Brnabić: Užasno puno kasnimo u e-upravi
izjavila je Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić.
"U e-upravi užasno puno kasnimo, između 15 i 20 godina, a digitalizacija i hvatanje priključka sa četvrtom industrijskom revoliucijom je jedan od prioriteta Vlade Srbije, da uvedemo elektronsku upravu i napustimo kulturu šaltera, pečata i papira", rekla je Brnabić na panelu posvećenom digitalizaciji na Kopaonik biznis forumu.
Kako je rekla, to što kasnimo je loša vest, ali je dobro to što je vlada toga svesna i što polako uvodi elektronske servise, kako bi se, makar i na "ad hok bazi" život učinio lakšim.
"Dok nemamo elektronsko plaćanje, platnim karticama, dok stvarno ne budemo imali i elektronske potpise, elektronska arhiviranja i registre, nećemo imati e-upravu", rekla je ministarka.
Brnabić je rekla da su servisi koje vlada uvodi polazna tačka, kako nijedna sledeća vlada ne bi morala da diskutuje o tome, jer "jeste sramota da 2017. godine diskutujemo o tim stvarima".
Vlada Srbije je, kako je dodala, formirala Radnu grupu koja će raditi na rešenju za elektronska plaćanja i koja ima rok do 31. marta a vladi dostavi predlog rešenja za elektronska plaćanja.
"To nije samo jedna od onih mnogih radnih grupa, a kad sam ja došla u državnu upravu naučili su me da kada nešto nećete da uradite vi napravite radnu grupiu. Ova ima rok do 31. marta da predloži rešenje", podvukla je Brnabić.
Ona je rekla da je već otvoren put za elektronska arhiviranja, nakon uvođenja elektronske građevinske dozvole, ukazujući da nema potrebe da se te dozvole štampaju.
"Poslali smo na uslvajnaje Uredbu o elektronskom poslovanju, što je drugi korak, i čekamo Zakon o elektronskom poslovanju", rekla je Brnabić.
Kazala je i da je dobro što je vlada shvatila važnost digitalne transformacije i uspostavila Savet za informacione tehnologije, na čijem je čelu, navodeći da sada postoji "hub" u vladi koji se bavi informacionim tehnologijama, digitalizacijom, otvorenim podacima i e-upravom.
"Očekujem puno od nas. Ja sam 'officer' koji zna da treba da pita ljude, a to ste vi ovde, šta treba da radimo", rekla je Brnabić.
Ćulibrk: Srbija će biti veliko telekomunikaciono gradilište
Generalni direktor Telekoma Srbije Predrag Ćulibrk najavio je da će ta kompanija ulagati u razvoj infrastrukture bazirane na optičkim kablovima i da je cilj da u narednim godinama od Srbije napravi telekomunikaciono tržište.
On je, učestvujući na panelu "Moć digitalizacije: odgovor na imperativ promena kroz investicije" na Kopaonik biznis forumu, rekao da je prvi zadatak u stvaranju preduslova za digitalizaciju dostupnost interneta u svako vreme na svakom mestu.
"Telekom Srbija je shvatila da moramo brže da uđemo u razvoj infrastrukture bazinrane na optičkim kablovima. Sigurni smo da nismo zakasnili u tome", uveren je Ćulibrk.
Kaže da mnoge razvijene zemlje još nisu shvatile značaj optičkog kabla kao medija za prenos velikih brzina i da je u Nemačkoj ili Velikoj Britaniji dostupnost brzom internetu tek pet odsto, a u Portugaliji 95 procenata. Dodaje, međutim, da su i Nemačka i Velika Britanija shvatile da će industrija 4.0 zahtevati da se brže uđe u segment brzog interneta.
"Mi smatramo da moramo da uskočimo u taj voz i uskočili smo, potpisali smo najveći ugovor u istoriji naše kompanije sa koncernom Huavej u vrednosti od 150 miliona evra. Cilj nam je da u narendim godinama napravimo telekomunikaciono gradilište u celoj Srbiji. Verujem da ćemo uložiti više od 200 miliona evra u razvoj", kazao je Ćulibrk dodajući da će to biti od pomoći građanima i privredi, a može da podstakne i druge konkurente da ulažu u fiksnu infrastrukturu.
Naravno, primetio je, i Telekom će u godinama koje dolaze na tome zaraditi.
Na panelu, na kojem je govorila i ministarka uprave i lokalne samouprave Ana Brnabić, ali i predstavnici Telekomovih konkurenata - direktor Telenora Ingeborg Ofsthus, generalni dirketor Vip Mobila Dejan Turk, ukazano je na značaj investicija u digitalizaciju, dok je mModerator panela Branislav Vujović, predsednik grupacije "Nju Forntir", posebno govorio o tome koliko digitalizacija može da ulakša život građanima.
(Tanjug)