Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Znanjem do struke: Vozači i dispečeri kao odgovorna zanimanja

20.05.2023. 17:02 10:34
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Upis osmaka u Saobraćajnu školu „Pinki” može da bude dobra prilika za osnovce koji bi želeli da nakon završenog srednjeg obrazovanja brzo pronađu posao ili da se upišu na fakultet u zavisnosti od obrazovnog profila koji odaberu.

Sve veća potražnja za saobraćajnom strukom javlja se, pre svega, zbog velike potražnje za radnicima u inostranstvu, čime se otvara veliki prostor za zaposlenje i u našoj zemlji.

Posao vozača trenutno je među najtraženijim zanimanjima kod nas, a svi koji upišu smer Vozač motornih vozila imaće priliku da nauče da upravljaju vozilom poštujući saobraćajne propise, ali i kako da upravljaju teretnim vozilom ili autobusom po redu vožnje. Osim stručnog osposobljavanja, vozač motornih vozila treba odgovorno da održava vozilo, da se stara o bezbednosti putnika ili robe koju prevozi, te da ispunjava putne naloge ili da utvrdi kvar ukoliko dođe do njega.

Kada je reč o propisima, profesionalni vozač ne sme voziti duže od osam sati dnevno, pri čemu mora imati odmor od najmanje 30 minuta, posle pet sati vožnje. Međutim, ponekad na putu on provodi i više dana, često nedeljom i praznicima, što otežava društveni i porodični život. U samom poslu i rasporedu vremena rada vrlo je samostalan, ali zanimanje vozača može da bude rizično, zbog stalne izloženosti opasnostima od saobraćajnih nezgoda. Zato je zanimanje vozača primereno osobama koje su psihofizički zdrave i dobro vide, te je učenicima potreban poseban lekarski pregled prilikom upisa u školu i polaganja vozačkog ispita. Na ovaj trogodišnji obrazovni profil svake godine se upiše 90 učenika koji formiraju tri odeljenja, a u prethodnom periodu za upis je bilo potrebno minimum 48,21 bod. Učenici tokom školovanja stiču vozačku dozvolu (B i C kategorija), a nakon završene srednje škole mogu da se vanredno dokvalifikuju za četvorogodišnju školu, kao i da nastave školovanje na nekoj od viših škola.

Na smeru Tehničar drumskog saobraćaja, koji je četvorogodišnji obrazovni profil, učenici se obučavaju da obavljaju poslove u putničkom i teretnom drumskom transportu (dispečeri), kao i kako da održavaju tehničke ispravnosti voznog parka i da kontrolišu saobraćajne i komercijalne dokumentacije. Mnogobrojni poslovi za koje se učenici obučavaju, tiču se osiguranja voznog parka, kontrole bezbednosti saobraćaja i kontrole teretnog vozila. Nakon završene srednje škole, tehničari drumskog saobraćaja mogu da se zaposle i u sekretarijatima unutrašnjih poslova, kao i u preduzećima komunalne delatnosti. U zavisnosti od vrste posla, tehničari saobraćaja rade u različitim uslovima. Neke poslove obavljaju u kancelariji, druge u radionicama za tehničke preglede i održavanje vozila, skladištima ili povremeno na otvorenom.

Tokom školovanja, učenici na ovom obrazovnom profilu polažu vozački ispit za B kategoriju, a nakon završene srednje škole mogu se upisati na bilo koji fakultet ili višu školu, uz mogućnost specijalizacije u trajanju od jedne godine u saobraćajnoj školi. Takođe, oni se mogu zaposliti u preduzećima koja se bave uslugama prevoza putnika i robe, autobuskim stanicama i drumsko-teretnim terminalima, robno-transportnim centrima, špediterskim organizacijama, u saobraćajnoj policiji, kao i u preduzećima za iznajmljivanje vozila. Prethodnih godina, za upis na smer Tehničar drumskog saobraćaja bilo je potrebno minimalno 77,45 bodova, dok se svake godine upiše 150 učenika i formirati pet odeljenja.


Putujte i zarađujte u isto vreme

Učenici koji upišu smer Nautički tehničar – rečni smer u Saobraćajnoj školi „Pinki”, osposobljavaju se da samostalno upravljaju plovilom, odnosno da manevrišu brodovima, kao i da rade u dispečerskim službama u brodarstvu, u pristaništima i u agencijama kapetanijama. Po završetku četvorogodišnjeg školovanja, učenik stiče zvanje mornara i samim tim je važna karika proizvodnje u bilo kojoj brodarskoj kompaniji. Prilikom zaposlenja u bilo kojoj brodarskoj kompaniji osoba nakon  završene škole ukrcava se na brod i popunjava brodarsku knjižicu u Lučkoj kapetaniji i postaje pripravnik-krmar, te nakon dve godine stiče uslov za polaganje ispita. Za upis na obrazovni profil Nautički tehničar - rečni smer, prethodne godine bilo je potrebno minimalno 58,16 bodova, dok se svake godine na ovaj smer upiše 30 učenika. Jedan od nekadašnjih učenika koji je, nakon završene škole 2005. godine, ubrzo pronašao i posao jeste Momčilo Nikolić iz Novog Sada. U jednoj brodarskoj firmi postao je pripravnik za poručnika i nakon dve godine položio je državni ispit za to zvanje. U tom periodu samostalno upravlja brodom, plovi kroz Budimpeštu, Bratislavu i Beč, te tako shvata ozbiljnost profesije.

– Još od detinjstva odlazio sam na brod sa prijateljem svojih roditelja i od tada se stvorila ljubav prema tom zanimanju – kaže Momčilo. – Kao mlad momak imao sam veliku želju da postanem kapetan broda, da proputujem Dunavom kroz evropske destinacije, što mi se ostvarilo. Svakom detetu bih preporučio upisivanje ovog smera zato što mogu proputovati i posetiti lepe destinacije. Smatram da je ovo zanimljivo zanimanje za svakog muškarca, jer mogu da se stvore kvalitetne radne navike, kao i da pristojno zarade. Zato sam i svog sina usmerio da se školuje za ovu profesiju. Kadar je deficitaran što samim tim znači da osoba neće imati problema da pronađe posao u struci.


Brzo zaposlenje moguće je i nakon upisa i završetka smera Tehničar upravljanja železničkim saobraćajem, a učenici se obučavaju da regulišu saobraćaj vozova, ispostavljaju prevozne isprave, te da obezbeđuju uslove za carinjenje robe, kao i da sastavljaju dnevne i mesečne, kvartalne i godišnje obračune blagajne. Osim dobrih čulnih sposobnosti, a naročito dobrog vida, neophodna je i visoka pažnja i koncentracija kako bi se obavljali poslovi tehničara upravljanja železničkim saobraćajem. Takođe, budući otpravnik vozova treba da ima razvijenu sposobnost brzog reagovanja i uočavanja prostornih odnosa, jer od njegovog posla zavisi bezbednost saobraćaja. Rad otpravnika vozova obuhvata dnevnu i noćnu smenu. Tehničar upravljanja železničkim saobraćajem radi svaki dan, što često uključuje vikend i praznike. Zaposleni na poslovima transportne službe radi u turnusu (12 sati rada, 24 sata odmora, 12 sati rada). Oni, takođe, mogu da rade i kancelarijske poslove kao službenici u okviru redovnog osmočasovnog vremena. Nakon završene četvrogodišnje srednje škole oni mogu da nastave školovanje na bilo kom fakultetu ili višoj školi, kao i da se zaposle na železnici, u špedicijama, carini i drugim preduzećima koji su direktno ili indirektno u vezi sa železnicom. Takođe mogu da konkurišu za one poslove, gde se traži srednja stručna sprema saobraćajnog smera.

Aleksandar Čegar

Piše:
Pošaljite komentar