Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

Триван: Вода у Сави код Шапца доброг квалитета

03.05.2018. 16:15 19:27
Пише:
Фото: Горан Триван, фото: Танјуг (Видео)

КРАЉЕВО:  Министар екологије и заштитне животне средине, Горан Триван изјавио је данас да опасна течност, која се прошле седмице излила из фабрике соде у Лукавцу недалеко од Тузле, није угрозила Саву, да су све стручне службе ангажоване и да се из предострожности прати ситуација на реци и у водоводима.

"Информисани смо о томе шта се догодило. Из реке Босне па у Саву упловила је базна материја која може да изазове последице, и већ је то учинила у местима на којима се појавила. Имајући у виду величину реке Босне, па онда и Саве, питање је да ли ће тај талас доћи до нас, али разматрамо најгори сценарио нагласио је Триван на конференцији за штампу.



Мерења у нашој станици Јамена у близини Шапца показују да је квалитет воде уобичајен и да је све реду, истакао је Триван у Краљеву где је присуствовао презентацији нацрта Закона о климатским променама.Министар Триван је рекао да ће се од данас ванредно пратити стање Саве, и уколико дође до неких промена, јавност ће одмах бити упозната.


Колико је отпада закопано показаће истрага 

Горан Триван изјавио је да је у последњих 30 година велика количина опасног отпада закопана или ускладиштена у земљишту широм Србије, а да ће истрага показати о ком обиму је реч.

„Да ли је у толикој мери, показаће наша истрага. Нисмо случајно изабрали да тај заједнички посао откривања отпада радимо са БИА.

Казна која је прописана за ову врсту недела је до пет година затвора", рекао је Триван у Краљеву где је присуствовао презентацији Нацрта Закона о климатским променама.

Он је рекао и да је задовољан што је једна особа већ осуђена првостепеном пресудом на четири и по године затвора.

"Па чак и да је био осуђен само један дан, то значи да је досао крај онима који би на тако драматичан начин загађивали животну средину“, рекао је Триван.

Бурад са 25 тона разног опасног отпада пронађена су у децембру 2017. и фебруара 2018. у атару села Вукићевица код Обреновца.


Након пуцања бране у фабрици “Сисецам сода” у Лукавцу у петак, у реку Спречу се излила базна течност (пХ 12) и загадила реку и околно пољопривредно земљиште.

Агенција: Нема отрова у Сави, редовно меримо квалитет воде

БЕОГРАД: У реци Сави нема отровних материја, каже директор Агенције за заштиту животне средине Филип Радовић и напомиње да ће јавност бити на време обавештена у случају загађења воде у тој реци због изливања отровне течности у Босни и Херцеговини.

Радовић је за Танјуг рекао да је мерење у Јамени данас показало да вода у Сави није загађена, као и да се квалитет воде у рекама редовно мери на дневном нивоу.

''Не постоји повећана концентрација било каквих отровних и загађујућих материја. У овом тренутку немамо потврду о било каквом загађењу Саве, а све што знамо о томе базира се на медијским написима из БиХ'', навео је Радовић.

Он је нагласио да ће Агенција наставити са свакодневном контролом квалитета воде и појаснио да се мерење врши једном дневно што је, како каже, чешће него што захтевају међународи стандарди.

Радовић је додао да ће о могућим променама у квалитету воде јавност бити обавештена на време и да ће надлежне институције у случају загађења спровести одговарајуће мере заштите.

Како је објаснио, ако отровна течност која се излила из депоније фабрике соде недалеко од Тузле стигне до Србије, Агенција обавештава министарства водопривреде и заштите животне средине, Дирекцију за воде, ЈП ''Srbija воде'' и надлежне локалне самоуправе.

Радовић је навео да би приоритет у том случају био да се спречи да се загађена вода помеша са пијаћом.

''To значи да се врши испитивање да ли локални снадбевачи водом могу да прераде такву воду и да грађанима испоруче чисту или треба да се обустави производња воде. Још увек је рано говорити о таквим мерама, јер нисмо детектовали никакву загађеност'', рекао је Радовић.

Он је указао да Агенција за заштиту животне средине спроводи национални мониторинг на свим улазним и излазним тачкама у нашој земљи, као и да мерна станица Јамена, у којој се контролише квалитет воде у Сави, има најсавременију опрему.

''Ослонићемо се на сопствено искуство и опрему. Србија поштује Европски устав о водама, имамо најсавременију опрему, а наши стручњаци реагују врло брзо не само када се ради о редовним мерењима, већ и у критичним ситуацијама'', нагласио је Радовић.

Отровна течност, која се прошле недеље излила из депоније фабрике соде код Лукавца недалеко Тузле, улила се у уторак у реку Босну код Добоја остављајући иза себе загађење и помор рибе, а страхује се да ће се улити и у реку Саву.

Хрватске воде: Анализе узорака не указују на загађење Саве



ЗАГРЕБ:  Анализе узорака воде реке Саве узводно и низводно од ушћа Босне у Саву не указују на загађење нити погоршање квалитета, саопштиле су данас Хрватске воде које прате да ли је загађење из Фабрике соде у БиХ преко река Спрече и Босне стигло до Саве.



Хрватске воде наводе да су измерене вредности у уобичајеним распонима који се бележе током спровођења системског мониторинга, јавила је Хина.



Према последњим информацијама Главног међународног центра за узбуњивање у БиХ загађење реке Спрече у БиХ је минимализирано па су вредности измерених показатеља у води у оквирима дозвољених граница, стоји у саопштењу.



Из складишта фабрике соде "Сисекам Сода" недалеко од Тузле, 27. априла се излила базична течност (пХ 12) у локалну реку Спречу и у уторак, 1. маја у реку Босну код Добоја остављајући иза себе загађење и помор рибе. 


Пише:
Пошаљите коментар
Триван: Кривичне пријаве против оних који су секли стабла

Триван: Кривичне пријаве против оних који су секли стабла

01.05.2018. 12:07 12:16
Триван: Смањити примену хемијских средстава у пољопривреди

Триван: Смањити примену хемијских средстава у пољопривреди

26.04.2018. 20:17 20:18
Триван: Забранићемо пластичне кесе кад проценимо да је то потребно

Триван: Забранићемо пластичне кесе кад проценимо да је то потребно

20.04.2018. 12:45 13:07