Cene svinjskog mesa rastu iz nedelje u nedelju
Svinjski but se već prodaje i za 570 dinara po kilogramu. Cena tovljenika u proteklih mesec dana u većini vojvođanskih regiona nije se menjala. U Južnobanatskom, Srednjebanatskom i Sremskom regiona bila je 200 dinara po kilogramu žive vage tovljenika, dok je jedino u Južnobačkom bila dvadeset dinara manja.
No, cene kilograma svežeg svinjskog mesa u većini novosadskih mesera i prodavnica iz nedelje u nedelju su veće za po deset-dvadeset dinara, tako da se sada kreće između 520 i 570 dinara.
Proverom u sedam mesara u Novom Sadu utvrdili smo da se kilogram svežeg svinjskog buda ne može kupiti ispod 525 , a najviša cena već je dostigla 568 dinara. Krmenadla se može kupiti po najnižoj ceni od 499, a najvišoj 548 dinara.
Razlog za , doduše dvadesetak dinara, veću cenu svinjskog mesa iz nedelje u nedelju svakako nije poskupljenje cene žive vage tovljenika. Naime, stočari u Mačvi, Sremu , Banatu i Bačkoj tvrde da se cena tovljenika do 120 kilograma nije menjala već nekoliko meseci i da se zadržala na 200 dinara po kilogramu žive vage, ali naglašavaju da je i ponuda, ali i zainteresovanost manja nego prethodnih godina. Razlog za to vide u uvozu svinjskog mesa.
Farmer Živorad Živković iz Kuzmina, jedan od suorganizatora prošlonedeljnog Sajma svinja i poljoprivrede u ovom selu sremskomitrovačke opštine, kaže za “Dnevnik” da živu vagu već izvesno vreme prodaje po ceni od 200 – 210 dinara po kilogramu .
"Tih 200-210 po kilogramu su sasvim pristojna cena i kada je tolika ima se zašto raditi. To znači da nije došlo do povećanja cene žive vage , da bi sveže meso poskupelo u mesarama i prodavnicama. Mi nismo menjali cenu žive vage jer smo sa onom koja je postignuta pre mesec dana sada zadovoljni i u njoj smo našli svoju računicu", rekao je za “Dnevnik” Živković.
Prema njegovoj oceni ni suša koja je zadesila poljoprivredu ove godine ne bi trebala da dovede do veće cene tovljenika, jer stočari su spremni da nastave sa tovom .
"Ne verujem da će suša uticati na veću cenu tovljenika. Mi stočari imamo svoju hranu za tov pa eventualno poskupljenje stočne hrane na tržištu ne bi trebalo da utiče na cenu. Moguće je da zbog manje količine stočne hrane, farmeri odluče da smanje broj tovljenika. To će povećati ponudu, a ukoliko do toga dođe onda će i cena po kilogramu žive vage biti niža. Dakle, nižu cenu može doneti povećana ponuda, a ne verujem da će doći do pokupljenja tovljenika zbog suše", zaključuje Živković.
“ Mitros” poštuje stočare
Farmer iz Kuzmina Živorad Živković čeka da uspostavi saradnju sa “Mitrosom”. Kako kaže već je isporučio 4-5 tura tovljenika “ Mitrosu” i zadovoljan je saradnjom , jer je odmah dobio novac . Međutim, još nije napravio sporazum sa “ Mitrosom”, jer je ova kompanija ponudila ugovore samo stočarima koji su spremni za uslužni tov.
"Kako ja imam svoj tov i kompletnu proizvodnju tovljenika , meni ne treba uslužni tov , tako da nisam uspostavio saradnju sa “ Mitrosom”. Sada mi koji imamo zaokruženu sopstvenu proizvodnju čekamo , tako nam je direktor “ Mitrosa” obećao, da uspostavimo konkretnu saradnju i da imamo obezbeđenu sigurnu prodaju", rekao je Živković.
LJ.Malešević