Vladika Teodosije predvodi Mitrovdansku litiju u Kosovskoj Mitrovici
KOSOVSKA MITROVICA/BANJALUKA: Epsikom raško-prizrenski Teodosije predvodi litiju u severnom delu Kosovske Mitrovice povodom proslave gradske i hramovne slave Mitorovdana, odnsnso Svetog velikomučenika Dimitrija.
Veliki broj građana severne Mitrovice upitio se u litiji od hrama Dv Dimitrija, gde je svetu arhijerejsku liturgiju služio vladika Teodosije, kaTrgu Knezu Lazaru, gde će biti obavljeno sečenje slavskog kolača i Mitrovskog kolača sa zlatnikom.
Liturgiji u hramu prisustvali su svi gradonačelnici i predsednici Skupština četiri opštine na severu KiMu ostavci, kao i predstavnici Srpke liste.
Iguman manastira Crne Reka na Ibarskom Kolašinu otac Andrej je tokom propovedi na liturgiji podsetio da je Sv Dimirtrije svojevremeno oslobodio Solun, gde se danas nalaze njegove mošti, veoma poštovn na KiM i njemu su posvećena dva paraklisa, u Pećkoj patrijaršiji i u Visokim Dečanima.
U ovim nezivesnim danima da budemo jedinstveni i složni
Vladika raško-prizrenski Teodosije poručio je da je najvažnije da Srbi na KiM u ovim neizvesnim danima budu složni i jedinstveni.
U ovim neizvesnim danima smo se svi složili samo u jednom, da sačuvamo svoju veru, ime i svoje postojanje i opstanak, kako u ovom gradu, tako i na najsvetijim prostorima našeg Kosova i Metohije, rekao je vladika Teodosije nakon sečenja kolača kod spomenika knezu Lazaru, u okviru litije koja je išla od hrama Svetog Dimitrija do spomenika.
Naglasio je da je mnogo važno da sada budemo složni i jedinstveni, kao i da imamo oko čega da se složimo.
Današnji praznik nas je okupio i složio i pokazatelj je da samo ujedinjeni i složni možemo postići ono što je za sve nas dobro i korisno, naveo je vladika raško-prizrenski.
On je dodao da sveti Dimitrije zaštitnik i ovog grada i njegovih žitelja i poručio: " neka molitve svetog Dimitrija budu blagoslov za ovaj grad i njegove žitelje i svih žitelja našeg svetog KiM.".
Predsednik Privremenog organa opštine Kosovska Mitrovica u ostavci Aleksandar Spirić je, takođe, poručio da je važno da budemo jedinstveni i da su Srbi na KiM opredljeni za mir.
On je istakao da garant tog jedinstva svakodnevna podrška Beograda i predsednika predsednika Aleksandra Vučića i Kancelarije za KiM
Ostajemo da još dugo slavimo Mitrovdan i budemo u trajnoj i neraskidivoj vezi sa našom državom Srbijom, poručio je Spirić.
Otac Andrej je poručio vernicima da u molitvama traže od Sv. Dimitirja da im pomogne i danas u zastiti od svih neprijatelja, kako materijalnih tako i duhovnih.
Obeležena godišnjica mitrovačkih mitki
Svetom arhijerejskom liturgijom u Sabornom Hramu Vaznesenja Hristovog u Nevesinju počelo je obeležavanje Mitrovdana - Dana opštine i krsne slave Boračke organizacije Republike Srpske, 30 godina od prve mitrovdanske bitke i 28 od druge mitrovdanske bitke koje su simbol odbrane Hercegovine i cele Republike Srpske.
Svetu arhijerejsku liturgiju služio je episkop zahumsko-hercegovački i primorski Dimitrije, a potom je usledilo polaganje cveća i parastos, kao i svečana mitrovdanska akademija.
Obeležavanju prisustvuju srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik i premijer Republike Srpske Radovana Viškovića.
U mitrovdanskim bitkama, u Hercegovini 1992. i 1994. godine, pripadnici Nevesinjske brigade sprečili su pogrom koji im se spremao po receptu ustaške ideologije iz Drugog svetskog rata.
Učesnici mitrovdanskih bitaka poručuju da bez tih pobeda danas ne bi bilo Republike Srpske.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Srpske Duško Milunović naveo je da je u Mitrovdanskoj bici 1992. godine poginu je 41 borac Vojske Republike Srpske i jedan civil, dok je oko 100 boraca lakše i teže ranjeno.
Naveo je da je u drugoj Mitrovdanskoj bici 1994. godine poginulo 26 pripadnika Vojske Republike Srpske, od kojih su četvorica ubijena nakon zarobljavanja, dok je 68 boraca ranjeno.
Prva Mitrovdanska bitka jedna je od najvećih u Odbrambeno-otadžbinskom ratu jer je 3.500 pripadnika Nevesinjske brigade pobedilo pet puta jače jedinice sastavljene od Hrvatske vojske, HVO-a i takozvane Armije BiH koje su sa 15.000 vojnika, i praćene jakom artiljerijom, krenule na Nevesinje radi spajanja sa Dubrovnikom i izlaska na tadašnju jugoslovensku granicu, prenela je RTRS.