U sedam centara vazduh hladi 718 klima-uređaja
Letnje vrućine ne prave probleme zaposlenima i pacijentima u 21 klinici i sedam centara Kliničkog centra Vojvodine, jer su zgrade klimatizovane, tvrde
u najvećoj pokrajinskoj bolnici u Novom Sadu. Tokom prethodnih godina klima-uređaje nabavljali su i donatori, a takva praksa je nastavljena, jer je nedavno Klinika za ginekologiju i akušerstv dobila tri klime koje su postavljene na Odeljenje neonatologije. Žene koje su se tog dana porodile rekle su da će klime sigurno dobro doći porodiljama, jer je u sobama bilo oko 30 stepeni Celzijusa.
Klinički centar Vojvodine je ustanova paviljonskog tipa i ima dvadeset jednu kliniku i sedam centara. Jedina klinika koja je izdvojena iz kruga u kojem su ostale bolnice, jeste Betanija.
- U Kliničkom centru Vojvodine situacija je stabilna i većim delom klinike su klimatizovane. Sve operacione sale i intenzivne jedinice su pokrivene rashladnim uređajima. Pacijenti kojima se leči osnovno zdravstveno stanje nisu dodatno zdravstveno ugroženi tokom letnjih vrućina, jer su klima-uređaji koje posedujemo postavljeni tako da pokrivaju što veće površine - kažu za “Dnevnik” u Kliničkom centru Vojvodine.
Početkom jula, prilikom donacije tri klima uređaja u Betaniji, Novosađanke koje su tog dana porodile rekle su da je u sobama toplo i da bi prijalo kada bi prostor mogao da se rashladi.- Značilo bi nam da imamo klimu, kako da ne. Vidite i sami da je toplo unutra. Svakoj ženi koja ovde provodi posebne trenutke svog života bi prijalo da je u klimatizovnom prostoru. Značilo bi to i zaposlenima, kao i našim bebama - kazala je tada Tatjana Golubović.
Pomoćnica direktora Kliničkog centra Vojvodine zadužena za zdravstvo profesorka dr Vesna Turkulov istakla je tada da su klime došle u porodilište u pravi čas.- Ne možemo da utičemo na visinu spoljne temperature, ali možemo da utičemo na klimu unutar porodilišta. Ovo je važno za majke, ali i za bebe, kod kojih je nezreo sistem za termoregulciju. Pored toga, imamo i aparate koji dodatno zagrevaju prostor - kazala je dr Turkulov.
Prethodnih godina zaposleni u Kliničkom centru nalazili su načina i dovijali se kako da klimatizuju prostor, tako da su neki uspevali da uz pomoć donatora obezbede više ovih uređaja. Pored toga, neke zgrade i projektovane tako da imaju centralnu klimatizaciju.- Postoje centralni klima sistemi, kao što su u Urgentnom centru, na Poliklinici, na Klinici za ginekologiju i akušerstvo i na delu Klinike za internu medicinu - kažu u Kliničkom centru Vojvodine.
Kako navode u ovoj ustanovi, broj ukupno registrovanih split klima-uređaja u celom Kliničkom centru je 718 i njihov broj se, tvrde, stalno povećava.
- Sve klinike mogu da zahtevaju određeni broj klima uređaja, a o njihovoj nabavci odlučuje Uprava KCV - poručuju oni.
LJ. Petrović
HEPA filteri za čist vazduh
Klima uređaji novije generacije snabdeveni su takozvanim HEPA filterima, koji onemogućavaju zadržavanje i razvoj bakterija koje bi mogle da budu opasne po bolesnike. Osim toga, smanjuju količinu alergena u prostoriji, pa uz redovno čišćenje i održavanje, kao i provetravanje prostorije, boravak u bolničkoj sobi može biti siguran i konforan. Jedini problem, kažu, predstavlja nesaglasnost pacijenata gde će klima biti uperena i koja je optimalna temperatura u prostoriji.