Stevanović: Pacijenti na respiratoru od četiri do šest nedelja, neki i do osam
„Prosečno vreme Kovid 19 pacijenata na veštačkoj ventilaciji pluća je oko četiri ili šest nedelja, ali ima i slučajeva koji su bili na respiratoru i osam nedelja“, izjavio je danas direktor Infektivne klinike KC Srbije Goran Stevanović.
Na pitanje koliki je procenat izlečenih i onih koji su skinuti sa respiratora, on je rekao da je broj tih pacijenata mali i da ne može da kaže precizan podatak s obzirom na relativno kratko trajanje epidemije, pošto prosečno vreme koje provode na ventilaciji ide i do osam nedelja.
"To znači da je većina još u fazi lečenja. Ali, imamo one koji su isključeni sa respiratora i uglavnom se radi o mlađim ljudima koji nisu imali duge bolesti", reako je Stevanović.
Dodaje da je kod onih sa hroničnim bolestima uspeh terapije i lečenja dosta neizvestan ako već stignu do veštačke ventilacije pluća.
Što se tiče onkoloških pacijenata, dr Goran Stevanović je ponovio da oni spadaju u najosetljiviju grupu. Jedan od načina da se oni zaštite jeste da se testiraju zaposleni u zdravstvenim ustanovama gde se nalaze onkološki bolesnici.
"U ovom trenutku nam je velika briga da ne budu inficirani virusom", kaže on.
Osobe koje se po kriterijuma smatraju izlečenim jesu osobe sa dva negativna testa i bez simptoma, i takvih je u Srbiji preko 400. Međutim u Srbiji postoje i osobe koje nakon lečenja više nemaju simptome, ali su i dalje pozitivne na koronavirus. To su pacijenti koji su lečeni ili izlečeni i smešteni su u privremenim bolnicama poput Sajma, osim ako se ne radi o starijim osobama, hroničnim bolesnicima, koji moraju da ostanu u bolnici.
"Oni su klinički izlečeni, ali su i dalje pozitivni, i takvih osoba je nešto preko 800", kaže on.
U ovom trenutku je nemoguće govoriti o broju oporavljenih koji su bili na respiratorima, ali ono što je poznato jeste da se oporavljaju mlađe osobe bez pridruženih bolesti.
Na pitanje da li Srbija učestvuje u istraživanju Svetske zdravstvene organizacije vezanu za protokol o upoznavanju sa virusom, načelnik Infektivne klinike Goran Stevanović je kazao da nije samo SZO, koja je inače krovna institucija međunarodnog zdravstva, ponudila takav upitnik.
Ukazao je da je Srbija dobila slične upitnike i od Evropskog centra za kontrolu i prevenciju bolesti, kojem se redovno, u okviru međunarodne obaveze, šalju informacije kao i SZO, još pre nego što su upućeni upitnici.
Pbo je samo nova forma uputnika, naglasio je on dodajući da je slanje informacija naša međunarodna obaveza i uobičajena procedura.
Na pitanje kako se organizuje rad kovid ambulanti, tamo gde ne postoji mogućnost da se pacijentima urade rendgen i laboratorijske analize, direktor Infektivne klinike KC Srbije Goran Stevanović je rekao da je tu najvažniji dobar razgovor sa lekarom i klinički pregled i da to može da se uradi u svakoj kovid ambulanti.
"Tamo gde ne može da se organizuje laboratorija i rendgen, te one se oslanjaju se na opšte bolnice ili trijažne centre gde se taj deo postupka dopunske trijaže završava. Tako da ono što je najbtinije jeste da se građani sa tegobama prijave kovid ambulanatama".
Ako može tu sve da se uradi to će biti učinjeno, dodao je on, a ako ne može uradiće se prva etapa, a to je zbrinjavanje i onda će biti upućeni tamo gde će se dovršiti ceo postupak dijagnostike.
Goran Stevanović rekao je danas da nema nijednog obolelog koji se nalazi u zatvorima i kazneno popravnim domovima.
Stevanović je, na pitanje koliko ima pozitivno testiranih lica u zatvorima i kazneno-popravnim ustanovama, rekao da su zatvorske ustanove u saradnji sa zdravstvenim sistemom na vreme izvršile pripreme.
„Uvele su stroge kontrole ulaska i izlaska zaposlenih. Koliko mi je poznato nema nijednog obolelog koji se nalazi u tim ustanovama“, rekao je on.