Sačuvane vesti Pretraga Navigacija
Podešavanja sajta
Odaberi pismo
Odaberi grad
  • Novi Sad
  • Bačka Palanka
  • Bačka Topola
  • Bečej
  • Beograd
  • Inđija
  • Kragujevac
  • Leskovac
  • Niš
  • Pančevo
  • Ruma
  • Sombor
  • Stara Pazova
  • Subotica
  • Vršac
  • Zrenjanin

Srpske arhitekte na Piranskim danima arhitekture

09.12.2019. 11:15 11:17
Piše:
Izvor: Jadran Rusjan

NOVI SAD: Arhitekte iz Srbije ove godine učestvovale su u Sloveniji na međunarodnoj konferenciji 37. Piranski dani arhitekture (PDA), gde su radovima ušli u konkurenciju za eminentnu arhitektonsku „Piranesi nagradu”. Ovo je druga godina zaredom da naše arhitekte učestvuju na ovom prestižnoj stručnoj konferenciji.

Piranski dani arhitekture održavaju se s ciljem procenjivaea aktuelnih arhitektonskih trendova i prezentacija najinovativnijih ideja arhitektonske i prostorne produkcije arhitekta iz devet država: Austrije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Češke, Grčke, Mađarske, Italije, Slovačke, Slovenije i Srbije.

Ove godine je Intrencionalnom 2019. „Piranesi” nagradom ovenčan rad Neue Galerie und Kasematten/Neue Bastei, Njiener Neustadt iz Austrije, arhitekte Bevka Perovića. Intrenacionalnu Piranesi specijalnu nagradu  dobio je projekat Renovation of the Main Sljuare in Novo mesto iz Slovenije autora iz Atelier arhitekti. Internacionalna „Piranesi” specijalna nagrada dodeljena je radu Chiostri di san Pietro – San Pietro Cloisters, Reggio Emilia, Italija, arhitekata iz ZAA Zamboni Associati Architettura. Specijalnu Internacionalnu Piranesi studentska nagrada dodeljena je radu Architecture of mind: Conceptual design of the Univesity Psychiatric clinic Ljubljana – Polje, UL FA, EMSS Architecure, Ljubljana, master teza studenta Roka Staudahera.

PDA je međunarodni događaj sa dugom tradicijom, od 1983. održava se svakog novembra u srednjovekovnom primorskom gradiću Piran u Sloveniji. Ove godine se manifestacija zbog poplava delimično održala u Auditoriju Portorož. Izložba za nagradu „Piranesi”, koja se dodeljuje od 1989. u okviru PDA konferencije, otvorena od 23.novembra u Izložbenom prostoru Monfort u Portorožu.


Izbor nije bio lak

Po rečima selektora Sterhivca, ovogodišnji izbor radova iz Srbije nije bio lak, pošto nema puno projekta koji bi mogli da ispune visoke kriterijume za međunarodnu Piranesi nagradu.

To su promišljeno postavljanje u urbanu i prirodnu okolinu; prostorna i projektantska usklađenost s kontekstom; savremeno inovativno prostorno planiranje; poštovanje prirodne i kulturne baštine; savremeno razumevanje tradicionalnih i autohtonih arhitektonskih elemenata; inovativni detalji; pažljivo odabrane boje, materijali, teksture i rasveta.

Uprkos tome, uspeli  smo da predstavimo pet vrhunskih projekata, koji su ravnopravno konkurisali u izboru za nagradu. Svi projekti imaju paradigmatski kvalitet – mogli bi da služe kao snažne reference i primer za nastavak razvoja savremene arhitekture u Srbiji.


U ovoj 31. sezoni dodele Nagrada „Piranesi”, u ulozi selektora za Srbiju bio je slovenačko-srpski arhitekta i kritičar Andrej Strehovec iz Društva arhitekata Novog Sada. On je odabrao pet arhitektonskih projekata koje su u poslednje dve godine realizovali srpski autori: Summer Houses, Radanovići, Kotor, Crna Gora, AKVS arhitektura: autora Anđele Karabašević, Vladislava Sudžuma; House VU, Novi Sad, Srbija, A2arhitektura: autora Dijane Ayemović Anđelković, Vladimira Anđelkovića, Aleksandra Bogojevića; Resavska 31 Office Building, Beograd, Srbija, Remorker architect: autora Marka Korošeca, Dušice Totić, Hristine Tošić, Stefana Jakovljevića, Petra Pejića, Ivane Marjanović, Ivane Tijanić, Miloša Milićević, Ane Brkić, Milana Katić i Darka Rašete; N8 residential building, Kragujevac, Srbja, Studio Simović, autora Marije Simović i Petra Simovića i Virtus Njinery, Viteževo, Žabari, Srbija, autora Branimira Popovića i Nataše Stanković.

Tema konferencije bila je „Obnova: iz starog u novi život”. U tom tematskom okviru u žiriju je učestvovao i Dejan Todorović (Nooto) iz Srbije koji je na konferenci predstavio rekonstrukciju Muzeja savremene umetnosti u Beogradu (MSUB).

Ove godine je u Konfernciju uključena i studentska selekcija iz Srbije koju su kao slektori kreirali: Zoran Abadić s Arhitektonskog fakulteta, Beograd i Slobodan Jović sa Departmana za arhitekturu i urbanizam, Fakulteta tehničkih nauka, Novi Sad. Predstavili su projekte: Arhitektonski Fakultet Beograd: Oneironautics. A midsummer night’s dream. Theatre, Natural Core of Belgrade, studenta: Mladena Maslovara; Inferno natirale. Cinne Citta 2.0 . Boka kotorska: Mamula island, studenta Predraga Nedovića, Fakultet tehničkih nauka Novi Sad; Takeaway wellness, Novi Sad, studenata Darije Bogojević, Dunje Dedić, Katarine Koledin, Marine Ivanov i Museum of Contemporary Art, Novi Sad, studenta Alberta Topića.

Drago mi je smo ove godine u manifestaciju uključili i srpsku studensku selekciju, rekao je selektor radova iz Srbije Andrej Strehovec.

Takođe, ove godine je konferencija proširena i učesnicima iz Bosne i Hercegovine, istakao je Strehovec.

U ovogodišnje tematski okvir uključila se odlično prezentacija obnove Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, koja je primer kvalitetnog rada koji ima i međunarodni domet.

V. C.

Autor:
Pošaljite komentar
Lazar Kuzmanov, arhitekta: Još uvek nisam odigrao svog Hamleta

Lazar Kuzmanov, arhitekta: Još uvek nisam odigrao svog Hamleta

25.11.2019. 13:17 13:19
Retrospektivna izložba arhitekte Lazara Kuzmanova

Retrospektivna izložba arhitekte Lazara Kuzmanova

24.11.2019. 18:58 18:59