„Kažnjava” se potrošnja veća od 100.000 kubika
Ipak, ističu stanovnici nekoliko stambenih zgrada u Sremskoj Kamenici koje se greju na prirodni gas, po svemu sudeći na njih se to ne odnosi jer su za januarsku potrošnju dobili znatno više račune, i to ne samo zbog veće potrošnje nego i zbog više cene gasa.
Kako su rekli, cena kubnog metra gasa viša je oko 30 odsto: umesto oko 35 dinara, koliko je kubik koštao u decembru, za januarsku potrošnju cena mu je oko 44,50 dinara. Stanarima tih zgrada distributer je DP „Novi Sad – gas”, a po rečima rukovodioca komercijalnog sektora u tom preduzeću Dragana Vignjevića, računi za januarsku potrošnju jesu uvećani, ali greške u obračunu potrošnje kao i ceni kubika nema, sve je urađeno u skladu s važećim zakonima, a skupštine stanara obaveštene su o nastaloj promeni.
– DP „Novi Sad – gas” snabdeva više od 460 stambenih zgrada, koje se snabdevaju preko zajedničkog merenja i kotalarnice i samo je u nekoliko zgrada u Sremskoj Kamenici, zbog povećane potrošnje, odnosno potrošnje veće od 100.000 kubnih metara godišnje, obračunata druga cena, u skladu s važećim propisima – rekao je Vignjević. – Razgovarali smo s predstavnicima skupština stanara tih zgrada i dogovorili se o korekciji cena, odnosno da se za februarsku potrošnju obračuna kao individualnim potrošačima/domaćinstvima, da bi se cena približila onoj koja važi za javno snabdevanje.
Obe strane slažu se u tome da je problem nastao zbog potrošnje veće od 100.000 kubika, ali stanovnici tih zgrada ukazuju na to da su zbog toga svrstani u isti rang s malim potrošačima – firmama i praktično imaju tretman industrijskih potrošača, iako gas koriste isključivo za zagrevanje domaćinstava.
Ističu i da im je rečeno da se mora potpisati novi ugovor o snabdevanju jer im u suprotnom sledi isključenje, a da se ugovorom, između ostalog, podrazumeva da se do 10. u mesecu dostavo kolike su potrebe za gasom u narednom, da se za tražene a nepotrošene količine plaćaju penali, da dug snabdevaču mora biti solidaran, da se moraju obezbediti sredstva obezbeđenja, odnosno avans za plaćanje...
S druge strane, Vignjević ističe da, u skladu sa Zakonom o energetici, postoje mali kupci, koji godišnje troše do 100.000 kubika gasa i imaju pravo na javno snabdevanje i regulisane cene koje utvrđuje i odborava Agencija za energetiku, dok oni koji troše više nemaju tu mogućnost i snabdevaju se na slobodnom tržištu, gde su cene prirodnog gasa drugačije i formiraju se u zavisnosti od ulazne cene.
– Kupci – a u ovom slučaju kupac je stambena zgrada, odnosno skupštene stanara – imaju pravo da sklope ugovor s izabranim snabdevačem, u slučaju da to ne učine, mogu preći na rezervnog snabdevača, a ako ni to ne urade, sledi isključenje. Naglašavam da ti korisnici nisu isključeni, već smo im ponudili da potpišu ugovor, u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada i Uredbom o isporuci prirodnog gasa, a izašli smo im u susret te ne moraju da dostave garancije o plaćanju, da sami procene potrošnju... – kaže Vignjević.
D. Mlađenović
Plaćanje po kvadratnom metru grejne površine
Po rečima Dragana Vignjevića, obračun potrošnje i plaćanja u stambenim zgradama, koje se snabdevaju preko zajedničkog merenja i kotalarnice, radi se po modelu koji odrede skupštine stanara, a najčešći je obračun po kvadratnom metru grejne površine.
– Ukoliko ove godine u tim stambenim zgradama potrošnja bude manja od 100.000 kubnih metara gasa, one mogu povratiti status potrošača koji imaju prava na regulisane cene, za šta skupštine stanara treba da podnesu zahtev – naveo je on.