U REGISTRU NAJVIŠE DECE S AUTIZMOM, PREDNJAČE DEČACI "Batut" objavio koliko u Srbiji ima dece sa smetnjama u razvoju
Do 31. marta ove godine, u bazi Registra dece sa smetnjama u razvoju evidentirano je 3.418 dece uzrasta do 18 godina, objavio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".
Od ukupnog broja u Registru, njih 1.666 odnosno 48,7 odsto su deca sa dijagnozama poremećaja iz spektra autizma.
S ovim poremećajima zdravlja u Registru je evidentiran veći broj dečaka - 1.330, u odnosu na broj devojčica 336.
Registar dece sa smetnjama u razvoju vodi Institut "Batut", koji je kroz informacioni sistem – Servis javnog zdravlja (SJZ) sredinom 2022. godine omogućio unos podataka o deci sa smetnjama u razvoju.
Podaci Registara omogućavaju izradu preventivnih programa i strategija, planiranje zdravstvene zaštite (kadra, opreme i prostora), procenu opterećenja društva ovim poremećajima zdravlja i sprovođenje epidemioloških i kliničkih istraživanja.
Kako je koncipiran Registar
Osnovni preduslov za upis deteta u Registar je postojanje ozbiljnih i kompletnih teškoća u funkciji u nekom od domena koji se procenjuju ili dijagnoza, među kojima je i autizam, koje nose visok rizik teškoća u funkcionisanju. Registar koncipiran na ovaj način preduslov je za obezbeđivanje pune participacije dece i mladih sa ovim poremećajima zdravlja u društvu.
Evidentiranje podataka u Registru dece sa smetnjama u razvoju obavlja se u domovima zdravlja i tercijarnim zdravstvenim ustanovama u kojima se dijagnostikuju i leče ovi poremećaji zdravlja, popunjavanjem obrasca – Prijava dece sa smetnjama u razvoju.
Individualna prijava je osnovni izvor informacija u Registru.
Blic