Vaseljenska patrijaršija obeležava autokefalnost SPC
BEOGRAD: U orgnizaciji Eparhije zapadnoameričke proteklog vikenda je u Los Anđelesu, obeležena 800-ta godišnjica autokefalnosti SPC, a završena je liturgijom u hramu Svetog Save u San Gabrielu, koju je predvodio predstavnik Vaseljske patrijaršije arhiepsikop Amerike Elpidoforos i tom prilikom poručio da će i ta patrijaršija velikom proslavom u Nikeji obeleziti Osam vekova od autokefalnosti Srpske crkve.
Kako je saopšteno iz SPC, u liturgiji su učestvovali i učenici Prizrenske Bogoslovije.
Kao i na liturgiji dan ranije u istom hramu, episkopi su se saborno pomolili za zdravlje patrijarha Irineja koji se nalazi na bolničkom lečenju na beogradskoj VMA.
U svom obraćanju arhiepiskop Elpidoforos je saopštio odluku patrijarha Vartolomeja - da Vaseljenska patrijaršija velikom proslavom u Nikeji obeleži Osam vekova od trenutka kada je Srpskoj crkvi dodelila autokefalnost, na koju će, kako je rekao, biti pozvan patrijarh srpski sa svim arhijerejima SPC.
Prenoseći pozdrave i blagoslov patrijarha Vartolomeja, Elpidofor je rekao da su narod Srbije i SPC "veoma dragi" Vartolomeju, te da bliska bratska veza između Srpskih Pravoslavnih i Grčkih Pravoslavnih zajednica postoje već dugi niz godina.
"Ova jedinstvena proslava nas podseća na reči psalmopevca koji kaže: ''Kako je lijepo i krasno, kad sva braća žive zajedno!'', rekao je u svom obraćanju arhiepiskop Elpidoforos.
On je rekao da se raduje dugom i bliskom odnosu između "Majke Crkve" Konstantinopolja i Srpske Patrijaršije.
"Vaseljenska Patrijaršija je vekovima spoznavala snagu i zrelost Srpske Crkve. U tom svetlu, Crkva Konstantinopola je i dala Crkvi Srbije prvo autonomiju, a zatim autokefaliju, te da je 1219. godine u Sabornom hramu u Nikeji, Vaseljenski Patrijarh Emanuel hirotonisao za prvog arhiepiskopa Srpskog monaha, koga mi danas znamo kao Prosvetilja srpskog, Svetoga Savu", rekao je.
Elpidoforos je rekao i da su nezavisnost i zrelost Srpske crkve uvek kroz vekove bivale posvedočene, te da veliki i Sveti Sabor održan u Kritu 2016. godine služi kao dokaz ovoj činjenici.
"Crkva Srbije je ispoštovala svoju obavezu prema Pravoslavnom svetu time što je u potpunosti i svesrdačno učestvovala u radu ovog važnog sve-pravoslavnog Sabora", rekao je i dodao da patrijarh Vartolomej upućuje najzahvalnije pozdrave patrijarhu Irineju i svim arhijerejima SPC za njihovo bratsko staranje i vernost.
" Zaista je, dobro i krasno - i duhovno korisno - za braću da žive zajedno!“, poručio je arhiepiskop Elpidoforos i podsetio da je ovo jedinstvo godinama svedočeno na mnogo načina:
Poznato je, kazao je, da narod Srbije ide u Grčku radi nastavka akademskih studija, ali isto tako i da Grci idu na univerzitete Srbije.
Narod Srbije i Grčke, su isto tako, kroz istoriju imali jake diplomatske veze, te dodao da su dva naroda mnogo puta bili braća u ratu, kao što je bilo za vreme revolucije protiv Otomanske Imperije.
"Ta revolucija je donela slobodu veroispovesti mnogim delovima Balkana. A u ne tako delokoj istoriji, Grčka Republika je podržala Srpski narod za vreme njihovog stradanja i rata 90-tih godina, a posle raspada Jugoslavije. Ta bratska veza između Grka i Srba bila je duboka i iskrena“, istakao je arhiepiskop Elpidoforos naglasivši da je u ovom svetu teško naći bolju braću i sestre od srpskoga naroda.