Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Novom Sadu 250 tona infektivnog otpada godišnje

11.12.2016. 20:14 21:12
Piše:

U Novom Sadu se godišnje u proseku proizvede i uništi 247,5 tona infektivnog otpada. Od kako su 2008, zahvaljujući projektu koji je finansirala Evropska unija, zdravstvene ustanove dobile opremu

za uništavanje medicinskog otpada, on se steriliše i drobi i tako pretvara u komunalni otpad, a patoanatomski otpad spaljuje se van ustanova i zakopava. Oprema je postavljena u tri zdravstvene ustanove, Kliničkom centru Vojvodine, Institutu u Sremskoj Kamenici i Institutu za javno zdravlje Vojvodine, u koji medicinski otpad donose i domovi zdravlja s područja Južnobačkog okruga.

- U Institutu godišnje se generiše oko 18 tona infektivnog otpada. Sve vrste otpada, osim infektivnog, predaju se preduzećima koja poseduju dozvolu za preuzimanje odgovarajuće vrste otpada - navodi Zvezdan Damnjanović iz Instituta za javno zdravlje Vojvodine i dodaje da su oni 2012. dobili integralnu dozvolu za sakupljanje, transport i tretman infektivnog medicinskog otpada. U sklopu evropskog projekta “Tehnička podrška za upravljanje medicinskim otpadom” Institut za javno zdravlje određen je za centralno mesto tretmana za Južnobački okrug i dobio je jedan autoklav za tretman i jedno vozilo za transport infektivnog otpada.

- Osim otpada koji se generiše u Institutu, u autoklavu se tretira i otpad iz domova zdravlja s teritorije Južnobačkog okruga koji ne poseduju uređaj za tretman, s kojima smo zaključili ugovore o tretmanu otpada. Tokom 2015. tretirano je 37,5 tona otpada. Infektivni otpad se steriliše, drobi i odlaže kao komunalni otpad koji JKP “Čistoća” odvozi na deponiju - kaže Damnjanović.

Klinički centar Vojvodine ima postrojenje za upravljanje infektivnim medicinskim otpadom, a tu se otpad steriliše i drobi.

- Posle tretmana, otpad gubi sva opasna svojstva, postaje komunalan otpad i odlaže se u za to predviđene kontejnere. U Kliničkom centru Vojvodine godišnje se proizvede 140 tona infektivnog medicinskog otpada - kažu u najvećoj pokrajinskoj bolnici.

Kada je reč o patoanatomskom otpadu, on se u Kliničkom centru sakuplja i odlaže u rashladnoj komori.

- O daljem zbrinjavanju patoanatomskog otpada Kliničkog centra Vojvodine brine se JKP “Lisje” Novi Sad, koje ga dalje termički tretira u krematorijumima i zakopava - naveli su u Kliničkom centru.

Jedan sterilizator i jedna drobolica namenjeni su i za tri instituta u Sremskoj Kamenici, Institu za onkologiju, Institut za plućne bolesti i Institut za kardiovaskularne boelsti. Kako navodi Sašenjka Mirković iz Instituta za plućne bolesti Vojvodine, oprema je poverena Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine.

- Godišnje se u proseku, za sva tri instituta ukupno tretira 70 tona infektivnog otpada, koji se prvo steriliše, kako bi mu se oduzela štetnost po životnu sredinu, a potom se drobi i odlaže kao komunalni otpad, koji JKP “Čistoća” odvozi na deponiju u Novom Sadu - navodi Mirkovićeva i napominje da osim infektivnog otpada u Institutu za plućne bolesti Vojvodine nastaju i druge vrste opasnog medicinskog otpada, sa kojima se takođe postupa u skladu sa Zakonom o upravljanju otpadom i Pravilnikom o upravljanju medicinskim otpadom.

Za razliku od Kliničkog centra Vojvodine, u Institutu za plućne bolesti patoanatomski otpad, koji čine delovi tela i organa, od 2011. predaju se ovlašćenom operateru, a godišnje bude oko 200 kg ovog otpada.

LJ. Petrović

 

Citostatici, lekovi...

Citostatički otpad, koji nastaje prilikom hemioterapije obolelih od raka, Institut za plućne bolesti Vojvodine predaje ovlašćenom operateru za transport, skladištenje i izvoz. Godišnje bude oko 600 kg ovog otpada. Hemijskog otpada u Institutu godišnje bude oko 500 kg, a njega čine organski rastvarači - formalin, alkohol, hloroform i ksilol. Farmaceutski otpad, odnosno lekovi s isteklim rokom upotrebe, predati su martu 2013. u organizaciji Ministarstva zdravlja, a trenutne količine lekova s isteklim rokom trajanja su male i čuvaju se u Institutu, do predaje ovlašćenom operateru za tretman opasnog otpada.

Piše:
Pošaljite komentar