Trivan: Voda u Savi kod Šapca dobrog kvaliteta
KRALJEVO: Ministar ekologije i zaštitne životne sredine, Goran Trivan izjavio je danas da opasna tečnost, koja se prošle sedmice izlila iz fabrike sode u Lukavcu nedaleko od Tuzle, nije ugrozila Savu, da su sve stručne službe angažovane i da se iz predostrožnosti prati situacija na reci i u vodovodima.
"Informisani smo o tome šta se dogodilo. Iz reke Bosne pa u Savu uplovila je bazna materija koja može da izazove posledice, i već je to učinila u mestima na kojima se pojavila. Imajući u vidu veličinu reke Bosne, pa onda i Save, pitanje je da li će taj talas doći do nas, ali razmatramo najgori scenario naglasio je Trivan na konferenciji za štampu.
Merenja u našoj stanici Jamena u blizini Šapca pokazuju da je kvalitet vode uobičajen i da je sve redu, istakao je Trivan u Kraljevu gde je prisustvovao prezentaciji nacrta Zakona o klimatskim promenama.Ministar Trivan je rekao da će se od danas vanredno pratiti stanje Save, i ukoliko dođe do nekih promena, javnost će odmah biti upoznata.
Koliko je otpada zakopano pokazaće istraga
Goran Trivan izjavio je da je u poslednjih 30 godina velika količina opasnog otpada zakopana ili uskladištena u zemljištu širom Srbije, a da će istraga pokazati o kom obimu je reč.
„Da li je u tolikoj meri, pokazaće naša istraga. Nismo slučajno izabrali da taj zajednički posao otkrivanja otpada radimo sa BIA.
Kazna koja je propisana za ovu vrstu nedela je do pet godina zatvora", rekao je Trivan u Kraljevu gde je prisustvovao prezentaciji Nacrta Zakona o klimatskim promenama.
On je rekao i da je zadovoljan što je jedna osoba već osuđena prvostepenom presudom na četiri i po godine zatvora.
"Pa čak i da je bio osuđen samo jedan dan, to znači da je dosao kraj onima koji bi na tako dramatičan način zagađivali životnu sredinu“, rekao je Trivan.
Burad sa 25 tona raznog opasnog otpada pronađena su u decembru 2017. i februara 2018. u ataru sela Vukićevica kod Obrenovca.
Nakon pucanja brane u fabrici “Sisecam soda” u Lukavcu u petak, u reku Spreču se izlila bazna tečnost (pH 12) i zagadila reku i okolno poljoprivredno zemljište.
Agencija: Nema otrova u Savi, redovno merimo kvalitet vode
BEOGRAD: U reci Savi nema otrovnih materija, kaže direktor Agencije za zaštitu životne sredine Filip Radović i napominje da će javnost biti na vreme obaveštena u slučaju zagađenja vode u toj reci zbog izlivanja otrovne tečnosti u Bosni i Hercegovini.
Radović je za Tanjug rekao da je merenje u Jameni danas pokazalo da voda u Savi nije zagađena, kao i da se kvalitet vode u rekama redovno meri na dnevnom nivou.
''Ne postoji povećana koncentracija bilo kakvih otrovnih i zagađujućih materija. U ovom trenutku nemamo potvrdu o bilo kakvom zagađenju Save, a sve što znamo o tome bazira se na medijskim napisima iz BiH'', naveo je Radović.
On je naglasio da će Agencija nastaviti sa svakodnevnom kontrolom kvaliteta vode i pojasnio da se merenje vrši jednom dnevno što je, kako kaže, češće nego što zahtevaju međunarodi standardi.
Radović je dodao da će o mogućim promenama u kvalitetu vode javnost biti obaveštena na vreme i da će nadležne institucije u slučaju zagađenja sprovesti odgovarajuće mere zaštite.
Kako je objasnio, ako otrovna tečnost koja se izlila iz deponije fabrike sode nedaleko od Tuzle stigne do Srbije, Agencija obaveštava ministarstva vodoprivrede i zaštite životne sredine, Direkciju za vode, JP ''Srbija vode'' i nadležne lokalne samouprave.
Radović je naveo da bi prioritet u tom slučaju bio da se spreči da se zagađena voda pomeša sa pijaćom.
''To znači da se vrši ispitivanje da li lokalni snadbevači vodom mogu da prerade takvu vodu i da građanima isporuče čistu ili treba da se obustavi proizvodnja vode. Još uvek je rano govoriti o takvim merama, jer nismo detektovali nikakvu zagađenost'', rekao je Radović.
On je ukazao da Agencija za zaštitu životne sredine sprovodi nacionalni monitoring na svim ulaznim i izlaznim tačkama u našoj zemlji, kao i da merna stanica Jamena, u kojoj se kontroliše kvalitet vode u Savi, ima najsavremeniju opremu.
''Oslonićemo se na sopstveno iskustvo i opremu. Srbija poštuje Evropski ustav o vodama, imamo najsavremeniju opremu, a naši stručnjaci reaguju vrlo brzo ne samo kada se radi o redovnim merenjima, već i u kritičnim situacijama'', naglasio je Radović.
Otrovna tečnost, koja se prošle nedelje izlila iz deponije fabrike sode kod Lukavca nedaleko Tuzle, ulila se u utorak u reku Bosnu kod Doboja ostavljajući iza sebe zagađenje i pomor ribe, a strahuje se da će se uliti i u reku Savu.
Hrvatske vode: Analize uzoraka ne ukazuju na zagađenje Save
ZAGREB: Analize uzoraka vode reke Save uzvodno i nizvodno od ušća Bosne u Savu ne ukazuju na zagađenje niti pogoršanje kvaliteta, saopštile su danas Hrvatske vode koje prate da li je zagađenje iz Fabrike sode u BiH preko reka Spreče i Bosne stiglo do Save.
Hrvatske vode navode da su izmerene vrednosti u uobičajenim rasponima koji se beleže tokom sprovođenja sistemskog monitoringa, javila je Hina.
Prema poslednjim informacijama Glavnog međunarodnog centra za uzbunjivanje u BiH zagađenje reke Spreče u BiH je minimalizirano pa su vrednosti izmerenih pokazatelja u vodi u okvirima dozvoljenih granica, stoji u saopštenju.
Iz skladišta fabrike sode "Sisekam Soda" nedaleko od Tuzle, 27. aprila se izlila bazična tečnost (pH 12) u lokalnu reku Spreču i u utorak, 1. maja u reku Bosnu kod Doboja ostavljajući iza sebe zagađenje i pomor ribe.