light snow
0°C
21.01.2025.
Нови Сад
eur
117.0918
usd
113.6593
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Виртуелне школе енглеског: За добру плату ваља загрејати столицу

29.07.2019. 13:05 10:40
Пише:
Фото: Privatna arhiva

НОВИ САД: Спој чињеница да је учење „из фотеље” постало последњих година врло популарно и да просечна млада особа у Србији зна енглески неупоредиво боље од вршњака из Азије, па и њихових професора, отворио је ново тржиште за наше дипломце у потрази за послом.

Иако има и Европљана, већина клијената различитих узраста држављани су Кине, Јапана, Јужне Кореје, Тајвана, Тајланда и Вијетнама.

Осим што су нас сајтови, друштвене мреже и разне апликације научили да се све може завршити само једним кликом уз извесну новчану надокнаду, интернет омогућава да одређену вештину учимо од најбољих, где год да живе. Процес запошљавања је углавном исти у свим виртуелним школама: потребно је послати радну биографију и кратак видео-снимак у ком се потенцијални учитељ представи, а неке компаније захтевају да уредите позадину испред које седате, да би личила на учионицу. За рад су вам довољни интернет конекција, камера, микрофон и, наравно, добра воља.

Може ли се добро зарадити, каква је конкуренција и с којим се све изазовима сусрећу наши предавачи, објаснио је Жарко Цвејић, који часове онлајн држи од 2017. године.

Њима је страшно јефтино да приуште овакав вид образовања, а нама је то одличан додатни посао, каже Цвејић.

Како додаје, у популарној компанији БИБО се један час од 25 минута, после ког морате написати и извештај, плаћа мизерних 1,4 долара, али постоје многи бонуси за рад преко викенда, већу норму или отворен час у датом термину.

С неколико оваквих стимулација месечно може се извући просек по којем за пола сата зарадите око два и по долара. Међутим, за обећану плату од неких 800 долара морате свашта трпети и седети по 11 сати испред рачунара. Разлог због ког многи одустану нису само ниска цена часа, већ и оштре казне ако га откажете или не стигнете на њега из било ког разлога, па и неправедно лоше оцене које добијете од ученика, што, наравно, резултира слабијим одзивом. Укратко, професори су подређени свима, што је апсурдно, каже наш саговорник.

Потражња је, тврди, огромна, па је и квалитет наставног кадра који се запошљава упитан.

За компаније и ученике је то нека врста утопије, док је за професоре трагикомична дистопија, додаје он.

Огромне културолошке разлике у току оваквих часова углавном не долазе до изражаја, као ни језичке баријере, али је изазовних ситуација напретек.

Када је педагошки приступ у питању, већина платформи има своје материјале и програме, које ученици унапред изаберу. Са сваким сам успео да се споразумем на енглеском језику. Дечица која тек крећу с учењем нису сама, већ су са њима мама, тата или старији брат односно сестра, јер су тако опуштенија, додаје.

Како каже, најгора ствар која може да се деси, а дешава се, јесте када добијете потпуно незаинтересованог ученика који ради нешто друго на рачунару.

Јасно се види и чује како кликће и куцка, притом не обраћајући пажњу на вас. Пошто не смете прекинути час пре времена, таквих 25 минута траје читаву вечност. Једном сам предавао мајци чије је бар троје деце константно викало и плакало у позадини, а једно се чак појавило гологузо. Опет, у лепој успомени остао ми је брачни пар од скоро 100 година. Иако је госпођа слабо чула и причала, био јој је занимљив овакав концепт учења, наводи Цвејић.

Сандра Гаврић је пре четири месеца почела да предаје енглески језик за кинеску онлајн школу базирану на подучавању деце од три до 15 година.

Била сам доста упућена у материју захваљујући колегама с факултета које се одавно баве овим послом, каже Сандра Гаврић. За њу лично, додаје, такав вид рада представљао је нешто сасвим непознато и помало бизарно све до ступања у први радни однос, кад је почела да спознаје предности предавања енглеског, а с друге стране учења из удобности свог дома.

Већина школа преферира часове „један на један”, што значи да учитељ има само једног ђака у виртуелној учионици. Сматрам да су деца у таквој атмосфери много опуштенија, узимајући у обзир да немају страх од подсмеха вршњака уколико погреше. Са децом која тек почињу да уче енглески језик потребно је користити фацијалне експресије, цело тело и мноштво реквизита у виду играчака, слика и видео-клипова. Рад с њима је увек пун ангедота и смеха, јер су искрена и не знају да сакрију емоције. Показаће вам све своје играчке, кућне љубимце или ће вас с времена на време подучавати кинески, каже наша саговорница.

Необичну згоду имао је и Никола Алексић када је човек током часа сазнао да му се жена порађа.

Настала је читава збрка и паника, али се срећом све добро завршило. Касније сам сазнао да је добио дечака по имену Нагатомо, каже он, уз опаску да су му најбољи ученици Јапанци због своје дисциплинованости.

Иначе, додаје Игор, није имао потешкоћа приликом запошљавања. Многе онлајн школе чак не захтевају високу стручну спрему. Наравно, постоје и оне за које се може радити само ако вам је енглески матерњи језик, али је зато зарада много већа од просечне, поручује он.

С. Милачић

Пише:
Пошаљите коментар