Владика Теодосије предводи Митровданску литију у Косовској Митровици
КОСОВСКА МИТРОВИЦА/БАЊАЛУКА: Епсиком рашко-призренски Теодосије предводи литију у северном делу Косовске Митровице поводом прославе градске и храмовне славе Миторовдана, однснсо Светог великомученика Димитрија.
Велики број грађана северне Митровице упитио се у литији од храма Дв Димитрија, где је свету архијерејску литургију служио владика Теодосије, каТргу Кнезу Лазару, где ће бити обављено сечење славског колача и Митровског колача са златником.
Литургији у храму присуствали су сви градоначелници и председници Скупштина четири општине на северу КиМу оставци, као и представници Српке листе.
Игуман манастира Црне Река на Ибарском Колашину отац Андреј је током проповеди на литургији подсетио да је Св Димиртрије својевремено ослободио Солун, где се данас налазе његове мошти, веома поштовн на КиМ и њему су посвећена два параклиса, у Пећкој патријаршији и у Високим Дечанима.
У овим незивесним данима да будемо јединствени и сложни
Владика рашко-призренски Теодосије поручио је да је најважније да Срби на КиМ у овим неизвесним данима буду сложни и јединствени.
У овим неизвесним данима смо се сви сложили само у једном, да сачувамо своју веру, име и своје постојање и опстанак, како у овом граду, тако и на најсветијим просторима нашег Косова и Метохије, рекао је владика Теодосије након сечења колача код споменика кнезу Лазару, у оквиру литије која је ишла од храма Светог Димитрија до споменика.
Нагласио је да је много важно да сада будемо сложни и јединствени, као и да имамо око чега да се сложимо.
Данашњи празник нас је окупио и сложио и показатељ је да само уједињени и сложни можемо постићи оно што је за све нас добро и корисно, навео је владика рашко-призренски.
Он је додао да свети Димитрије заштитник и овог града и његових житеља и поручио: " нека молитве светог Димитрија буду благослов за овај град и његове житеље и свих житеља нашег светог КиМ.".
Председник Привременог органа општине Косовска Митровица у оставци Александар Спирић је, такође, поручио да је важно да будемо јединствени и да су Срби на КиМ опредљени за мир.
Он је истакао да гарант тог јединства свакодневна подршка Београда и председника председника Александра Вучића и Канцеларије за КиМ
Остајемо да још дуго славимо Митровдан и будемо у трајној и нераскидивој вези са нашом државом Србијом, поручио је Спирић.
Отац Андреј је поручио верницима да у молитвама траже од Св. Димитирја да им помогне и данас у застити од свих непријатеља, како материјалних тако и духовних.
Обележена годишњица митровачких митки
Светом архијерејском литургијом у Саборном Храму Вазнесења Христовог у Невесињу почело је обележавање Митровдана - Дана општине и крсне славе Борачке организације Републике Српске, 30 година од прве митровданске битке и 28 од друге митровданске битке које су симбол одбране Херцеговине и целе Републике Српске.
Свету архијерејску литургију служио је епископ захумско-херцеговачки и приморски Димитрије, а потом је уследило полагање цвећа и парастос, као и свечана митровданска академија.
Обележавању присуствују српски члан Председништва БиХ Милорад Додик и премијер Републике Српске Радована Вишковића.
У митровданским биткама, у Херцеговини 1992. и 1994. године, припадници Невесињске бригаде спречили су погром који им се спремао по рецепту усташке идеологије из Другог светског рата.
Учесници митровданских битака поручују да без тих победа данас не би било Републике Српске.
Министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Душко Милуновић навео је да је у Митровданској бици 1992. године погину је 41 борац Војске Републике Српске и један цивил, док је око 100 бораца лакше и теже рањено.
Навео је да је у другој Митровданској бици 1994. године погинуло 26 припадника Војске Републике Српске, од којих су четворица убијена након заробљавања, док је 68 бораца рањено.
Прва Митровданска битка једна је од највећих у Одбрамбено-отаџбинском рату јер је 3.500 припадника Невесињске бригаде победило пет пута јаче јединице састављене од Хрватске војске, ХВО-а и такозване Армије БиХ које су са 15.000 војника, и праћене јаком артиљеријом, кренуле на Невесиње ради спајања са Дубровником и изласка на тадашњу југословенску границу, пренела је РТРС.