni jake ekipe za prodaju u pojedinim zemljama. Taj tehnološki lider što se tiče zabavnih tehnologija s onim što je prezentovao na IFA dokazuje zašto je to prilika za Gorenje da bude u vlasništvu kompanije Panasonik. To bi bilo dobro za grupu Gorenje, za njen rast, za marku, za brži razvoj i još veću proizvodnju. Siguran sam da kao što bi ovo partnerstvo bilo dobro za Sloveniju, bilo bi dobro i za Srbiju i za srpsku proizvodnju, jer je jasno da ako se udružujemo to činimo da rastemo više i brže. Brži rast to svako zna donosi više proizvodnje i više radnih mesta, nova zapošljavanja. To je generalni smer, dakle veća prodaja i proizvodnja i u Srbiji, koliko teško je sada reći.



Gde se zapravo proizvodi ono što bi se nazvalo best tehnikom kojom ste se našli u konkurenciji od 1600 svetskih izlagača, u farbrikama u Sloveniji ili Srbiji?



– Kod nas je proizvodnja razdeljenja po programima i u Sloveniji uglavnom izrađujemo veš mašine i sušilice, a Srbija je uglavnom naša proizvodnja frižidera. I sve što može sve da vidi od naših fridera na IFA uglavnom je proizvedeno u Srbiji.



Ukazali ste na gubitke koje ste imali zbog situacije oko Rusije i Ukrajine i interesantno je kako Vi, kao predstavnik evropskog biznisa gledate na sankcije Rusiji, posebno što smo bili svedoci nekog približavanja Slovenije i Rusije?



– U poslednjih nekoliko godina uspeli smo skoro u celini da kompenzujemo sve ono što smo izgubili u Rusiji u Ukrajini zbog rata, a gubitak na godišnjem obimu je bio oko 100 miliona evra. To je puno za našu kompaniju Ono što je dobro što su se tamo, barem na nekom nižem nivou stvari unekoliko stabilizovale, a sam biznis je mogu da kažem apsolutno protiv bilo koje vrste političkih sankcija. To je loše za ekonomiju, biznis EVrope, a na kraju karjeva rekao bih i za politiku Evrope. Nadam se da će biznis Evrope, a tu nije samo naša industrija, već i automobilska recimo, i Nemačka koja ima poslove u Rusiji, pa poljoprivreda, uspeti da ga barem jednom sluša politika. Biznis mrzi sankcije i ja mislim da su loše.

Dragan Milivojević



Energetska sigurnost



Kod nas se stalno govori o energetskoj sigurnosti i potrebi da se ona obezbedi, posebno vezano za probleme sa snabdevanjem gasom i gasovodima. Kako je ona obezbeđena u Sloveniji sa aspekta privrede?



– To je više stručno pitanje za energetičare, ali što se tiče Slovenije generalno, ona traži i potrebna su joj sva tri energetska izvora, treba nuklearku, hidro  i ekološke izvore energije, ali i ugalj i gas i naftu. Koliko čega to je pitanje za struku, a što se tiče privrede nemamo nikakvog problema za sada kada je u pitanju snabdevanje.

 

Piše:
Pošaljite komentar