Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Svetska nedelja dojenja: Majčino mleko je više od hranjenja

03.08.2021. 08:41 08:42
Piše:
Izvor: Dojenje Foto: Dnevnik.rs/ilustracija

NOVI SAD: Svetska nedelja dojenja svake godine se obeležava u više od 170 zemalja sveta kako bi se povećalo znanje i svest o značaju i prednostima dojenja i obezbedila podrška dojenju.

Svetska alijansa za podršku dojenju inicirala je ovu kampanju kako bi se intenzivirale aktivnosti na zaštiti, promociji i podršci dojenju, a svake godine pažnja je usmerena na različite teme od značaja za dojenje.

Zvanični datum Svetske nedelje dojenja na globalnom nivou je od 1. do 7. avgusta, ali se državama, organizacijama i institucijama predlaže da za obeležavanje i aktivnosti povodom Svetske nedelje dojenja izaberu najprikladnije datume u njihovim zemljama. U našoj zemlji Nacionalna nedelja promocije dojenja obeležava se 40. nedelje u godini koja simbolično predstavlja trajanje trudnoće, a ove godine obeležiće se u periodu od 3. do 10. oktobra pod sloganom „Dojenje je naša zajednička odgovornost“

Ciljevi Svetske nedelje dojenja 2021. su informisanje stanovništva o značaju dojenja, uvrštavanje dojenja u javno zdravstvenu politiku i programe, stvaranje partnerstva sa pojedincima i organizacijama, podsticanje prakse dojenja.

- Majčino mleko je potreba svakog novorođenčeta, odojčeta i deteta do navršene druge godine. Ne samo sastav već je i količina mleka prilagođena uzrastu deteta i njegovim potrebama i zato majčino mleko predstavlja standard ishrane! Majčino mleko sadrži sve što je potrebno za fizički, psihički, socijalni, emocionalni i saznajni razvoj, razvoj svih čula (vid, miris, sluh, dodir, ukus) i inteligencije (govora i jezika) i štiti od mnogih infekcija i alergija - kažu u Institutu za javno zdravlje Vojvodine.


Prednosti dojenja

Prednosti dojenja za novorođenče, odnosno odojče je što mu obezbeđuje pravilan rast i razvoj, podstiče razvoj i sazrevanje odbrambenog sistema, smanjuje rizik od gojaznosti, podstiče razvoj inteligencije, štiti od mnogih bolesti i infekcija, smanjuje rizik od dijareje, smanjuje rizik od pojave alergija i smanjuje rizik od sindroma iznenadne smrti odojčeta.

Prednosti dojenja za majku su što dojenje pomaže u uspostavljanju bliskog kontakta sa detetom, štedi vreme i besplatno je, daje priliku da se majka odmori dok hrani bebu, smanjuje rizik od pojave dijabetesa tipa 2, smanjuje rizik od pojave kardiovaskularnih bolesti, smanjuje rizik od pojave malignih oboljenja dojke i jajnika, smanjuje rizik od postporođajne depresije, smanjuje rizik pojave anemije.


Dojenje je mnogo više od hranjenja. To je proces uzajamnosti. Sisanjem, osim što zadovoljava potrebu za hranom, dete ostvaruje povezanost sa majkom i zadovoljava potrebu za bliskošću, stimuliše razvoj svih svojih čula, postiže bolji psihomotorni razvoj i razvoj inteligencije.

- Novorođenče treba da bude na majčinim grudima odmah posle porođaja kao prirodni nastavak spone majke i deteta. Prvi podoj trebalo bi da bude odmah posle porođaja jer je novorođenče već tada spremno da sisa (sisa šaku ili okreće glavu kako bi pronašlo grudi – urođeni refleks). Stavljanjem novorođenčeta na grudi uspostavlja se kontakt „koža na kožu” odmah po rođenju, podstiče se stvaranje mleka u dojkama i čini lakšim kasniji proces dojenja - napominju u Insitutu.

Posebno je važna podrška zaposlenim majkama koje zbog prirode posla kojim se bave moraju da se vrate na posao vrlo brzo nakon porođaja. Ovim majkama bi poslodavci trebalo da omoguće da doje na radnom mestu. Istovremeno važno je usvojiti javno zdravstvene politike koje ohrabruju žene da doje na radnom mestu i u javnosti. Kako bi se obezbedila optimalna ishrana odojčeta važno je i ograničiti marketing zamena za majčino mleko.

Porodica i prijatelji mogu da podržate majku da doji tako što će je ohrabriti da doji, pomoći joj sa bebom između podoja kako bi mogla da se odmori ili odspava, tako što će pripremiti hranu bogatu energijom, vitaminim i mineralima kako bi imala dovoljno mleka, odmeniti je u obavljanju kućnih poslova i podržati je da pohađa školu roditeljstva i da nauči više o prednostima dojenja.

LJ. P.

Autor:
Pošaljite komentar