Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Srbiji 303 zaražene osoba korona virusom, 15 izlečeno

24.03.2020. 15:14 18:12
Piše:
Foto: Vanredno stanje, korona virus u Srbiji Foto: Dnevnik.rs/ilustracija

U Srbiji je trenutno zaraženo 303 osobe korona virusom, s tim što je do ovog momenta izlečeno 15 ljudi, kazao je ministar zdravlja Zlatibor Lončar na konferenciji za medije.

Od 94 uzorka testiranih u poslednjih 24 sata, 54 je pozitivno na virus korona.

On je rekao da je od tih 4 pacijenata s koronom, njih 27 u bolnici.

"Od toga imamo 21 pacijenta koji se nalazi na respiratoru, koji su sa ozbiljnim tegobama, za koje smatramo da su ugroženi”, dodao je ministar zdravlja

Lončar je naveo da je osam pacijenata na respiratorima na Infektivnoj klinici u Beogradu, pet u Nišu, po četiri u Novom Sadu i Kragujevcu.

On je istakao da je ukupan broj pacijenata na bolničkom lečenju 152.


Ministarstvo: Potvrđena 54 nova slučaja

Od poslednjeg izveštaja do 15 časova, 24. marta 2020. godine testirani su uzorci 94 osobe od kojih je 54 pozitivno i 40 negativno na novi korona virus.

Od 54 potvrđena slučaja od poslednjeg izveštaja, njih 27 je hospitalizovano,  dok se njih 27 nalazi  u kućnim uslovima.

Do 15 časova 24. marta 2020. godine, u nacionalnoj referentnoj laboratoriji Instituta Torlak testirano je ukupno 916 osoba koje su ispunjavale kriterijume definicije slučaja, objavljeno je danas na sajtu Ministarstva zdravlja covid.rs.


Ovih 15 pacijenata koji se smatraju izlečenim su otišli kući, nemaju nikakve simptome i imaju dobe laboratorisjke nalaze i koji imaju dva negativna testa u 48 sati.

„U konsultacijama sa stručnjacima iz Kine doneli smo odluku, znači struka je donela odluku, da ćemo u roku od dva ili tri dana, dok pripremimo sve uslove preći na jedan novi metod borbe sa korona virusom. Taj novi metod borbe podrazumeva da ćemo više ljudi testirati. Ono što će uraditi sistem je da je već izdat nalog svim domovima zdravlja koji će morati da imaju po jedan objekat u kojem treba da bude jedan rentgen aparat u kojem će biti jedan aparat za laboratoriju koji će moći da odradi krvnu sliku , gde će dolaziti svi pacijenti za koje se odredi da treba da budu testirani, a to će odrediti epidemiolozi“, kazao je Lončar.


Lončar: Da je bilo manje kontakata, bilo bi i manje zaraže

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je danas da su se građani pridržavali propisanih mera države i smanjili broj kontakata, Srbija bi sada imala manji broj zaraženih i bolju situaciju.

“Molim građane za strpljenje, razumevanje i veru u one ljude koji dan i noć rade pokušavajući da spasu ljudske živote”, rekao je Lončar na konferenciji u Vladi Srbije odgovarajući na pitanje novinara kakav je uslov za smeštaj naših državljana iz inostranstva koji se šalju u prihvatne kampove, uz konstataciju da su se pojedini naši državljani iz Pariza žalili na uslove u kampu u Subotici.

Prema njegovim rečima, država pre svega čini sve da smanji širenje korona virusa, a da istovremeno pokušava i da obezbedi maksimalne uslove za građane čak i tokom vanrednog stanja i restriktivnih mera.

“Da li će te mere nekome da se sviđaju ili ne, mislim da trenutno nije pitanje za to, jer se ovde radi o ljudskim životima, radi se o sprečavanju širenja virusa i spašavanju ljudskih života”, zaključio je Lončar.


Oni će, kako je rekao ministar, dolaziti u tačno određene prostorije gde će biti testirani.

„To je strategija za koju smo se ipredelili i posle iskustava koje su nam izneli stručnjaci iz Kine. Na osnovu situacije koja je sagledana kod nas i na osnovu njihovog iskustva koje su imali u Kini“, rekao je Lončar.


Lončar: Nemojte da uzimate lekove na svoju ruku

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar apelovao je na građane da ne uzimaju lekove na svoju ruku jer, dodao je, time sebi mogu da naprave mnogo veću štetu nego korist. 

“Nemojte uzimati lekove na svoju ruku, nemojte zbog nečega što ste pročitali na društvenim mrežama. Jeste li čuli koliko ima kontraindikacija? Nemojte sebi napraviti veću štetu nego korist”, rekao je Lončar odgovarajući na pitanja novinara na konferenciji u Vladi Srbije.

Naveo je da razume da su svi zabrinuti i da bi, ako može, da unapred reše problem, ali i ukazao građanima da mogu mnogo gore posledice da dobiju ako na svoju ruku koriste lekove koji se primenjuju u lečenju korona virusa, ali u bolničkim uslovima i pod nadzorom lekara, nego da se zaraze korona virusom.

“Molim vas, nemojte to da radite. Nemojte pored situacije koju sada imamo da dodatno pogoršavamo stanje”, dodao je Lončar.


Prema njegovim rečima, kineski stručnajci su od svih lokacija u Srbiji izabrali Sajam kao mesto za privremenu bolnicu za lečene zaraženih od koronavirusa.

“Oni su izabrali Sajam, zbog kontrole, jer što šta mora da se kontroliše. Moraju da postoje posebni ulazi za pacijente, za lekare, sestre, medicinsko osoblje, treba da postoje još neki faktori koji moraju da se ispune da bi to bilo aposlutno bezbedno”, rekao je Lončar na konferenciji za medije u Vladi Srbije.


Lončar: Od početka smo poštovali sve preporuke struke

Država je od početka poštovala sve preporuke struke, istakao je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar odgovarajući na komentar novinara da se stiče utisak da predstavnici države nisu od samog početka pozvali građane na odgovrornost.

Na komentar da se sada govori kako su građani bili neodgovorni uprkos tome što je bio utisak da i predstavnici države nisu od starta poslali takvu poruku, Lončar je odgovorio:

"Ipak, to je bio samo utisak, u svakom momentu i od prvog momenta smo poštovali sve preporuke struke".

Upitan zašto na konferenciji nije prisutan doktor Branislav Nestorović, uz konstataciju novinara da li je to zbog njegove "šale" o korona virusu, Lončar je rekao da je on deo Kriznog štaba i da je prisustvovao svim sastancima, kao i da je trenutno sa njima.

"Nestorović je doktor koji mnogo pomaže, radi i kome verujemo, a da li će danas ili sutra prisustvovati konferenciji, zavisi od njegovih obaveza i rasporeda", kazao je ministar.

Zamenica direktora instituta Batut Darija Kisić Tepavčević je, na pitanje da li smo uspeli sa prethodnom taktikom i zašto nismo zadovoljni, rekla da je bez obzira na to situacija pod kontrolom, kao i da bi da nije tako kriva izgledala kao plamen sveće.

"Umesto toga današnja kriva nam pokazuje da smo radili dobar posao", rekla je ona i dodao da i sada za većinu slučajeva imamo utvrđeno kako su se oboleli od korona virusa zarazili.

Sa druge, strane sada se kreće u napad i traganje za svim potencijalnim nosiocima tog virusa.

Kon, takođe, kaže da smo "dobili šest do sedam dana bez naglog napada virusa na zdravstveni sistem, ali da smo osetili sa kim imamo posla".

Svakako da je, navodi, 21 osoba na respiratoru daleko od naivne, ali da ide toplije vreme s obzirom da je proleće.

Kon kaže da sada verovatno ima između 1.500 i 3.000 zaraženih koji su na neki način prikriveni i poručuje: "Naći ćemo ih ili će se oni sami javiti".

Dodaje da će svi novi slučajevi biti smešteni u bolnice i objekte koji su za to predviđeni, ali i oni stari koji su potvrđeni i treba da dovrše lečenje.

"Toga ne mora niko da se plaši, biće to dobro. Svi smo prošli sve i svašta i to će da prođe. Ako se budemo zajedno držali i ovo će da prođe", poručio je Kon.


On je rekao da je s obzirom na iskustva kineskih lekara, Sajam izabran kao lokacija, jer je, kaže, struka odlučila da bi to bilo najbolje rešenje, budući da su i oni slične prostore u Kini pretvarali u tako nešto i dalo je rezultate.

“Danas su bili na Sajmu, i oni će videti kako će to biti, gde će se ulaziti, izlaziti, šta će se koristiti… na osnovu toga treba nam 48 sati da sve to pripremimo”, rekao je ministar.

On je naveo da će nadležni sprovesti i poslušati ono što struka odredi i preporuči.

“Jasno mi je da se to nekome ne sviđa, ali molim sve da shvate, da u situaciji u kojoj se nalazimo, nemamo mnogo izbora, moramo da slušamo struku da bismo uspeli da se izborimo s koronom”, rekao je Lončar.

Dodao je da je potrebno 48 sati da se sve to pripremi i napomenuo da će prihvatiti i sprovesti sve ono što struka kaže.

Ministar je potvrdio da su kineski stručnajci ocenili da VMA nije pogodna za lečenje pacijenata zaraženih koronavirusom.

"Gradska bolnica na Zvezdari će prihvatiti pacijente, već je krenula sa premeštanjem pacijenata. Od sutra VMA funkcioniše civilno, kao da je gradska bolnica i prihvataće sve one koji nisu pod sumnjom da su zaraženi koronavirusom", rekao je Lončar.


VMA civilna bolnica za one koji nemaju veze s koronom

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je da će VMA od sutra funkcionisati kao civilna bolnica i primati sve građane koji nemaju veze sa korona virusom, dok će umesto VMA zaražene pacijente od korona virusa primati Gradska bolnica na Zvezdari.

"Doneta je odluka da VMA neće biti u sistemu zbrinjavanja pozitivnih na korona virus i umesto nje će zaražene primati Gradska bolnica na Zvezdari", rekao je Lončar i dodao da je počelo premeštanje pacijenata iz Gradske bolnice na VMA.

Istakao je da će od sutra VMA biti dežurna bolnica za civilne građane i primati sve koji nisu sumnjivi na korona virus.

Kada budu pupunjene bolnice Mišović i Zemunska sa onima koji su zaraženih koronom, popunjavaće se Gradska bolnica pošto tu ima dosta priključaka za respiratore, dodao je Lončar.

Takođe, kaže da je već deo respiratora sa VMA prebačen u Gradsku bolnicu.


Kon: Svi virusi se duže zadržavaju na niskim temepraturama

Epidemiolog Predrag Kon rekao je da se virus zadržava na snegu duže nego na toplom vremenu, ali da se virus ipak nalazi u čoveku.

“Virus se zadržava duže na snegu i hladnom vremenu nego na toplom vremenu”, rekao je Kon odgovarajući na pitanje novinara da li su im kineski eksperti ukazali na to da se novi virus zadržava i na snegu, s obzirom da su pojedini srpski povratnici iz Vuhana na društvenim mrežama objavili da su ih kineske vlasti obavestile da se KOVID-19 zadržava u snegu duže nego na metalu.

Kon je naveo da sa kineskim stručnjacima nije bilo razgovora o snegu i dodao da se virus nalazi u sekretima čoveka i ukoliko čovek na bilo koji način "zagrabi" snežnu površinu sigurno je da će, kaže, virus ostati na tom mestu nešto duže.



“Kako će se građani ponašati sa snegom, nisam o tome mnogo razmišljao, ali ne vidim da je to nešto tako opasno, ako se posle toga obavezno i temeljno peru ruke”, zaključio je Kon.


Kon: Svi ukućani i kontakti zaraženog biće testirani

Svi ukućani zaraženih virusom korona biće testirani, kao i svi s kojima je zaraženi bio u kontaktu pre toga, izjavio je danas epidemiolog Predrag Kon.

On je, pojašnjavajući nove mere na konferenciji za medije u Vladi Srbije, dodao da će i svi koji su došli iz inostranstva, a bili su 14 dana u karantinu, moći da se testiraju.

"Ova strateška promena nije ništa novo u epidemiologiji, već potpuno poznato. Sada nalazimo snage da idemo na totalnu, striktnu izolaciju”, rekao je Kon.

To znači da svako ko je pozitivan na korona virus mora da bude izolovan, i oko toga ne sme da bude dileme.

“Nova stvar je da će svi ukućani biti testirani, do sada smo sve to pratili, pa ako se pojavi neki simptom, smatrali smo verovatnim slučajem. Nova stvar je da će svi kontakti osobe koja je otišla u kućnu izolaciju biti testirani”, istakao je Kon.

Novo je, navodi, da će i oni koji su prošli 14 dana u samoizolaciji, jer su došli iz inostranstva ili su bili u kontaktu, a nisu bolesni, moći da se testiraju.

“Sve to treba da organizujemo i da onda možemo da tvrdimo da ćemo i poslednji slučaj Covid pozitivnog smestiti u izolaciju”, rekao je Kon.

On je dodao da se očekuje da to bude specijalizovana bolnica za pozitivne slučajeve, lako obolele, tako da će ljudi koji su tamo smešteni moći da se kreću, razgovaraju, jer oni nisu teški bolesnici.

Kon je naveo da nema uslova za striktan karantin u smislu da svaka osoba ide ponaosob, i samoizolacija će se i dalje obavljati u stanu, s tim što će biti strogo kontrolisana, i za kršenje će biti kazne.

“Sve to, sigurni smo već sada, daće rezultate. Sve ovo daje rezultate, nema naglog skoka, imamo porast koji nije tako nagao. Ali, imamo porast broja hospitalizovanih”, rekao je Kon.

On je poručio da se moraju štititi zdravstveni radnici.


"Ovi brojevi nisu strašni, mi smo u 19. danu. Ipak najveći deo zaraženih je stariji od 50 godina. Najteže forme bolesti i smrt doživljavaju oni najstariji. Mlađi i ako dospeju na respirator ugalvnom to i preguraju", pojasnio je on.

Dodao je da idemo na "totalnu izolaciju", umesto kućne izolacije za koju je kazao da kada bi se sprovodila ne bi bilo problema.

"Nova stvar je da će svi kontakti osobe koja je otišla u izolaciju biti testirani. Oni koji su prošli 14 dana u samoizolaciji, a nisu bolesni, sada će moći da se testiraju. Možemo da tvrdimo da ćemo i poseldnji slučaj kovida moći da stavimo u izolaciju", rekao je Kon.

Kon je najavio da će se samoizolacija i dalje sprovoditi u stanu, ali će biti strogo kontrolisana.

Infektolog sa Infektivne klinike KCS Ivana Milošević napominje da se virusi ne mogu razmnožavati u snegu već im je za to potreban domaćin.

Predrag Kon je najavio da će za oko nedelju dana na celoj tetitoriji Srbije biti potpuno spremni svi kapaciteti za novi način borbe sa korona virusom, a u Beogradu već za par dana.

Kon je, odgovarajući na pitanje novinara u Vladi Srbije da li veruje da će nova strategija dati rezulate, rekao da zaista postoji razlika u pristupu, kako je to rekao i predsedik Srbije Aleksandar Vučić, i da polako počinje da veruje da ta "neman" - korona virus, mpože da bude obuzdana.

Podseća je ranije bio koncept da se što više razvuče epidemija kako bi sistem mogao da opstane i da što manje ljudi umre, i ističe da je na početku dosta zavisilo od opreme i drugih mogućnosti, ali da je sada sasvim druga situacija zahvaljujući pomoći iz inostgranstva.

Naveo je da se postavlja pitanje da li može da se sprovede najavljeni agresivni pristup, to jest da se testira veliki broj ljudi i da se smesti, kao i da će zbog toga biti puno posla kada je reč o logistici.

"Ali, kada gledamo stuaciju u Italiji i Španiji, imamo dodatnu motivaciju", napomenuo je Kon i dodao da su sada zdravstveni radnici angažovani u četiri smene i da niko više ne pita za radno vreme.

Izrazio je očekivanje da će uspeti da motivišu i kolege iz domova zdravlja da se toliko angažuju, pošto će u domovima zdravlja biti, u ambulantama, napravljeni mali korona centri, gde će dolaziti građani da se testiraju.

Direktorka Instituta Batut Darija Kisić Tepavčević je kazala da će nova strategija omogućiti bolju kontrolu širenja virusa.

"Suština je da tragamo za virusom i da iz osobe koja ima infekciju pređe na drugu osobu. Mi mu omogućavamo sve uslove za opstanak, te je na nama da to sprečimo i zaustavimo lanac infekcije", rekla je ona.

U Mišoviću 120 pacijenata sa koronom, jedan na respiratoru

U KBC Dragiša Mišović trenutno je zbrinuto 120 pacijenata zaraženih novim korona virusom, jedan je na respiratoru i u teškom opštem stanju, kaže direktor te zdravstvene ustanove prof. Vladimir Đukić.

On je naglasio da to nije konačna brojka za danas i da je u toku prebacivanje još zaraženih pacijenata sa Infektivne klinike u Beogradu u ovu zdravstvenu ustanovu.

"Juče smo, na žalost, imali i prvu preminulu pacijentkinju. Ovde imamo sve što moderna medicina zahteva, ali nismo mogli ništa da učinimo. Građani moraju da ostanu kod kuće", rekao je Đukić za Tanjug.

Navodi da su smene zdravstvenih radnika prilagođene novim uslovima, a istakao je da među zaposlenima niko nije negodovao zbog preduzetih mera i novog načina rada.

"Veoma dobro ide i sa preraspodelom kadra. Lekari Infektivne klinike će od sutra biti ovde sa nama. Svojim savetima, dobrim poznavanjem infektivnih bolesti i prirode ove bolesti učiniće da rezultati lečenja budu bolji", naveo je on.

Apelovao je na sve građane da se poštuje izolacija, da izbegavaju skupovi i da u vreme van policijskog časa sede ljudi kod kuće. 

"To je jedini način da se spreči infekcija. Zdravstveni sistem je dobro organizovan, ali podsetiću da su pukli zdravstveni sistemi u mnogo jačim i razvijenim zemljama", zaključio je on.

Milošević: Testovi na privatnim klinikama nisu za KOVID-19

Infektolog sa Kliničkog centra Srbije Ivana Milošević izjavila je danas da testovi koji se nalaze u privatnim klinikama nisu testovi za novi korona virus KOVID - 19.

Odgovarajući na pitanje novinara na konferenciji u Vladi Srbije, Milošević je naglasila da se testiranja na novi virus vrše samo na “Torlaku” i da će uskoro početi u Kliničkom centru Srbije.

“Svi testovi koji se nalaze u privatnim laboratorija nisu za KOVID -19, već su to testovi za prethodne poznate korona viruse koji su uzročnici obične prehlade. Nije dovoljno da jedna laboratorija bude sertifikovana za rad kao mikrobiološka laboratorija da bi mogla da radi testiranje na ovaj virus, zato što se radi o novom virusu”, navela je Milošević.

Kisić: I do sada su postojali ukriterijumi za kućno lečenje

Zamenik direktora Instituta “Batut” Darija Kisić Tepavčević izjavila je danas da su lekari u Srbiji i do sada po određenim kriterijuma slali pozitivne na korona virus u kućnu izolaciju, a koji su imali blaže kliničke slike, te da se to nije radilo bez ikakvih kriterijuma.

Odgovarajući na pitanje novinara na konferenciji u Vladi Srbije, Kisić Tepavčević je objasnila da su u kućnu izloaciju poslati oni pacijenti koij imaju uslove da budu smešteni u posebnu sobu i koji ne žive u porodici sa novorođančetom ili osobom koja ima oslabljen imuni sistem.

“I do sada su postojali kriterijumi za kućno lečenje, samo u narednom periodu ćemo sprovesti još striktnije mere, odnosno, i te osobe koje imaju blage kliničke slike, a znamo da su pozitivni na novi korona virus, smeštaćemo ih u posebne objekte gde će biti pod zdravstvenim nadzorom”, objasnila je Kisić.

Autor:
Pošaljite komentar
U Vojvodini 36 zaraženih, 13 na bolničkom lečenju

U Vojvodini 36 zaraženih, 13 na bolničkom lečenju

24.03.2020. 10:17 12:39
Novih 27 zaraženih, ukupno 249

Novih 27 zaraženih, ukupno 249

23.03.2020. 15:03 16:36