Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Vojne medalje i rezervistima za učešće u borbenim dejstvima

20.08.2017. 10:11 10:14
Piše:
Foto: Privatna arhiva

Organizacija rezervnih vojnih starešina Grada Novog Sada pokrenula je inicijativu za izjednačavanje prava na dodelu vojne spomen medalje za učešće u borbenim dejstvima u periodu od 26. juna 1991. godine do 19. maja 1992. i od 23. marta 1998. do 26. juna 1999. godine rezervnim oficirima, podoficirima i vojnicima  Vojske Srbije, ukoliko ispunjavaju uslove i imaju dokaze da su učestvovali u borbenim dejstvima  na teritoriji SFRJ, SRJ i Republike Srbije.

Inicijativa je ovih dana upućena ministru odbrane Aleksandru Vulinu.

-U ime više desetina hiljada rezervnih oficira i podoficira i mnogobrojnih vojnika – rezervista, koji su se svojevremeno odazvali pozivu da kao pripadnici tadašnjih oružanih snaga svoje otaybine za nju učestvuju u  borbenim dejstvima, ministru Vulinu smo se obratili s molbom da se izmenama i dopunama Uredbe o vojnim spomen medaljama, ili na drugi način uredi da i ova značajna kategorija branilaca otaybine zasluženo dobije priznanje za učeće u borbenim dejstvima – kaže za „Dnevnik“ predsednik Organizacije rezervnih vojnih starešina Grada Novog Sada Boško Pilipović.

U inicijativi se ističe i podseća da je više desetina hiljada rezervnih oficira, podoficira i vojnika višestruko učestvovalo u borbenim dejstvima na poziv otaybine žrtvujući svoj život i zdravlje, često ostajući i bez zaposlenja kod privatnih poslodavaca i to u periodu od 1991. do 1999. godine, a da za to nisu dobili nikakvo priznanje. A naspram njih časnih, veliki broj je dezertirao, nije se odazvao pozivu otaybijn i kasnije bio amnestiran.

- Pitamo se da li je u redu da se vojna spomen medalja za učešće u borbenim dejstvima može dodeliti samo profesionalnom pripadniku Vojske Srbije, kada je poznato da su sve formacije nekadašnje JNA, Vojske SRJ i SCG, kao i sadašnje VS popunjene ogromnim brojem rezervnih oficira, podoficira i vojnika koji su zajedno učestvovali u borbenim dejstvima – ističe Pilipović.


Deset vrsta medalja, spomenice na čekanju

Vojne spomen medalje se u Vojsci Srbije, posle pauze od 70 godina, ponovo se dodeljuju od 2011. godine. Postoji deset vrsta spomen medalja koja se sada dodeljuju samo profesionalnim pripadnicima Vojske Srbije. Pored učešća u borbenim dejstvima na teritoriji SFRJ, SRJ i Republike Srbije, prema Pravilniku takvo odličje dodeljuje se i za revnosnu vojnu službu, učešće u multinacionalnim operacijama na opštim, logističkim i komandno-štabnim dužnostima, za izuzetne rezultate u vojnoj službi, doprinos sistemu odbrane...

Vojna priznanja, kako je sada regulisano, mogu dobiti i civilna lica zaposlena u MO i VS, ali i ustanove i pojedinci iz zemlje i inostranstva koji su dali značajan doprinos sistemu odbrane. Predviđeno je i dodeljivalje vojnih spomenica, a prema našim saznanjima one će se uskoro dodeliti borcima s karaule „Kosara“, a razmišlja se da se krug odlikovanih proširi i na pripadnike VJ koji su učestvovali u ostalim bitkama.


Organizacija RVS Novog Sada smatra da predloge za vojnu medalju za učešće u borbenim dejstvima mogu, pored komandi i jedinica Vojske Srbije, dostavljati i organizacije rezervnih vojnih starešina i udruženja boraca – veterana. Komande i jedinice Vojske Srbije bi takve predloge upućivale svojom linijom, a udruženja preko Uprave za standarde, tradicije i veterane Sektora za ljudske resurse Ministarstva odbrane uz potrebnu dokumentaciju (potvrde o učešću), koju bi izdavali regionalni centri Uprave za ljudske resurse Ministarstva odbrane.

Novosadska Organizacija rezervnih vojnih starešina od ministra odbrane očekuje podršku i prihvatanje predloga.

- Uvereni smo da će ministar odbrane Aleksandar Vulin razumeti naše zalaganje i predlog da se i u miru, kao i u ratu izjednačimo, jer neprijatelj nije

pravio razliku između profesionalnog i rezervnog pripadnika. Svi su bili jednako odeveni, jednaki po činu i ulozi u jedinicama i jednako izvršavali dobijene zadatke. Jednako bili i na nišanu neprijatelja – ukazuje Boško Pilipović.  

Milan Bozokin

Piše:
Pošaljite komentar
Rezervisti uspešni protivpožarci

Rezervisti uspešni protivpožarci

30.06.2017. 10:39 10:48
Najboljima rezervistima uručena priznanja

Najboljima rezervistima uručena priznanja

15.09.2015. 20:40 13:33