Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

UPOZORENJE Proglašena vanredna odbrana kod Jamene i Klenka, raste vodostaj u Pomoravlju

20.03.2018. 09:50 13:39
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Na Savi kod Jamene i Klenka, jutros je uvedena vanredna odbrana od poplava, saopštavaju “Vode Vojvodine”. Vodostaj je kod Jamene dostigao 1.008, a kod Klenka 496 centimetara.

Dužina linije vanredne odbrane je sada 24,5 kilometara.

Redovna odbrana od poplava uvedena je juče na levom nasipu Save kod Sremske Mitrovice, na desnom nasipu od Čevrntije do Banovog broda i na lokalitetu „Stojšića Bogaz“, dok je prethodnih dana već uspostavljena od Progara do Kupinova, kod Hrtkovaca, u zoni Sremske Rače i na lokalitetu crpna stanica i ustava „Bosut“. Ukupna dužina nasipa koji su u redovnoj odbrani iznosi oko 72 kilometra, kažu u “Vodama Vojvodine”. U Banatu, na reci Neri, ukinuta je redovna odbrana od poplava.

Vodostaj Dunava je u stagnaciji i manjem porastu sa tendencijom stagnacije do Slankamena, nizvodno porasta, kažu u Republičkom hidrometeorološkom zavodu. Vodostaj Tise je u porastu s tendencijom porasta naredna tri dana, dok je vodostaj Save u manjem porastu s tendencijom porasta naredna dva dana. Vodostaj Velike Morave je u manjem porastu i stagnaciji s tendencijom porasta danas i sutra. Vodostaj na Dunavu je u domenu srednjih i srednje visokih, na Savi i na Tisi u domenu srednje visokih, a na Velikoj Moravi je u domenu srednjih za mart, kažu u RHZ.

Vodostaj svih reka u dolini Velike Morave je u porastu, ali ne preti izlivanje, osim Resava, rečeno je danas Tanjugu u Sektoru za vanredne situacije za Pomoravski okrug.

Resava je u ataru sela Subotica poplavila jednu kuću i oko 20 hektara oranica, izjavio je Tanjugu predsednik opštine Svilajnac Predrag Milanović.



Resava je, prema izveštaju Hidrometereološkog zavoda Srbije, kod Svilajnca dostigla nivo od 227 centimetara i od juče je porasla 70 centimetara, kod manastira Manasija, kod Despotovca je 114 centimetara i opala je za pet centimetara.


Nivo reke Save u Gradiški premašio rekord iz 1947.

Vodostaj Save u Gradišci iznosi 868 centimetara, čime je oboren rekord od 19. marta 1947. kada je izmereno 855 centimetara a na snazi su i dalje vanredne mere odbrane od poplava objavio je Republički hidrometeorološki zavod Republike Srpske. 

Ova reka je 2014. godine u Svilajncu izazvala katastrofalne poplave.



Vodostaj Velike Morave je kod Varvarina 140 centimetara, 23 centimetra veći od juče, kod Ćuprije 265 centimetara i veći je 17 centimetara, kod Bagrdana (Jagodina) je 389 centimetara i veći je za sedam centimetara.


Marić: Kod Šapca vanredna odbrana

Pomoćnik ministra unutrašnjih poslova i načelnik Sektora za vanredne situacije Predrag Marić izjavio je danas da je na reci Savi kod Šapca danas proglašena vanredna odbrana od poplava i naglasio da se reka nije izlila niti da očekuje da će do toga doći.

„Pripadnici Sektora za vanredne situacije i svih lokalnih štabova za vanredne situacije od 2. marta su u stanju su priparavnosti. Nema izlivanja Save, pratimo situaciju na terenu i očekujem da će stanje pune pripravnosti kada je reč o Savi i ostalim vodotokovima u Srbiji, potrajati do 25. marta“, rekao je Marić.

On je podsetio da je Republički štab za vanredne situacije već 5. marta zadužio Sektor za vanredne situacije, javna preduzeća „Srbija vode“, „Vojvodina vode“ i Republički hidrometerološki zavod da prate situaciju na terenu.

Prema njegovim rečima ta saradnja odlično funkcioniše, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova.  Načelnik Sektora za vanredne situacije dodao je da će u narednom periodu, tokom aprila, zbog otapanja snega u Austriji, pažnja biti usmerena na Dunav i da će se obavljati celodnevna pripravnost i monitoring te reke.


Vodostaj reke Lugomir, koja je Jagodinu poplavila 2014. godine, je 113 centimetara i veći je za šest a Belice, kroz Jagodinu, 54 i za četiri centimetra veći.

Reka Sava je i dalje u stalnom porastu i dok kod Jasenovca, u Hrvatskoj, nivo reke izosi rekordnih 928 centimetra, u BiH, odnosno Republici Srpskoj, kod Srbca, Gradiške i Kozarske Dubice dostigla je nivo od čak 985 centimetra. 

Hrvatski metereolozi su za danas najavili vrh pplavnog talasa na reci Savi i, iako je vodostaj reka i dalje u porastu, svi nasipi na području Kupe i Save u Sišačko maslovačkoj Županiji su izdržali noć.



Prema proceni stručnjaka, međutim, reka Sava bi mogla da raste za dodatnih 20 do 30 centimetara.



U mestima oko Siska uz Kupu i Odru ulažu se napori da se odbrane od poplava, a herojski čin su, kako prenose hrvatski mediji, izveli ronioci, koji su u ekstremnim uslovima sprečili urušavanje nasipa na poplavljenom području.



HAK je saopštio da su mnoge deonice puteva zatvorene.



Sava je u kod Jasenovca jutros u 4 sata dosegla 928 centimetra, 21 cm više od istorijskog maksimuma iz 1970. 



Vrh vodenog talasa očekuje se danas, a Sava na sisačkom području i dalje raste koji centimetar po satu. 

Ronioci su sinoć i noćas uspeli da saniraju dva kritična mesta na nasipu reke Une na području Jasenovca.



Kupa je na području Lekenika počela polako da opada pa se vodeni talas Kupe danas seli prema Sisku gde je jutros uvedena vanredna situacija odbrane od poplava na području reke Odre.



Vrhunac vodenog talasa u Brodsko-posavskoj županiji očekuje se u sredu i četvrtak, 21. i 22. marta.



Hrvatske vode procenjuju da će na tom području vodostaj Save rasti za dodatnih 20 cm.



I na području opštine Srbac u Republici Srpskoj Sava je jutros dostigla 985 centimetara, izjavio je za RTRS stručni saradnik za Civilnu zaštitu Srpca, Dalibor Košutić, što je, kako je rekao, za 45 centimetara viši vodostaj od vanrednih mera odbrane od poplava.



Načelnik opštine Srbac Mlađen Dragosavljević rekao je da je situacija složena, ali pod kontrolom.



U naselju Kobaši došlo je do zaplavljivanja nekoliko kuća, a u Bajincima voda preti da poplavi pojedina domaćinstva. Situacija na vrbasko-savskom nasipu je pod kontrolom.



U Gradišci je vodostoj Save tokom noći rastao i sada iznosi 868 centimetara, izjavio je načelnik opštine Gradiška Zoran Adžić. 



On je rekao da za sada savski nasip i Gradski kej nisu ugroženi, ali da problem može predstavljati vodeni talas koji se tokom dana očekuje da stigne iz ?asenovca.



Sve crpne stanice su u funkciji, a ekipe Civilne zaštite su na terenu i pružaju pomoć ugroženom stanovništvu u 40 domaćinstava koja su zaplavljena u nebranjenom delu reke Save.



Na području Kozarske Dubice situacija je jutros dosta povoljnija.



Ekipe su noćas uspele da saniraju deo probijenog nasipa na reci Moštanica na ušću sa Unom. Urađen je potporni zid koji štiti nasip od daljeg pucanja.



Prema rečima načelnika opštine Radenka Reljića, vodostaji Une i Save za sada stagniraju, a ekipe su na terenu i provjeraju kakvo je stanje na savskom nasipu i da li je bilo odrona.



Zbog izlivanja reke, u prekidu je saobraćaj na magistralnom putu Kozarska Dubica-Gradiška.



U Prijedoru su i dalje na snazi redovne mere odbrane od poplava. 



Pojavila su se četiri klizišta, a u jednom broju naselja postoji problem podzemnih voda. 



Zbog izlivanja Sane, obustavljen je saobraćaj na putu Urije-Šuća. 



U Novom Gradu nivoi rijeka opadaju, aktivno je 12 klizišta, uglavnom, na putnim pravcima. Zbog izlivanja Sane, obustavljen je saobraćaj na putu Urije-Šuća.

Piše:
Pošaljite komentar