Banke sada kupuju tajkuni
Koja će strana banka sledeća doći na srpsko tržište?
Ovim pitanjem bavili smo se pre više od deset godina. Danas bi ono moglo da se preformuliše: Koji će sledeći tajkun kupiti domaću banku?Ova dilema nije bez razloga. Početkom godine negdašnji kraljevi čipsa Andrej Jovanović i Bojan Milovanović kupili su Novu krditnu banku Maribor. Pre njih Miodrag Kostić je postao skoro stopostotni vlasnik AIK banke . Ovih dana u medijima je bila aktuelna priča o Kostićevoj nameri da preuzme i Alfa banku. Sve je (za sad) stalo, ali s obzirom na to da je ta tema trebalo da se nađe na sednici Skupštine akcionara AIK banke i da je sve već bilo prezentovano na Beogradskoj berzi, očigledno se radilo o ozbiljnom poslu. A kada Kostić nešto nameri, on to obično i ostvari. Drugim rečima, ako sada želi da proširi delatnost u oblasti bankarstva, ukoliko i ne kupi Alfa banku, možda će neku drugu... Kada su stranci dolazili, domaća javnost, i stručna i ina, listom je kukala:Prodadosmo sve banke, šta ćemo sad...?
– Država, odnosno nadležni, blagonaklono gledaju na to da naš kapital preuzima deo naše bankarske mreže, i to onaj koji više nije u državnom vlasništvu – objašnjava za „Dnevnik” profesor sa Beogradske bankarske akademije dr Branko Živanović. – S druge strane, nepisano pravilo kaže da se biznismeni osećaju potpuno uspšeni kada imaju i svoju banku. Onda su zaokružili sistem i mogu finansijski da povežu sve njegove članice. A banke se danas u Srbiji mogu kupiti povoljno, pa se prilika koristi.
Ipak, ima tu još nešto, upozorava prof. Živanović. Po njegovim rečima, nivo nenaplativih ili teško naplativih kredita (NPL) u tim bankama prilično visok.
– Kada kupe neku finansijsku kuću, novi vlasnici dobijaju i njen portfolio. Kao vlasnici banke, oni onda mogu da upravljaju tom imovinom kako god žele, pa i da je prodaju, i to po cenama koje im budu odgovarale i kada im budu odgovarale. U tom kontekstu NPL-ove takođe mogu da prodaju investicionim fondovima i da tako ostavre veću dobit nego što su imali troškova oko kupovine banke – navodi sagovornik „Dnevnika”.
Pre preuzimanja AIK banke, Kostić je u njoj već imao znatan ude kao akcionar, deo akcija otkupio je od Pireus banke, koja je držala skoro petinu vlasništva, a kasnije je pazario i od malih akcionara. I danas je vlasnik 98,30 procenata ove finansijske kuće. Ako preuzme Alfu, tržišni udeo AIK banke popeće se na 8,4 odsto. Inače,o. MK grupa osvaja i region, s obzirom na to da je većinski vlasnik Gorenjske banke u Sloveniji.
Nešto je drugačija priča o Novoj kreditinoj banci Maribor. Andrej Jovanović i Bojan Milovanović otvorili su 1995. u Bačkom Magliću fabriku za proizvodnju čipsa, a uspeh je bio veći nego što je iko očekivao i njihov brend „Marbo” je pre nekoliko godina prodat kompaniji ”Pepsi” Oni su vlasnici NKBM postali u februru ove godine, s tim da uslovi preuzimanja nisu saopšteno. Ipak, procenjivalo se da je u pitanju manje od deset miliona evra, jer je to suma koju je turska Halk banka dala kada je preuzimala Čačansku banku - koja je i veća i uspešnija od mariborske.
Kako god, danas su Jovanović i Milovanović vlasnici 98,3 procenta NKBM, koji zauzima tek 0,3 odsto srpskog tržišta. Ova kuća danas radi pod imenom Direktna banka, a koliko će biti uspešna znaće se početkom naredne godine, kada se objave rezultati poslovanja. Izvesno je da novim gazdama neće biti teško da je stabilizuju, s obzirom na to da su “Marbo” prodali za 200 miliona evra.
A šta će biti dalje? Moraćemo da se navikavamo da se banke kod nas prodaju i kupuju i domaćim, a ne samo stranim licima. Naravno, svi ovdašnji biznismeni kupuju banke sa željom da i na tom poslu zarade. Dobar uzor im je svakako Mirolosav Mišković, koji je Delta banku iz svog sistema prodao Intezi za 277,5 miliona evra. Ipak, najveća transakcija očekuje se u 2017, kada bi trebalo da bude prodata Komercijalna banka . Za sada je najveći interes pokazala Sosijete ženeral, ali – ko zna, možda i u ovom slučaju u trku uskoči kakav moćan tajkun...
Dušanka Vujošević