Šuga se prenosi direktnim putem, moguće i indirektnim, ali retko
BEOGRAD: Dermatolog KCS Jelena Stojković Filipović izjavila je za Tanjug da se šuga prenosi direktnim putem, sa obolelog na obolelog, za šta je potreban kontakt od minimum nekoliko sati, a indirektan prenos teoretski je moguć, ali je redak, i moguć je ukoliko postoji teža forma kliničke slike, koja se obično javlja kod imunosupriniranih pacijenata, zove se krustozna šuga.
Simptomi šuge su svrab i crvenilo koje se javlja na određenim delovima tela, na samom početku, a kako bolest napreduje tj ako se ne leči, onda to crvenilo može da se proširi i na čitavu kožu. Svrab je intenzivniji tokom noći i to je nešto što je glavni kriterijum za postavljanje dijagnoze, rekla je doktorka i dodala da parazit na živom organizmu može da živi i do dva meseca, a na stvarima obično do 72 sata.
Stojković Filipović je objasnila da se šuga leči lokalnom terapijom ili sistemskim lekom, koji se zove ivermektin, i dodaje da je neophodno da tokom lečenja budu tretirani svi ukućani ili osobe koje provode vreme zajedno, kao i sprovođenje mere dezinsekcije.