Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Za izbeglice 221 paket građevinskog materijala

12.04.2019. 10:55 10:55
Piše:
Foto: Komesarijat za izbeglice i migracije Republike Srbije

U okviru Regionalnog stambenog programa juče je počela isporuka 221 paketa građevinskog materijala za izbeglice iz BiH i Hrvatske.

Slavica Karna i njen sin Dragan, izbeglice iz Knina, dobili su paket građevinskog materijala za unutrašnju i spoljnu adaptaciju kuće u Banatskom Novom Selu, čime je počela isporuka građevinskog materijala za 221 izbegličku porodicu iz Hrvatske i BiH u okviru potprojekta 7 Regionalnog stambenog programa (RSP).

Dodeljen paket sastoji se od materijala za postavljanje fasade, zamenu podova, unutrašnje i spoljne stolarije, zamenu vodovodnih i elektroinstalacija, adaptacija kompletnog kupatila sa ugradnjom novih sanitarnih elemenata, itd.

Do sada je kroz RSP u Srbiji izbeglicama iz BiH i Hrvatske kupljeno 1.075 seoskih kuća, useljen je 301 stan, sagrađeno 266 montažnih kuća i isporučeno 1.456 paketa građevinskog materijala za obnovu i adaptaciju kuće.

Dodelom pomoći porodici Karna nadmašen je broj od 3.000 trajno stambeno zbrinutih korisnika koji sada iznosi 3.098. Do završetka RSP više od 7.000 izbegličkih porodica iz BiH i Hrvatske imaće rešeno stambeno pitanje, a pomoć se isporučuje paraleno kroz ukupno devet potprojekata.

U Novom Sadu pre mesec dana održan je sastanak predstavnika Republičke i Pokrajinske vlade i Komesarijata za izbeglice i migracije, s predstavnicima lokalnih samouprava na temu realizacije Regionalnog stambenog programa namenjenog izbeglicama iz bivših jugoslovenskih republika. Ovaj program sprovodi se u celoj zemlji, kao i u gradovima i opštinama na teritoriji Vojvodine. Razlog ovog zatvorenog, radnog sastanka bila je kašnjenje izgradnje određenog broja objekata u nekim lokalnim samuporavma, zaduženim za realizaciju ovog stambenog programa za izbeglice.


Zajednički program Srbije, BiH, Crne Gore i Hrvatske

Regionalni stambeni program (RSP) je zajednički višegodišnji program Republike Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima za cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice u sve četiri zemlje. Regionalni stambeni program sprovodi se uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i CEB-a, a finansiran je sredstvima Evropske unije, koja je najveći donator, Sjedinjenih Američkih Država, Nemačke, Švajcarske, Italije, Norveške, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Rumunije, Češke, Slovačke i Mađarske.


- Od nešto više od 7.100 rešanja Regionalnog stambenog programa, oko 3.000 moraju i treba da se dese u Vojvodini, a jako smo ograničeni s vremenom, zbog niza razloga – rekao je komesar za izbeglice i migracije Republike Srbije Vladimir Cucić. Osvrnuvši se na početak projekta, Cucić je podsetio na to da je neko vreme od 2012. do 2014. godine potrošeno, i sada za tim ne vredi žaliti.

- Već smo jednom morali da produžavamo rokove, a neki od njih definitivno ističu u decembru ove godine. Ceo Regionalni stambeni program mara da se ostvari do 2021. godine. To znači da se 55 miliona evra u ovom momentu moraju potrošiti. Ako to razbijemo po danima, kako sam još u novembru prošle godine govorio za celu Srbiju, to je više od 100.000 evra dnevno, što pokazuje da smo u jednom neverevatnom vremenskom škripcu – objasnio je Cucić. - Smatramo i da je ovo uvod u veoma ozbiljan projekat za interno raseljene s Kosova i nadam se da će sve ispasti dobro – objasnio je komesar za izbeglice i migracije, istakavši odličnu saradnju sa Gradskom upravom u Pančevu u sprovođenju Regionalnog stambenog programa kao i sa partnerskim zemljama čiji su predstavnici juče obišli porodicu Karna u Banatskom Novom Selu.

Direktor Fonda za izbegla, prognana i raseljena lica Vojvodine Duško Ćutilo rekao je da je Vojvodina danas veliko socijalno gradilište.

- Na teritoriji brojnih lokalnih samouparava grade se stanovi za izbegla i prognana lica. Osim toga, značajna sredstva ulažu se i u kupovinu seoskih kuća i dodelu građevinskog materijala, i kao Pokrajinska vlada i Fond za pružanje pomoći izbeglim i raseljenim licima nisu direktno uključeni u postupak sprovođenja Regionalanog stambenog programa, čiji je glavni nosilac Komesarijat za izbeglice i migracije. – rekao je Ćutilo.

Slavica Karna (54) je sa dvogodišnjim sinom i mužem 1995. godine izbegla u Srbiju tokom akcije „Oluja“. Utočište su našli u Banatskom Novom Selu, u kome žive od dolaska iz Hrvatske. Suprug je preminuo 2003. godine. Devet puta su se selili da bi 2007. godine kupili skromnu kuću u selu, koja će uz paket građevinskog materijala,  postati udoban dom.

E. D.

Piše:
Pošaljite komentar
U Palanci se gradi 16 stanova za izbeglice

U Palanci se gradi 16 stanova za izbeglice

11.03.2019. 09:18 09:21
Neke opštine neoprostivo kasne sa gradnjom stanova za izbeglice

Neke opštine neoprostivo kasne sa gradnjom stanova za izbeglice

07.03.2019. 08:40 08:43
Počela izgradnja novih 40 stanova za izbeglice u Zrenjaninu

Počela izgradnja novih 40 stanova za izbeglice u Zrenjaninu

28.02.2019. 09:23 09:30