Tončev: Vlada u punoj meri poštuje prava nacionalnih manjina
BEOGRAD: Vlada Srbije u punoj meri poštuje prava i slobode svih nacionalnih manjina uključujući i bugarsku, izjavio je danas državni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Ivica Tončev.
Tončev, koji je razgovarao sa ambasadorom Bugarske Radkom Vlajkovim, rekao je da se tema razgovora odnosila na nedavni događaj u Bosilegradu kada su tri bugarska lekara na poziv Udruženja građana Kulturno- informativnog centra (KIC) bugarske nacionalne manjine u Bosilegradu obavljala lekarske preglede u svojim prostorijama, saopšteno je iz MSP-a.
Nadležni organi Srbije su, u zakonski sprovedenom postupku, utvrdili da navedeni KIC nije ovlašćen da organizuje lekarske preglede stanovništva kao i da su lekarski pregledi vršeni bez saglasnosti Ministarstva zdravlja, odnosno Lekarske komore Srbije.
Lekari su pozvani da dođu u prostorije Policijske stanice Bosilegrad kako bi sa njima bio obavljen razgovor i prikupljene informacije u vezi sa okolnostima njihovog boravka u Bosilegradu, nakon čega su napustili prostorije PS Bosilegrad, a policija nije preduzimala nikakve mere prema navedenim licima niti je podneta prekršajna prijava kao ni izrečena mera zabrane ulaska u zemlju.
Tončev je napomenuo da su nadležni organi postupali u skladu sa zakonom i svojim ovlašćenjima i da se radi o događaju koji ima isključivo lokalni karakter i ni na koji način ne bi smeo da utiče postojeće dobre odnose između Srbije i Bugarske.
Državni sekretar MSP-a naglasio je spremnost najviših i visokih zvaničnika Srbije za očuvanje i dalje unapređenje intenzivnog političkog dijaloga i dobrih bilateralnih odnosa između dve države.
Mediji: Bugarski lekari u Bosilegradu, slučaj s privođenjem
SOFIJA: Trojica bugarskih lekara posetila su prošle nedelje Bosilegrad da bi pružili medicinske usluge bugarskoj zajednici u tom gradu, gde su, prema navodima medija, bili privedeni "na nekoliko sati".Bugarska agencija BTA je u subotu javila, prenoseći saopštenje Bugarskog nacionalnog pokreta, da se to odigralo u petak i da su oni bili privedeni "na nekoliko sati", a da razlozi za to nisu poznati.
Lekari su posetili Bosilegrad na poziv predsednika bugarskog Kulturno-informacionog centra u Bosilegradu Ivana Nikolova, koji navodi da su za to imali pristanak lokalne bolnice.Nikolov tvrdi da su pregledi prekinuti posle nekoliko minuta i da su bugarske lekare priveli inspektor iz Niša i oko 20 policajaca.
U Sofiji je danas održana konferencija za novinare na kojoj je govorio doktor Valentin Janev, jedan od trojice lekara koji stoje iza inicijative za besplatne medicinske preglede u Bosilegradu.
Janev je rekao da bi Bugarska trebalo da obezbedi pristup specijalizovanoj zdravstvenoj zaštiti za bugarsku zajednicu u Bosilegradu. Na istoj konferenciji za novinare govorili su i predstavnici civilnog komiteta organizacije "Zapadne pokrajine", kako Bugarska često naziva svoje bivše teritorije u Srbiji.
U izveštaju bugarske agencije sa ove konferencije za novinare podseća se na privođenje bugarskih lekara. Janev, međutim, o tome nije govorio novinarima.
On je rekao da u Ćustendilu ima dobra bolnica, sa specijalistima i opremom gde Bugari iz Bosilegrada mogu da izvrše preglede koje bi finansirala bugarska država.Predložio je i da se u Bosilegrad uputi delegacija koja bi procenila uslove u lokalnoj bolnici za koju bi Bugarska trebalo da nabavi opremu.Takođe je predloženo da se lekarima iz Bosilegrada pruži mogućnost za specijalizaciju u Bugarskoj.
Janev je rekao da, ukoliko je Srbija u nemogućnosti da pruži "normalnu zdravstvenu zaštitu" za više od 9.000 etničkih Bugara, onda Bugarska treba da "preuzme stvar u ruke".Kako tvrdi, 9.000 ljudi u Bosilegradu i okolnim selima nemaju zdravstvenu zaštitu.Janev je posetu Bosilegradu nazvao "humanitarnom misijom".