Шуга се преноси директним путем, могуће и индиректним, али ретко
БЕОГРАД: Дерматолог КЦС Јелена Стојковић Филиповић изјавила је за Танјуг да се шуга преноси директним путем, са оболелог на оболелог, за шта је потребан контакт од минимум неколико сати, а индиректан пренос теоретски је могућ, али је редак, и могућ је уколико постоји тежа форма клиничке слике, која се обично јавља код имуносупринираних пацијената, зове се крустозна шуга.
Симптоми шуге су свраб и црвенило које се јавља на одређеним деловима тела, на самом почетку, а како болест напредује тј ако се не лечи, онда то црвенило може да се прошири и на читаву кожу. Свраб је интензивнији током ноћи и то је нешто што је главни критеријум за постављање дијагнозе, рекла је докторка и додала да паразит на живом организму може да живи и до два месеца, а на стварима обично до 72 сата.
Стојковић Филиповић је објаснила да се шуга лечи локалном терапијом или системским леком, који се зове ивермектин, и додаје да је неопходно да током лечења буду третирани сви укућани или особе које проводе време заједно, као и спровођење мере дезинсекције.