Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U Institutu u Kamenici leče aritmiju uz 3D navigaciju

16.06.2017. 08:44 10:03
Piše:
Foto: Dnevnik (J. Ivanović)

Predrag Dragovljević (56) iz Sremskih Karlovaca prvi je čovek u Srbiji kojem je srčana aritmija tretirana uz pomoć najsavremenije 3D navigacije. Nova oprema dobijena je na korišćenje tokom dvodnevne međunarodne radionice prethodna dva dana u Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine u Sremskoj Kamenici.

„Godinu i po sam patio od artimije i lekovi nisu imali efekta. Dešavalo se da imam 240 otkucaja srca u minutu i da mi tada pritisak bude 240/189. Ništa nisam mogao da radim, samo da ležim ili sedim. Imao sam aritmije dva do tri puta nedeljno, u epizodama koje su trajale od tri sata, pa do dva ili čak tri dana neprekidno. Meni je intervencija urađena u sredu popodne i trajala je oko četiri sata, a sada se dobro sećam“, ispričao nam je juče Dragovljević.

Intervencije su u sredu i četvrtak radili dr Atila Kardaš iz Budimpešte, sa svojim timom, kao i dr Dejan Vukajlović iz Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje” u Beogradu, a učestvovali su i lekari kameničkog Instituta, šef Odseka za interventnu elektrofiziologiju dr Dalibor Somer i dr Stefan Andrić.

„Cilj je da se nanošenjem ciljane ozlede na unutrašnjoj ovojnici srca zaustavi aritmija i spreči njeno ponovno nastajanje. Utvrđuje se mesto nastanka problema, vrsta problma, a ona da se napravi malo, ograničeno oštećenje i eliminiše deo koji izaziva problem. Ono što je ovde novo je poseban računarski program 3D navigacije koji omogućava da se specijalnim kateterom u kratkom vremenu skupi veliki broj tačaka, koje se mapiraju i analizira veliki broj informacija iz unutrašnjosti srca“, objasnio je dr Vukajlović.


Pozajmljen softver

Upravnik Klinike za kardiologiju Instituta za KVBV docent dr Ilija Srdanović kaže da oprema kojom je rađena intervencija, odnosno softver koji daje 3D sliku pozajmljen za potrebe dvodnevne radionice, ali smatra da je ova savremena oprema potrebna za izvođenje ovih intevencija.


Prema njegovim rečima, pacijent R. I. (33) koji je rađen juče tokom pre podneva, imao je ranije već dve kateterske ablacije, ali bez maping sistema samo delimično mu je rešen problem. Sada mu je postupak urađen relativno brzo.

„Ova metoda se radi na Dedinju, ali ne sa ovom tehnologijom. Novo je što se u toku ablacije specijalnim kateterima meri intenzitet pritisak katetera na tkivo. To omogućava stvaranje kontinuirane transmuralne lezije, smanjuje mogućnost recidiva, kao i mogućnost nastanka komplikacija. Ovaj pacijent ima 33 godine i godinama ima tahikardiju, ubrzan rad srca i 120 otkucaja u minuti. To je neprijatno, traje danima, smanjen mu je kvalitet života, a indirektno je i životno ugrožen“, naveo je dr Vukajlović i napomenuo da se ova nova tehnologija primenjuje u svetu u poslednje dve, tri godine.

Pacijent kojem su intervenciju uradili prethodnog dana imao je naglo nastale i ponavljajuće predkomorske aritmije, a Vukajlović kaže da je ishodište najčešće u levoj pretkomori, u delu gde se ulivaju plućne vene.


Provera ultrazvukom

Na kraju intervencije pacijentu se uradi ultrazvučni pregled. Takođe se i provocira ubrzan rad sca; kako bi se videlo da li oštećenje sanirano.


„Uz pomoć 3D maping sistema, precizno se definiše anatomija leve pretkomore i plućnih vena i ablacijom se uz pomoć smart-tač katetera eliminiše ishodište aritmije. Pacijent je dobro podneo intervenciju i očekujemo da bude otpušten u petak, a već za nekoliko dana moći će da se vrati svojim redovnim aktivnostima“, ispričao je Vukajlović.

Dr Dalibor Somer istakao je da ovaj sistem najnovije generacije omogućava eliminisanje žarišta, te da je u pitanju kompleksna procedura uz minimalni rizik.

„Druga prednost je što sve traje kraće, veća je bezbednost i preciznost. Primena maping sitema minimalizuje rendgensko zračenje, što je dobro i za pacijenta i za ekipu. U Vojvodini ima oko 2.800 bolesnika koji pate od nekog vida apsolutne aritmije i jednoj petini njih može da se pomogne na ovaj način. To su pacijenti koji su mladi, nemaju drugu bolest, a lekov su imali slab efekat. Mi sada očekujemo da su oba pacijenta koja smo uradili izlečena“, naveo je dr Somer i dodao da Vojvodina nema ovakav aparat.

Dr Atila Kardaš kaže da oko osam odsto populacije ima ove tegobe.

„Šansu da se oslobode aritmije uz ovu intervenciju ima oko 80 odsto pacijenata, a to znači i da se smanjuje i mogućnost za nastanak šloga i zastoja srca. Zato je ključno da se nabavi savremena tehnologija. U Velikoj Britaniji navode da je na milion stanovnika, ablacija potrebna za njih 1.000“, napomenuo je Kardaš.

LJ. Petrović

Foto: J. Ivanović

 

 

Piše:
Pošaljite komentar