Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za pet godina 2.000 beba uz pomoć Specijalne ginekološke bolnice Ferona

01.03.2020. 13:03 13:05
Piše:
Izvor: Ferona

Pet godina postojanja Specijalne ginekološke bolnice “Ferona” iz Novog Sada u postupku vantelesne oplodnje i - 2.000 beba!

Medicinski direktor i šef stručnog tima “Ferone” profesorka dr Vesna Kopitović kaže da je to broj živorođene dece iz decembra, a da je do sada sigurno na svet stiglo još beba.

- Od ukupnog broja dobijene živorođene dece, više od 70 odsto ih je iz programa vantelesne oplodnje za koje troškove snosi Republički fond za zdravstveno osiguranje, a ostalih oko 30 odsto su samofinansirajući i to je kod polovine parova žena bila starija od 42 godine, te više nisu imali uslove za biomedinski potpomognutu oplodnju o trošku Fonda - navodi dr Kopitović.

“Ferona” iz godine u godinu beleži sve veći broj živorođene dece. Prve godine su imali 40 beba, druge 117, treće oko 300, četvrte više od 400, a poslednje godine 600 beba.

- Razlika do broja od 2.000, što je oko 500 beba, su one koje su rođene u inostranstvu. Jako često su to roditelji koji su u proces VTO ušli preko Fonda i ostvarili trudnoću, a potom otišli u inostranstvo i tamo su se žene porodile - priča dr Kopitović.

Parovi koji žele da dobiju potomstvo često biraju ovu bolnicu i oni su za ovih pet godina imali 61.000 pregleda, uradili 1.750 endoskopskih procedura, kao i 622 male procedure. Dr Kopitović ističe da imaju koncept jednodnevne dijagnostike, tako da parovi kada dođu istog dana znaju dijagnozu i plan lečenja.

- Osim nas, jednodnevnu dijagnostiku na uput Fonda ima još samo Univerzitetski klinički centar Vojvodine, ali oni mogu da prime samo pacijente iz Vojvodine, a kod nas na uput dolaze parovi iz cele Srbije. Stižu nam i parovi i iz regiona, pa i drugih zemalja. Sve procedure se rade u jendom danu, uključujući endoskopske procedure u anesteziji, sve laboratorijske analize, hormonski status, a potom sledi razgovor i predlog lečenja. Neki samo odu kući i mogu da se nadaju da će prirodno dobiti bebu, nekima se savetuje inseminacija, nekima operacija ili vantelesna oplodnja, ali se ne gubi vreme - ispričala je dr Kopitović.


I deceniju čekaju na bebu

- Otkrili smo da su ljudi i po 10 godina u braku, a ne znaju šta je problem i zbog čega ne mogu da dobiju dete. Svi koji su do nas došli su čekali bar pet godina na dijagnozu. Uvek može da se otkrije šta je problem - poručila je dr Kopitović.


Evropsko udruženje za humanu reprodukciju (ESHRE) postavilo je standarde neophodne za ovu oblast, koji obuhvataju opremu, kadar i druge kriterijume, a oni svake četiri godine daju rezultate svih centara koji su prijavljeni.

- Prema njihovom skoru, koji se računa po stopi embriotransfera, prosek uspešnosti postupka VTO je oko 30 odsto i mi smo u njemu. Naravno, bolji je uspeh kada su u pitanju mlađe žene, ali je veliki i udeo spontanih pobačaja, jer trećina pacijentkinja su reproduktivno starije žene i one lošije reaguju. Mi smo u jednom trenutku imali uspešnost oko 35 odsto po embriotransferu - ispričala je dr Kopitović.

Kako bi se postigao ovako veliki uspeh, neophodno je da se obraća velika pažnja na edukaciju. Dr Kopitović ističe da je kod njih srednji medicinski kadar izuzetno obrazovan i da imaju i teorijsko, ali i praktično znanje, jer obilaze sve punktove.

- Medicinske sestre znaju svaki segment posla, a četiri su i koordinatori programa VTO i znaju odgovor na svako pitanje koje im žene postavljaju telefonom, mejlom, porukama. One su te koje komuniciraju, daju terapiju, objašnjavaju sve šta se dešava pre i posle procedure i pacijenti vole što imaju takav odnos sa sestrama. One ih dočekuju, ispraćaju, brinu o njima - kaže dr Kopitović i dodaje kako je svaka sestra koordinator imala obuku godinu dana.

Bolnica ima šest embriologa i to tri seniora i tri juniora, a dr Kopitović ističe da će i dalje primati mlade stručnjake, jer su na PMF osnovane Akademske master studije zajedno sa Medicinskim fakultetom, gde se školuju reproduktivni biolozi-embriolozi. Zahvaljujući embriolozima, u “Feroni” se radi i preimplantacioni genetski skrining, odnosno biopsija kojom se utvrđuje da je hromozomski zdrav plod.

- Uveli smo i brojne nove procedure, rade se zamrzavanja embriona, jajnih ćelija, kao i asistirani hečing, što je metoda koja se rade laserski, na embionu, kako bi se on bolje vezao za matericu - ističe profesorka Kopitović i napominje da imaju četiri, a uskoro će imati pet, lekara koji su subspecijalisti fertiliteta i steriliteta, imaju 42 stalno zaposlenih i 30 konsultanata.

Ljubica Petrović

 

Autor:
Pošaljite komentar