Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Virtuelne škole engleskog: Za dobru platu valja zagrejati stolicu

29.07.2019. 13:05 10:40
Piše:
Izvor: Privatna arhiva

NOVI SAD: Spoj činjenica da je učenje „iz fotelje” postalo poslednjih godina vrlo popularno i da prosečna mlada osoba u Srbiji zna engleski neuporedivo bolje od vršnjaka iz Azije, pa i njihovih profesora, otvorio je novo tržište za naše diplomce u potrazi za poslom.

Iako ima i Evropljana, većina klijenata različitih uzrasta državljani su Kine, Japana, Južne Koreje, Tajvana, Tajlanda i Vijetnama.

Osim što su nas sajtovi, društvene mreže i razne aplikacije naučili da se sve može završiti samo jednim klikom uz izvesnu novčanu nadoknadu, internet omogućava da određenu veštinu učimo od najboljih, gde god da žive. Proces zapošljavanja je uglavnom isti u svim virtuelnim školama: potrebno je poslati radnu biografiju i kratak video-snimak u kom se potencijalni učitelj predstavi, a neke kompanije zahtevaju da uredite pozadinu ispred koje sedate, da bi ličila na učionicu. Za rad su vam dovoljni internet konekcija, kamera, mikrofon i, naravno, dobra volja.

Može li se dobro zaraditi, kakva je konkurencija i s kojim se sve izazovima susreću naši predavači, objasnio je Žarko Cvejić, koji časove onlajn drži od 2017. godine.

Njima je strašno jeftino da priušte ovakav vid obrazovanja, a nama je to odličan dodatni posao, kaže Cvejić.

Kako dodaje, u popularnoj kompaniji BIBO se jedan čas od 25 minuta, posle kog morate napisati i izveštaj, plaća mizernih 1,4 dolara, ali postoje mnogi bonusi za rad preko vikenda, veću normu ili otvoren čas u datom terminu.

S nekoliko ovakvih stimulacija mesečno može se izvući prosek po kojem za pola sata zaradite oko dva i po dolara. Međutim, za obećanu platu od nekih 800 dolara morate svašta trpeti i sedeti po 11 sati ispred računara. Razlog zbog kog mnogi odustanu nisu samo niska cena časa, već i oštre kazne ako ga otkažete ili ne stignete na njega iz bilo kog razloga, pa i nepravedno loše ocene koje dobijete od učenika, što, naravno, rezultira slabijim odzivom. Ukratko, profesori su podređeni svima, što je apsurdno, kaže naš sagovornik.

Potražnja je, tvrdi, ogromna, pa je i kvalitet nastavnog kadra koji se zapošljava upitan.

Za kompanije i učenike je to neka vrsta utopije, dok je za profesore tragikomična distopija, dodaje on.

Ogromne kulturološke razlike u toku ovakvih časova uglavnom ne dolaze do izražaja, kao ni jezičke barijere, ali je izazovnih situacija napretek.

Kada je pedagoški pristup u pitanju, većina platformi ima svoje materijale i programe, koje učenici unapred izaberu. Sa svakim sam uspeo da se sporazumem na engleskom jeziku. Dečica koja tek kreću s učenjem nisu sama, već su sa njima mama, tata ili stariji brat odnosno sestra, jer su tako opuštenija, dodaje.

Kako kaže, najgora stvar koja može da se desi, a dešava se, jeste kada dobijete potpuno nezainteresovanog učenika koji radi nešto drugo na računaru.

Jasno se vidi i čuje kako klikće i kucka, pritom ne obraćajući pažnju na vas. Pošto ne smete prekinuti čas pre vremena, takvih 25 minuta traje čitavu večnost. Jednom sam predavao majci čije je bar troje dece konstantno vikalo i plakalo u pozadini, a jedno se čak pojavilo gologuzo. Opet, u lepoj uspomeni ostao mi je bračni par od skoro 100 godina. Iako je gospođa slabo čula i pričala, bio joj je zanimljiv ovakav koncept učenja, navodi Cvejić.

Sandra Gavrić je pre četiri meseca počela da predaje engleski jezik za kinesku onlajn školu baziranu na podučavanju dece od tri do 15 godina.

Bila sam dosta upućena u materiju zahvaljujući kolegama s fakulteta koje se odavno bave ovim poslom, kaže Sandra Gavrić. Za nju lično, dodaje, takav vid rada predstavljao je nešto sasvim nepoznato i pomalo bizarno sve do stupanja u prvi radni odnos, kad je počela da spoznaje prednosti predavanja engleskog, a s druge strane učenja iz udobnosti svog doma.

Većina škola preferira časove „jedan na jedan”, što znači da učitelj ima samo jednog đaka u virtuelnoj učionici. Smatram da su deca u takvoj atmosferi mnogo opuštenija, uzimajući u obzir da nemaju strah od podsmeha vršnjaka ukoliko pogreše. Sa decom koja tek počinju da uče engleski jezik potrebno je koristiti facijalne ekspresije, celo telo i mnoštvo rekvizita u vidu igračaka, slika i video-klipova. Rad s njima je uvek pun angedota i smeha, jer su iskrena i ne znaju da sakriju emocije. Pokazaće vam sve svoje igračke, kućne ljubimce ili će vas s vremena na vreme podučavati kineski, kaže naša sagovornica.

Neobičnu zgodu imao je i Nikola Aleksić kada je čovek tokom časa saznao da mu se žena porađa.

Nastala je čitava zbrka i panika, ali se srećom sve dobro završilo. Kasnije sam saznao da je dobio dečaka po imenu Nagatomo, kaže on, uz opasku da su mu najbolji učenici Japanci zbog svoje disciplinovanosti.

Inače, dodaje Igor, nije imao poteškoća prilikom zapošljavanja. Mnoge onlajn škole čak ne zahtevaju visoku stručnu spremu. Naravno, postoje i one za koje se može raditi samo ako vam je engleski maternji jezik, ali je zato zarada mnogo veća od prosečne, poručuje on.

S. Milačić

Autor:
Pošaljite komentar