SRBIJA PREDNJAČI U EVROPI Žene pobednice, vodeće, a evo i u čemu
U Srbiji oko 53 odsto angažovanih u nauci čine žene, a one čine i većinu na institutima, gde ih ima čak 60 odsto, izjavila je savetnica za poslove međunarodne saradnje Centra za promociju nauke Katarina Stekić i ocenila da naša zemlja po tome prednjači u Evropi.
- Za ovako dobre podatke možemo da zahvalimo upravo programima koji se godinama organizuju u svrhu promocije nauke, posebno kod žena, devojaka i devojčica - rekla je Katarina Stekić za Tanjug.
Potpredsednica Vlade, predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost i ministarka kulture Maja Gojković saopštila je juče, povodom Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci, da Srbija prepoznaje nezamenljivu ulogu koju žene imaju u unapređenju naučnih saznanja, podsticanju inovacija i pokretanju napretka u našem društvu. - Ovo je dan koji ne samo da priznaje neverovatan doprinos žena u oblasti nauke, već služi i kao inspiracija za nove generacije mladih devojaka koje teže da razbiju barijere i predrasude u domenu nauke. Zato je važno da učinimo sve da omogućimo jednake uslove i za žene u nauci, da doprinesemo da budu vidljive i dobiju priznanja koja zaslužuju - poručila je Gojković.
Navela je da se jedan od tih programa odnosi na osnivanje podkasta sa ženama koji su još dostupni na jutjubu, zatim program u kome su predstavnici Centra za nauku dolazili u škole i sa učenicama organizovali radionice, sve kako bi ih inspirisali da se i one bave naukom, a trenutno je aktuelan program koji se fokusira na žene u energetici. Govoreći o tome šta bi moglo da se popravi u ovoj oblasti, savetnica Centra za promociju nauke rekla je da rezultati u tehnološkom sektoru nisu tako dobri kao, recimo, u društvenim ili biološkim naukama, gde su žene zastupljene na liderskim pozicijama.
- U tehnološkim naukama i sektoru inovacija situacija je nepovoljnija, pa je u oblasti inovacija žena samo 13 odsto. To bi valjalo da se popravi, kao i stanje u povezivanju nauke sa privredom kroz startap sisteme, dakle kroz podršku ženama da započnu svoje biznise i da nauče da ideje i rezultate prenesu u privredu. Na tome se još može raditi - istakla je Stekić.
Organizatori programa Loreal - Unesko „Za žene u nauci”, pozvali su mlade naučnice u Srbiji da se prijave na 14. po redu konkurs za ova prestižna priznanja. Priznanja će biti dodeljena povodom Međunarodnog dana žena i devojaka u nauci koji se obeležava 11. februara, a organizatori (kompanija Loreal Balkan, Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija i Nacionalna komisija za Unesko) navode da je ciklus Nacionalnog programa „Za žene u nauci” otvoren do 31. marta i da je namenjen mladim naučnicama u Srbiji, do 35 godina starosti, koje su upisale ili završile doktorske ili postdoktorske studije u oblasti prirodnih nauka.
Najtalentovanije mlade naučnice biće nagrađene priznanjima i finansijskom podrškom u vrednosti od po 5.000 evra namenjenim za realizaciju njihovih značajnih naučnih istraživanja, navedeno je u saopštenju. Prijave se podnose elektronskim putem, a na veb sajtu zeneunauci.co.rs moguće je naći više informacija o samom programu i načinu prijavljivanja, uključujući i prijavni formular i opšta pravila konkursa za 2024. godinu.
Kada je reč o aktuelnim konkursima iz ove oblasti, navela je konkurs Loreal-Unesko „Za žene u nauci”, zatim javni poziv Ministarstva za nauku na koji žene mogu da se prijave za dobijanje sredstava za odlaske na konferencije, za objavljivanje članaka i slično. Prema njenim rečima, 20. februara se raspisuje javni poziv Centra za promociju nauke za programe promocije i popularizacije nauke koji će biti još jedna prilika za naučnice u Srbiji. Centar za promociju nauke je javna institucija, koju je 2010. godine osnovalo Ministarstvo nauke Srbije sa zadatkom da promoviše nauku i tehnologiju.
R. D.