Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Bolja zaštita 100.000 radnika na lizing

09.11.2018. 10:32 10:36
Piše:
Foto: pixabay.com

Po svemu sudeći, uskoro bi uslovi rada radnika koji u Srbiji rade preko agencija za zapošljavanje, popularno nazvano radnici na lizing, mogao biti isti kao i kod onih koji su zaposleni kod poslodavca.

Naime, u Nacrtu zakona o agencijskom zapošljavanju, koje je nedavno objavilo Ministarstvo za rad, predviđa se da radnici na lizing, koji se zapošljavaju privremeno, dobiju ugovor o radu isto kao i zaposleni kod poslodavca. Uz to, planirano je i da preduzeća koja angažuje radnike preko agencija za zapošljavanje, mogu iznajmiti najviše 30 odsto takvih radnika u odnosu na ukupan broj zaposlenih, pod uslovom da poslodavac dobije saglasnost Ministarstva.

Da li će tim zakonom i zaista biti izjednačena radna prava radnika na lizing i onih koji su zaposleni kod poslodavca, pokazaće se kada on bude usvojen. Pre toga biće održana javna rasprava o Nacrtu zakona, pa iz Ministarstva rada pozivaju predstavnike javnih službi, sindikata i privrede da se uključe u nju. 

Po rečima predsednika Samostalnih sindikata Vojvodine Gorana Milića, sednica ŠS Srbije, na kojoj će taj sindikat zauzeti svoj stav o Nacrtu zakona, biće održana danas.

– Imamo nekoliko bitnih primedbi na Nacrt zakona i zato smatramo da je javna rasprava prilika da sve instance u društvu daju mišljenje o njemu – kaže Milić. – Među primedbama koje imamo je i to što je vidljivo da ne postoje materijalno-finansijske obaveze da bi neko mogao otvoriti agenciju za zapošljavanje. Naime, bilo je predloga da je za otvaranje takve agencije potrebno položiti depozit od oko 6.000.000 dinara, ali toga u Nacrtu nema. Takođe, insistirali smo na tome da se radnici na lizing ne mogu zapošljavati u osnovnoj delatnosti, a ni to nije sastavni deo tog dokumenta, kao i da se na lizing može zaposliti najviše deset odsto ukupnog broj zaposlenih.

Zapošljavanje radnika preko agencija za zapošljavanje u Srbiji je uzelo maha, a na takav način angažmana odlučuju se i velike privatne firme, ali i javna preduzeća, bolnice... Radnici koji se tako anagažuju zapravo se zapošljavaju za vreme dok postoji potreba za obavljanjem nekog posla, a rad se može prekinuti ili produžiti u zavisnosti od potrebe. Radnici se angažuju preko agencija za zapošljavanje, zapošljavaju se kod poslodavca kod kojih formalno rade, a takav način angažovanja radnika smanjuje troškove poslovanja.

Od ukupnog broj zaposlenih,SSSS predlaže da deset odsto može na lizing

Milić ukazuje na to da je Nacrtom zakona o agencijskom zapošljavanju zapravo učinjeno ono što je bilo krajnje vreme da se uradi – da se zapošljavanje radnika na lizing reguliše zakonom. On ističe da je taj način zapošljavanja radnika u Srbiji realnost koja postoji već nekoliko godina i da je više od 100.000 zaposlenih tako angažovano. 


Javna rasprava u nekoliko gradova

Javna rasprava o Nacrtu zakona o agencijskom zapošljavanju biće održana u nekoliko gradova. Prvo će se o njemu razgovarati u Kragujevcu, a potom u Novom Sadu, Beogradu, Nišu i Novom Pazaru. Ukoliko taj dokument bude i konačan, radnici angažovani preko agencija za zapošljavanje imaće s njima ugovor o radu na određeno ili neodređeno vreme, ali ne i druge ugovore o radnom angažovanju. Iz zakona će biti izuzeti oni koji rade preko studentskih zadruga i firme koje pružaju usluge preduzećima, kao što su higijeničari ili radnici obezbeđenja.


– Kada bude usvojen pomenuti zakon, rad na lizing biće uveden u legalne tokove, a prava radnika koji tako rade – a najviše ih je u NIS-u, EPS-u i drugim velikim javnim i državni preduzećima – biće nešto bolja. Oni će biti u boljoj poziciji nego ranije, ali, kako stvari stoje, njihov status neće biti u potpunosti isti kao status zaposlenih kod poslodavca.

D. Mlađenović

Piše:
Pošaljite komentar