Uskoro skrining-program za rak pluća
Rezultati projekta „Moja prva mamografija“ koji je Pokrajinski sekretarijat za zdravstvo započeo prošle godine, zahvaljujući kupovini pokretnog mamografa, dao je odlične rezultate, te je sekretarijat odlučio da u ovoj godini započne projekat prevencije raka pluća, najavljuje za „Dnevnik“ sekretar profesor dr Zoran Gojković.
Rak pluća je najučestaliji karcinom kod muškaraca i projektom koji počinje u maju rukovodiće Institut za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, a u početku će se raditi u još dve opšte bolnice u Vojvodini.
- Odziv žena na preventivne memografske preglede u ruralnim sredinama bio je i veći od 90 odsto, što je impozantan rezultat kada znamo da je, na žalost, odziv na preventivne preglede u nekim našim mestima i ispod 30 odsto, u okviru Nacionalnog skrininga na karcinom dojke. Sa ovim projektom nastavljamo i sledeće godine, s tim što kupujemo još jedan pokretni mamograf, koji će imati istu funkciju, pa ćemo imati veći, odnosno dupliran obuhvat – navodi dr Gojković.
Prema njegovim rečima, rak pluća je najučestaliji u muškoj populaciji i stoga će ove godine, najverovatnije u maju, početi projekat skrininga na ovaj karcinom.
- Osim projektom će koordinirati Institut za plućne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici, u okviru kojeg će se obavljati i pregledi za pacijente iz Južnobačkog okruga, dok će opšte bolnice u Vrbasu i Subotici biti zadužene za pacijente iz Zapadnobačkog i Sebernobačkog okruga. Projekt će biti realizovan uz podršku domova zdravlja, koji će pacijente koji imaju predispozicije za ovaj tumor, usmeravati na skrining preglede u ove tri ustanove. Pregled se radi na niskovoltažnom CT aparatu – objašnjava dr Gojković i dodaje kako je ovo početak projekta koji planiraju ubrzo da prošire na teritoriju cele Vojvodine.
Preventivni mamografski pregledi na pokretnom mamografu počeli su polovinom prošle godine i za tih oko šest meseci pregledano je 2.300 žena, a na žalost kod 23 žene otkrivene su maligne tumorske promene. Dr Gojković kaže kako je kod svake žene sprovedeno lečenje.
- Na žalost, to znači da jedan odsto pregledanih žena u projektu ima malignu bolest, za koju nisu znale. Koliko je značajno ovo što je urađeno u prethodnom periodu, govore medicinski podaci, da ako se trumorske promene otkriju na vreme, a to može samo mamografskim pregledom, petogodišnje preživljavanje premašuje 95 odsto. Kada se tumorska promena otkrije samopregledom i palpacijom, ona je stara bar jednu godinu i velika je verovatnoća da već ima lokalnih metastaza. Samo jedan otkriveni maligni tumor u ovoj seriji, finansijski je opravdao ceo šestomesečni projekat „Prva mamografija“ – istakao je dr Gojković i napomenuo da je pokretni mamograf košta 14,5 miliona dinara, što obuhvata opremu i vozilo.
Slične rezultate u Pokrajinskom sekretarijatu za zdrasvtvo očekuju i od projekta prevencije raka pluća, odnosno skrininga na ovaj karcinom.
- CT dijagnostikom se tumor otkriva u najranijojoj fazi, gde je petogodišnje preživljavanje veće od 80 odsto. Na žalost, kada se tumor pluća otkrije na klasičnim radiografskim pregledima, petogodišnje preživljavanje je manje od 10 odsto. Ovakav skrining projekat za rak pluća imaju samo najrazvijenije zemlje EU i Amerike, a u regionu ga ne radi niko – istakao je dr Gojković.
LJ. Petrović