VEŠTAČKA INTELIGENCIJA UŠLA I U SUDNICE Nove tehnologije u pravosuđu
Da bi se olakšao i unapredio rad u pravosuđu, ubrzali, u neku ruku i sudski postupci, neophodna je primena i novih tehnologija.
"Trancripta" softer za automatsku transkripciju govora i "Jurisdicta" softer za diktiranje su programi koji omogućavaju da se pravni dokumenti direktno diktiraju u računar ili da korisnici automatski pretvore snimke bilo kakvog govora u tekst. Učesnici redovnog godišnjeg savetovanja krivičara na Zlatiboru koji raspravljaju o dvodecenijskoj reformi kaznenog zakonodavstva, iskustvima i poukama, imali su priliku da se upoznaju i sa dostignućima srpske nauke potekle sa Fakultata tehničkih nauka u Novom Sadu, a koja se bavi(la) razvojem govornih tehnologija za srpski i druge južnoslovenske jezike.
- Razvili smo sistem za pretvaranje teksta u govor i govora u tekst, pomoću veštačke inteligenciji i dubokih neuronskih mreža, rekao je danas dr Darko Pekar, objašnjavajući suštinu rada prezentovanih softera.
U priču o softveru za diktiranje i automatsku transkripciju govora uključen je "Intermeks" iz Beograda, izdavač, između ostalog, i biltena Vrhovnog suda Srbije, čija je baza podataka poslužila za izredu softvera"Jurisdikta" To je potvrdio i izvršni direktor "Intermeksa" Saša Đorđević na prezentaciji ovih softera na Zlatiboru. Očekuje se da će novi softer naći primenu u sudovima, tužilaštvima, advokaturi i pravosuđu uopšte.
Softveri omogućavaju da se pravni dokumenti diktiraju direktno u računar, podržava interpunkcije latiničnog i ćiriličnog pisma, dodaju reči u rečnik, ili da iz vaših dokumenata povuku reči koje su mu nepoznate. Rečnik je praktično neograničen. Čak i kada se pojavi neka retka reč ili neuobičajena konkstrucija, on će nešto napisati, što se može urediti naknadnim sređivanjem teksta.
Slični programi postoje i za medicinu , a iza svega je tim od 30 stručnjaka i 20 godina istraživačkog rada na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, a i saradnja sa pojedinim fakultetima u regionu.
V.Savić