Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

U apotekama ponovo nestašica lekova za štitnu žlezdu

23.10.2019. 10:01 10:09
Piše:
Foto: Dnevnik.rs

Nestašica leka eutiroks koji se koristi za lečenje poremećaja štitne žlezde, ponovo je uzburkala javnost u Srbiji, koja se za sada, organizovala najviše na društvenim mrežama, formirajući svojevrsnu berzu informacija o tome gde se lek može nabaviti i u kojoj mikrogramaži.

Iz Ministarstva zdravlja, Sektora za lekove i medicinska sredstva kažu da lek nije povučen s tržišta, niti će se to desiti. Snabdevanje eutiroksom u dozama od 25mcg, 50mcg, 75mcg i 100mcg normalizovano je, dok se za koji dan očekuje normalizacija u snabdevanju tržišta istim lekom u dozama od 125mcg i 150mcg.

Eutiroks, odnosno tivoral, nalaze se na listi A lekova u koju ulaze lekovi koji se izdaju na lekarski recept, odnosno preko zdravstvene kartice, i svakodnevno se uzimaju u propisanim dozama. Eutiroks je lek koji sadrži levotiroksin natrijum, sintetski tiroidni hormon koji se koristi za lečenje poremećaja funkcija štitne žlezde. Koristi se u lečenju stanja u kojima postoji manjak ili nedostatak tiroidnih hormona (struma, tumor štitne žlezde i druga stanja koja se karakterišu niskim nivoima hormona štitne žlezde). Ponekad se visoke doze ovog leka (100 i 150 mikrograma) koriste u dijagnostičke svrhe, kako bi se procenila funkcija štitne žlezde. Eutiroks postoji u dozama od 25mcg, 50mcg, 75mcg, 100mcg, 125mcg i 150mcg.

Lek je koji se najčešće propisuje pacijentima sa oboljenjem poznatim pod nazivom Hašimoto, koje je definisano kao sindrom kao i sva druga autoimuna oboljenja. Takođe, klasična medicina još uvek nije pronašla način za potpuno izlečenje ovog oboljenja, pa su pacijenti koji imaju ovu bolest osuđeni, za sada, na doživotno ispijanje terapije. Ipak, lek koji im je preko potreban više ne mogu da pronađu u apotekama.

Problemi s nabavkom i distribucijom ovih lekova traju cele godine, a pacijenti kažu da je problem i mikrogramaža. Tačnije, poneki uspeju da nabave lek veće mikrogramaže, ali su tablete premale da bi se pravilno prelomile na odgovarajuću veličinu. S druge strane, ako uspeju da nabave lek premale mikrogramaže, moraju da dokupe dodatne kutije ovog leka, što poskupljuje njihovo lečenje. Ako se zna da je stres jedan od glavnih okidača za poremećen rad štitne žlezde, kao i da neadekvatna terapija može da izazove ozbiljne zdravstvene posledice, i posledično odstranjivanje dela ili cele štitne žlezde, jasno je zašto pacijenti panično pokušavaju da obezbede mesečne doze, a mnogi se odlučuju da naprave i zalihe. Jer, nestašica s prekidima traje skoro godinu dana.


Dozvola do 2023. godine

Javnu nabavku za lek eutiroks sproveo je Republički fond za zdravstveno osiguranje u novembru prošle godine, na godinu dana, ali je njome određena kupovina samo leka jačine 25mcg i tivoral od 100mcg, ali ne i jačine 50mcg, 75mcg i 100mcg, 125mcg i 150mcg, piše Pravni skener. Rešenje za eutiroks ističe krajem 2023. godine, što znači da će ovog leka i dalje biti na rafovima naših apoteka.

U međuvremenu, informacije iz prve ruke o tome gde se mogu kupiti lekovi za štitnu žlezdu, mogu se pronaći uz pomoć heštegova #TrebaMiLek i #ImamLek.


- Dostupnost leka u prethodnom periodu bila je ograničena zbog povećanih potreba tržišta za njim i nemogućnosti proizvođača da u kratkom roku obezbedi dodatne količine leka. Po informacijama dobijenim od nosioca dozvole za lek eutiroks, kompanije Merk d.o.o. Beograd, snabdevanje tržišta lekom eutiroks u dozi od 25mcg, 50mcg, 75mcg i 100mcg je normalizovano, dok se normalizacija u snabdevanju tržišta istim lekom u dozi od 125mcg i 150mcg očekuje - objasnili su iz Ministarstva.

Napomenuli su još i kako su na tržištu prisutni i lekovi drugih proizvođača koji su istog sastava i iste jačine kao i lek eutiroks (letroks, tivoral), i da je njihova dostupnost obezbeđena.

Ipak, situacija na terenu nije tako ružičasta. Pacijenti kojima je lek neophodan kažu da se u nekim apotekama može naćieutiroks od 100mcg, ali da njegove zamene, letroksa od 100mcg nema. Neki pacijenti kupovali su više kutija eutiroksa manje mikrogramaže, najčešće 25mcg, i tako rešavali svoj problem, po cenu dodatnih troškova. Lekari, pak, preporučuju da se ne eksperimentiše dozama, već da se uzima propisana terapija, kao i da lek ne traže preko interneta i kod sumnjivih preprodavaca, već u apotekama, uz recept i račun.

I. Radoičić

Piše:
Pošaljite komentar