U kampusu UNS će biti mesta i za dečicu
Projekat „Akademska beba” nastao je 2013. godine na inicijativu Studentske asocijacije Novosadskog univerziteta, uz podršku Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata i ima za cilj da pomogne budućim roditeljima koji studiraju da se lakše suoče s problemima s kojima se susreću.
Kako je rekao direktor Zavoda za zaštitu studenata prof. dr Veselin Dickov, značaj projekta prepoznali su gradska vlada, s gradonačelnikom Milošem Vučevićem na čelu, zatim Sekretarijat za zdravstvo, kao i Gradska uprava za zdravstvo, Pokrajina, Republika, a podršku je dala i ministarka bez portfelja zadužena za populacionu politiku Slavica Đukić Dejanović.
„Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata pregleda u proseku od 150 do 170 trudnica svake školske godine, a u poslednjih šest godina rođeno je je 800 akademskih beba“, rekao je Dickov.“ Kod nas se trenutno vode 143 trudnoće, a imali smo i redovne studentkinje koje su u našoj ustanovi dočekale i treće dete. Cilj projekta je da studentkinje ne napuštaju studije, održe i iznesu trudnoću na odgovarajući način i uz medicinski i stručni tretman „izguraju” svih devet meseci do porođaja.“
Kako je rekao član Gradskog veća za zdravstvo prof. dr Zoltan Horvat, Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata zbrinjava oko 65.000 studenata Novosadskog univerziteta. To je veliki potencijal jer su oni biološki najvredniji deo stanovništva, ali je, nažalost, vrlo teško uskladiti trudnoću i studije. Stoga su nedavno ponovo započeti pregovori o tom projektu, a kao rezultat nastao je idejni projekat.
„Projektom „Akademska beba” želimo da pomognemo mladim studentima – budućim roditeljima, da ne biraju između studija i roditeljstva, već da se ostvare u obe uloge na najefikasniji i najbolji način“, rekao je Horvat.“ Trudnice ne mogu da uče u studentskom domu u nekoj sobici, a vrlo često nema mesta za partnera i upravo iz tih razloga je predlog gradonačelnika da se u Novom Sadu, u prvoj fazi projekta, izgradi 30 stanova. Gradile bi se garsonjere do 25 kvadratnih metara i jednoiposobni i dvosobni stanovi od 40 do 42 kvadrata.“
Kako je rekao naš sagovornik, zgrade ne bi bile previše visoke, u donjem delu postojaće deo za ostavljanje kolica, a u sklopu svake zgrade biće i baštice. Objekti će imati igraonice za malu decu da bi majke i očevi mogli bezbrižno da idu na predavanja i da polažu ispite. Osim toga, bila bi organizovana zdravstvena zaštita, određena predavanja, drugim rečima, sve ono što je neophodno da roditeljima, ili samohranim majkama – studentkinjama omogući normalan život s bebom.
„Gotovo je idejno rešenje, imamo dve potencijalne lokacije u okviru kampusa, a tražićemo mogućnost da u izradu projekta budu uključeni i naši najuspešniji studenti“, rekao je Horvat.
Kako je naveo Horvat, uradiće se i stanovi prilagođeni studentkinjama s posebnim potrebama. To je pilot-projekat, koji će se prvo realizovati u Novom Sadu, a ukoliko bude imao pozitivne ishode, gradilo bi se i u drugim univerzitetskim centrima.
Ivana Mikloši