Trećina žena boji se gubitka posla
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković rekla je da je u Srbiji 42 odsto stanovništva izloženo riziku od siromaštva i ukazala na to da su siromaštvo i diskriminacija
često u uzročno-posledičnoj vezi. U izjavi za agenciju Beta poverenica je navela da zvanični statistički podaci ukazuju na to da je procenat stanovništva koji je u Srbiji izložen riziku od siromaštva znatno veći od Evropske unije, gde iznosi 28 odsto.
Praksa Poverenika pokazuje da se upravo marginalizovane kategorije ljudi, poput osoba s invaliditetom, pripadnika određenih nacionalnih manjina kao što su Romi, kao i stariji, a, pre svega žene, najčešće suočavaju sa siromaštvom.
- Siromašne kategorije ljudi nemaju pristup ustanovama sistema, oni vrlo često žive “daleko” i od onih koji su pored njih, a prve komšije se često prave i da ih ne poznaju jer je u našem društvu siromaštvo – sramota - smatra Brankica Janković.
Ona je istakla da je siromaštvo višedimenzionalni fenomen koji, pored nedovoljnih prihoda za osnovne ljudske potrebe, podrazumeva i aspekte u vezi s ljudskim pravima, kao što su nemogućnost zapošljavanja, neodgovarajući uslovi stanovanja i neadekvatan pristup socijalnoj zaštiti, zdravstvenim, obrazovnim i komunalnim uslugama.
Prema njenim rečima, statistika nije na strani žena, pa podaci pokazuju da se ispod linije siromaštva nalazi 52 odsto žena, a oko 47 odsto muškaraca.
- Svaka treća žena strepi od gubitka posla, a mnoge žene rade bez ugovora o radu, bez plaćenog radnog staža i doprinosa za penzijsko, socijalno i zdravstveno osiguranje. One često nemaju parvo na odsustvo na radu i plaćen godišnji odmor i ne uživaju nikakvu zaštitu na radu - upozorila je poverenica za zaštitu ravnopravnosti, istakavši da su profesije gde češće rade žene slabije plaćene, kao što je slučaj sa prosvetom, zdravstvom i novinarstvom.
- Posebno su ugrožene žene na selu i one uglavnom nisu nosioci gazdinstava, ali zato itekako rade u poljoprivredi, ali neplaćeno i često su bez ikakvih primanja ili s minimalnim ili porodičnim penzijama. Ovo najbolje ilustruje podatak da je tek 14 odsto žena stalno zaposleno na gazdinstvima, a čak 85 odsto muškaraca - navela je Brankica Janković.
Ona je dodala i da se u Srbiji najčešće domaćinstva vode na muškarce, dok su samačka domaćinstva uglavnom ženska. Žene su najzastupljenije u kategoriji izdržavanih lica, a potom slede žene kojima je glavni izvor prihoda penzija i socijalna primanja.