Vakcina najbolje rešenje protiv raka grlića materice
Više od deset udruženja pacijenata, roditelja i nevladinih organizacija potpisalo je ove nedelje Deklaraciju „Stop raku grlića materice, stop HPV’’ u kojoj se od Ministarstva zdravlja, Instituta za javno zdravlje Srbije i drugih institucija traži sveobuhvatna aktivnost na prevenciji karcinoma grlića materice oboljenja izazvanim HPV virusom.
Tom prilikom je ministarka zadužena za demografiju i populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović navela da od raka grlića materice svakog dana umru dve žene u Srbiji, te da to nije samo zdravstveni već i društveni i populacioni problem, budući da su među obolelima i umrlima uvek i majke, kao i žene koje nisu rađale.
Šef Odseka za imunizaciju i epidemiološki nadzor nad respiratornim zaraznim bolestima i koordinator za imunizaciju Južnobačkog okruga Instituta za javno zdravlje Vojvodine epidemiolog docent dr Mioljub Ristić kaže da je predviđena preporučena imunizacija protiv infekcija izazvanih humanim papiloma virusom (HPV). Prema novom Pravilniku o imunizaciji i načinu zaštitie lekovima u Republici Srbiji i Stručno-metodološkom uputstvu datom od strane Instituta za javno zdravlje Srbije.
„U Republici Srbiji preporučuje se aktivna imunizacija devojčica starijih od devet godina, pre prvih seksualnih odnosa, kada ne postoji rizik od infekcije HPV, a prvenstveno se odnosi na devojčice šestih razreda osnovnih škola. Za imunizaciju u uzrastu od devet do 13 godina preporučuju se dve doze vakcine, a ako se sa imunizacijom započne kasnije od ovog uzrasta daju se tri doze HPV vakcine“, navodi dr Ristić.
Prema njegovim rečima, vakcina će biti dostupna kao preporučena, a naknadno će se utvrditi da li će punu cenu vakcine snositi roditelji dece ili će u njenoj ceni delom participirati i Fond za zdravstveno osiguranje Republike Srbije.
„U zemljama gde je primenjivana, HPV vakcina je dovela do redukcije obolevanja od ove infekcije. Međutim, prema procenama Svetske zdravstvene organizacije (SZO), samo tokom 2012. godine, registrovano je 528.000 novih slučajeva i 266.000 smrtnih ishoda usled obolevanja od karcinoma grlića materice. Oko 85 odsto ovih smrtnih ishoda, registrovano je u zemljama u razvoju. U Vojvodini i Centralnoj Srbiji, tokom 2011. godine, karcinom grlića materice se po broju novoregistrovanih slučajeva oboljenja nalazio na četvrtom mestu, posle tumora dojke, pluća i debelog creva, ali sa trendom porasta“, kaže dr Ristić.
Kako ocenjuje, vakcina protiv HPV infekcija je visoko bezbedna. Od 2006. godine, od kada se prvi put primenjuje u svetu, do danas, nije registrovan nijedan slučaj teže neželjene reakcije u vezi sa prethodnom imunizacijom HPV vakcinom.
„HPV vakcina je neinfektivna, proizvedena od jedne vrste virusnog proteina koji ne može da izazove HPV infekciju ili karcinom. Takođe, nema podataka koji ukazuju da bi primena HPV vakcine mogla da ima efekte na plodnost“, objašnjava dr Ristić i dodaje kako je u našoj zemlji, praćenje neželjenih reakcija nakon vakcinacije u nadležnosti Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije i Instituta za javno zdravlje Srbije.
Iako većina HPV infekcija protiče bez simptoma, ukoliko su dugotrajne, ove infekcije mogu da progrediraju u prekancerozne i kancerozne lezije. Ovo je naročito izraženo u slučaju infekcije onkogenim tipovima 16 i 18 HPV. Osim lokalizacije na grliću materice, infekcija HPV je odgovoran za oko 20 do 90 odsto svih lokalizacija skvamoznog karcinoma na anusu, orofarinksu, vulvi, vagini i penisu.
U Srbiji godišnje umre 600 žena
U Srbiji svake godine 1.200 žena oboli od raka grlića materice, a više od 600 žena umre, upozorili su predstavnici nevladinog sektora i zatražili od nadležnih državnih organa da se sprovede vakcinacija školske dece protiv HPV virusa i poboljša skrinig za rano otkrivanje ove opake bolesti.
„Jedini prirodni rezervoar HPV infekcije je čovek, a infekcija se prenosi direktnim kontaktom sa zaraženom osobom. Najčešći put prenosa je seksualni kontakt, ali do zaražavanja može da dođe i nakon nepenetrativne seksualne aktivnosti. Iako retko, HPV infekcija može da se prenese i sa majke na novorođenče, tokom porođaja sa pojavom kondiloma, koji su slični genitalnim kondilomima, u usnoj duplji i ždrelu novorođenčeta“, ističe dr Ristić.
Upotreba kondoma, kao opšta mera primarne prevencije, može da smanji, ali ne i da potpuno eliminiše prenos infekcije HPV.
Osim vakcine, značajno je i sprovođenje skrininga raka grlića materice, kao mere sekundarne prevencije koja pomaže u ranoj dijagnozi i lečenju ove bolesti. Primena skrininga i rano otkrivanje obolelih, doprinosi smanjenje stopa smrtnosti u populaciji teritorije gde se skrining sprovodi.
Smatra se da je period od početka infekcije do pojave sekvela, invazivnog karcinoma, oko 10 godina. Zato je program skrininga u razvijenim zemljama doprineo ozbiljnoj redukciji umiranja od karcinoma izazvanih HPV.
Ljubica Petrović