Azijske berze mešovite, dolar na dvoipogodišnjem minimumu
SIDNEJ: Azijske berze beleže danas mešovite rezultate nakon volatilnog trgovanja na Vol Stritu, uzrokovanog delom razočaravajućim izveštajem o novim radnim mestima u SAD, dok se dolar spustio blizu dvoipogodišnjeg minimuma usled rasta optimizma investitora zbog vakcine protiv koronavirusa.
„Investitori u valute pojačano ulažu u one rizičnije nakon najnovijih vesti o napredovanju vakcina", objavila je banka Morgan Stenli.
Dolarski indeks je pao danas na najniži nivo u poslednje dve i po godine, na 90,948 poena, a prema poslednjim podacima trguje se na 90,976, izveštava Rojters.
Britanija je juče postala prva zapadna zemlja koja je odobrila vakcinu protiv kovida, pri čemu će 800.000 doza Fajzerove i BioNTekove vakcine od sledeće nedelje biti dostupne najrizičnijim grupama stanovništva.
Američka uprava za hranu i lekove treba da održi sastanak savetodavnog odbora povodom vakcina sledeće nedelje, a guverner Njujorka Endrju Kuomo je izjavio da se prva isporuka u toj državi očekuje 15. decembra u količini dovoljnoj za 170.000 stanovnika.
Nade da će pandemija, koja je do sada u svetu odnela gotovo 1,5 miliona života, konačno biti stavljena pod kontrolu, izazvale su rast apetita za rizikom na valutnim tržištima, pri čemu su australijski i novozelandski dolar skočili prema američkom dolaru.
Nade u paket fiskalne podrške u Sjedinjenim Državama takođe su podigle optimizam investitora.
Međutim, entuzijazam među trgovcima akcija je manji.
Američki indeks e-mini fjučersa S&P500 neznatno je skliznuo kao i terminski indeks Dau Džons. U Evropi, fjučersi u indeksnoj korpi Eurostoks 50 oslabilli su za 0,1 posto, nemački DAKS fjučersi su se spustili za 0,2, a londonski FTSE za 0,4 procenta.
U Aziji, japanski Nikei je ostao nepromenjen, dok su južnokorejski KOSPI i australijski referentni indeks ojačali za oko 0,4 odsto.
Kineske berze su na otvaranju trgovanja bile u blagom padu, pri čemu je indeks najlikvidnijih akcija CSI300 potonuo za 0,2 posto, a sličan trend je zabeležila i berza na Novom Zelandu.
Najširi indeks azijsko-pacifičkih akcija MSCI, bez japanskih, porastao je za 0,4 procenta, nastavljajući uspon iz prethodna dva dana.
Bojazan tržišnih aktera da američka ekonomija možda usporava odrazila se na cene akcija posle objave izveštaja o platnim listama u privatnom sektoru u SAD, a prema kojem je u novembru otvoren manji broj radinh mesta nego što se očekivalo, jer je rast novih slučajeva kronavirusa doveo do dodatnih ograničenja poslovanja.
Tokom noći, Vol Strit je bio čas u "crvenom" čas u "zelenom", da bi dan završio u malom plusu. Indeksi Dau Džons i S&P 500 zabeležili su dobitke od po 0,2 odsto, dok se tehnološki Nasdak gotovo nije pomerio.
Na valutnim berzama, australijski dolar, osetljiv na rizik, skočio je prema američkoj valuti na nivo iznad dvogodišnjeg maksimuma, na 0,7420 američkih dolara, dok je novozelandski dolar na zatvaranju trgovan za 0,7063 američkih dolara, blizu svog najvišeg nivoa od maja 2018.
Evro je napredovao na 1,2118 dolara, dostigavši najviši nivo od kraja aprila 2018.
Cene nafte su skliznule jer su proizvođači "crnog zlata", uključujući Saudijsku Arabiju i Rusiju, sukobili mišljenja po pitanju potrebe da se nastavi rekordno smanjenje pumpanja koje je ustanovljeno u prvom talasu korona pandemije.
Severnomorska nafta Brent nafta je oslabila za devet centi na 48,16 dolara za barel, dok je američka laka nafta WTI pojeftinila za 14 centi na 45,14 dolara.
Zlato je neznatno ojačalo, na 1.832,6 dolara po unci.