Bolje idu i kamioni i limuzine
U Srbiji je u prva tri meseca 2016. godine zaključeno novih lizing ugovora u vrednosti 58 miliona evra, što je za 18,7 miliona evra više u odnosu na isti period 2015. godine,
saopšteno je iz Asocijacije lizing kompanija Srbije. Prema rečima generalnog sekretara ALCS Teodore Milenković, rast je zabeležen u sva četiri segmenta plasmana lizing industrije.
Po njenim rečima, najdominantniji je sektor komercijalnih, teretnih i ostalih vozila, koji čini 42 odsto plasmana davalaca finansijskog lizinga. - U poređenju sa prvim kvartalom 2015. godine, kada je finansirano 11 miliona evra, 2016. godine je putem finansijskog lizinga finansirano 24 miliona evra komercijalnih, teretnih i ostalih vozila - rekla je Teodora Milenković.
Finansiranje putničkih vozila je, takođe je poraslo sa 15 na 16 miliona evra, kao i finansiranje mašina i opreme, sa 12 na 16 miliona evra, u odnosu na prvi kvartal 2015. Ona je istakla da su od početka 2016. godine, među najvećim korisnicima lizinga bile kompanije iz kategorije saobraćaja i informisanja, trgovine na veliko i malo, prerađivačke industrije i građevinarstva.
Predsednik ALCS Boris Stević kaže da je lizing, kao sredstvo finansiranja, velika podrška privrednom sektoru, pa jačanje privrede za sobom povlači i rast lizinga. On naglašava da se na rast lizinga može i dodatno uticati izmenom Zakona o finansijskom lizingu, koju je ALCS u saradnji sa USAID Projektom za bolje uslove poslovanja, pokrenula prošle godine.
- Očekujemo izmenu Zakona o finansijskom lizingu, koji predviđa nekoliko ključnih inicijativa - rekao je Stević. - Pre svega, potrebno je omogućiti da davaoci lizinga mogu obavljati i poslove operativnog lizinga. Stević dodaje da, pored toga, predlog izmene zakona podrazumeva i sniženje iznosa visokog kapitalnog cenzusa kod obavljanja poslova lizinga nepokretnosti, koji trenutno iznosi pet miliona evra za lizing kompanije, što je, kako ocenjuje, neosnovano s obzirom na to da lizing kompanije nisu depozitne institucije.
D. V.